REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są skutki wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej i sprzedaży udziału

Rafał Styczyński
Doradca podatkowy, prawnik, ekspert w dziedzinie podatków.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak długo wspólnik występujący ze spółki jawnej musi kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej (którą po wystąpieniu ze spółki prowadzi samodzielnie), aby nie wystąpił obowiązek zapłaty podatku dochodowego z remanentu likwidacyjnego? Jakie będą skutki podatkowe, gdy wspólnik otrzyma zwrot wkładów od spółki, a jakie w przypadku sprzedaży udziałów na rzecz osób trzecich?

rada

Autopromocja

W przypadku gdy odchodzący wspólnik kontynuuje prowadzenie działalności, nie jest zobowiązany do zapłaty podatku od remanentu likwidacyjnego. Przepisy nie określają też minimalnego terminu do kontynuacji działalności przez określony czas, aby nie płacić tego podatku. Przychody otrzymane z tytułu zwrotu wkładów w spółce osobowej są zwolnione z podatku do wysokości wkładów wniesionych do spółki osobowej. Kwestia opodatkowania nadwyżki wypracowanej przez wspólników wywołuje kontrowersje w opiniach organów podatkowych. W przypadku przeniesienia (sprzedaży) udziału na rzecz osób trzecich u wspólnika powstanie przychód z tytułu praw majątkowych. Przychód ten należy rozliczyć w zeznaniu rocznym i opodatkować z innymi dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej. Szczegóły - w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Przypomnijmy, że do opodatkowania uzyskiwanych dochodów przez wspólników spółki jawnej ma zastosowanie ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Spółka ta nie ma bowiem osobowości prawnej. Oznacza to, że dochody z udziału w spółce należy opodatkować osobno u każdego wspólnika w stosunku do jego udziału w zysku. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe (art. 8 ust. 1-2 updof). Pytanie Czytelnika dotyczy skutków podatkowych wystąpienia wspólnika ze spółki oraz przekazania (sprzedaży) udziału. Przedstawiamy je kolejno.

Wystąpienie wspólnika ze spółki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustalenie udziału wspólnika

Wystąpienie wspólnika ze spółki jawnej powoduje obowiązek rozliczenia się z byłym wspólnikiem (art. 65 § 1 k.s.h.). Rozliczenie poprzedza ustalenie wartości udziału kapitałowego wspólnika. Ustalenie wartości udziału następuje przez sporządzenie osobnego bilansu, który uwzględnia wartość zbywczą majątku spółki, czyli wartość jej majątku w obrocie prawnym i gospodarczym. Oznacza to, że dokonanie wyceny majątku spółki jawnej powinno nastąpić według cen rynkowych. W tym zakresie nie ma znaczenia, że niektóre składniki tego majątku zostały już całkowicie zamortyzowane. Sporządzony bilans powinien uwzględnić wszystkie składniki materialne i niematerialne, które mają wartość wymierną w pieniądzu. Jeżeli ustalony udział kapitałowy występującego wspólnika przy rozliczeniu wykazuje wartość ujemną, jest on obowiązany wyrównać spółce przypadającą na niego brakującą wartość (art. 65 § 4 k.s.h.). Wyjątek stanowi sytuacja, w której na mocy umowy spółki wspólnik jest zwolniony od udziału w stratach (art. 51 § 3 k.s.h.).

Ustalony w opisany sposób udział kapitałowy należy wypłacić wspólnikowi w pieniądzu.

Sporządzenie remanentu likwidacyjnego

Jeżeli wspólnik będący osobą fizyczną występuje ze spółki osobowej i nie zamierza kontynuować działalności gospodarczej samodzielnie lub w ramach innej spółki osobowej, traktowany jest jako osoba fizyczna likwidująca działalność gospodarczą. Taki wspólnik zobowiązany jest do ustalenia dochodu z remanentu likwidacyjnego i zapłaty 10% zryczałtowanego podatku (art. 24 ust. 3 w zw. z art. 44 ust. 4 updof).

Sytuacja wygląda inaczej, jeżeli występujący ze spółki jawnej wspólnik nie likwiduje działalności gospodarczej, ale zamierza ją prowadzić w innej formie (co ma miejsce w tym przypadku). Wówczas nie należy ustalać wskaźnika rentowności oraz płacić 10% zryczałtowanego podatku dochodowego. O likwidacji działalności gospodarczej nie decyduje bowiem samo wystąpienie ze spółki (podatnikiem podatku dochodowego w spółce jawnej jest wspólnik, a nie spółka), lecz brak dalszej możliwości osiągania przychodów z działalności gospodarczej.

Organy podatkowe potwierdzają powyższe stanowisko. W piśmie z 20 marca 2007 r. Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radomsku (sygn. I/415/Z-6/07) czytamy:

(...) Likwidacja działalności gospodarczej na tle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pojmowana jest jako całkowite wygaśnięcie źródła przychodu. Nie ma natomiast znaczenia zmiana formy organizacyjno-prawnej, w jakiej źródło funkcjonuje, ani też konkretny rodzaj aktywności ekonomicznej podatnika. W szczególności nie stanowi likwidacji działalności gospodarczej zmiana formy organizacyjno-prawnej, która w przypadku osób fizycznych podlegających podatkowi dochodowemu może polegać na przekształceniu przedsiębiorstwa jednoosobowego w spółkę cywilną, lub wystąpienie wspólnika ze spółki i kontynuowanie działalności w formie jednoosobowego przedsiębiorstwa.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Opodatkowanie zwrotu wkładów i osiągniętego zysku

Przychody otrzymane w związku ze zwrotem wkładów w spółce jawnej (osobowej) do wysokości wkładów wniesionych do spółki osobowej są zwolnione z podatku (art. 21 ust. 1 pkt 50 updof). Opodatkowanie „zysku” (nadwyżki nad wniesionymi wkładami) wypracowanego przez wspólników z prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki jawnej wywołuje zaś kontrowersje. Większość organów podatkowych do zwróconego wkładu stosuje zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 50 updof, a pozostałej kwoty, która już podlegała opodatkowaniu, nie opodatkowuje. Przykładowo w piśmie z 25 maja 2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew (sygn. IX-005/167/ /2/K/06) stwierdził:

(...) Biorąc pod uwagę powyższe, wystąpienie wspólnika ze spółki i wiążący się z tym faktem zwrot przypadającego temu wspólnikowi (czyli Pani) majątku spółki nie skutkuje powstaniem u niego przychodu podlegającego opodatkowaniu, pod warunkiem że dochody uzyskane dla spółki w czasie jej trwania podlegały opodatkowaniu w każdym roku podatkowym. Zobowiązanie występującego ze spółki wspólnika do uiszczenia podatku dochodowego od spłaty udziału w majątku spółki oznaczałoby opodatkowanie już wcześniej opodatkowanego dochodu. (...)

Stanowisko to potwierdza również orzecznictwo sądów. Na przykład w wyroku z 7 października 2004 r. (sygn. akt FSK 594/04) NSA orzekł:

Wystąpienie wspólnika ze spółki i wiążący się z tym faktem zwrot przypadającego temu wspólnikowi majątku spółki nie skutkuje powstaniem u niego przychodu podlegającego opodatkowaniu. Zobowiązanie występującego ze spółki wspólnika do uiszczenia podatku dochodowego od spłaty udziału w majątku spółki oznaczałoby opodatkowanie już wcześniej opodatkowanego majątku.

Część organów podatkowych zajmuje jednak w tej sprawie niekorzystne stanowisko. Przykładem może być pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim z 27 kwietnia 2007 r. (sygn. US I/1-415/6/2007).

Tak więc w omawianej kwestii brak jest jednoznacznego stanowiska organów podatkowych. Dlatego warto wystąpić do właściwego Dyrektora Izby Skarbowej o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w tym zakresie. Pozwoli to na wyeliminowanie negatywnych konsekwencji w razie sporu z organami podatkowymi. Szerzej na temat skutków wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej pisaliśmy w Mk nr 4/2008, str. 82.

Sprzedaż udziału

Przeniesienie (sprzedaż) udziału jest możliwe, gdy transakcja spełnia dwa podstawowe warunki (art. 10 § 1-2 k.s.h.):

• umowa spółki zawiera odpowiednie postanowienie zezwalające na przeniesienie udziału spółki,

• wspólnik przenoszący udział uzyskał pisemną zgodę wszystkich pozostałych wspólników na zbycie udziału.

Wspólnik, który dokonał odpłatnego przeniesienia (zbycia) udziałów w spółce jawnej, uzyskuje przychód z praw majątkowych, określonych w art. 18 updof.

Należy pamiętać, że do przeniesienia (sprzedaży) udziałów na rzecz osób trzecich nie należy stosować art. 21 pkt 50 updof. Przepis ten zwalnia z opodatkowania przychód uzyskany w wyniku zwrotu wkładów w spółce osobowej. Przepis ten nie dotyczy bowiem sytuacji, w której podatnik dokonuje sprzedaży praw i obowiązków z tytułu uczestnictwa w spółce jawnej (decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 10 marca 2006 r., sygn. PBB3-4117/3-0003/2006).

Przychód z przeniesienia (sprzedaży) udziału w spółce może zostać pomniejszony o koszty uzyskania zgodnie z zasadami określonymi w art. 22 updof. Zasadniczo kosztem może być wartość wkładu wniesionego do spółki przez wspólnika, który występuje ze spółki i zbywa udział. Ustalenie tego, czy wartość wniesionego wkładu może być kosztem i w jakim zakresie, zależy od tego, co było przedmiotem wkładu. Kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia udziału nie będzie np. wkład w postaci wartości pracy na rzecz spółki. Wartość pracy nie może być bowiem kosztem (art. 23 ust. 1 pkt 10 updof). Opodatkować należy kwotę ewentualnej nadwyżki ponad wartość wniesionego wkładu. Przychód ten (nadwyżka ponad wartość wniesionego wkładu) może też zostać pomniejszony o inne wydatki towarzyszące zbyciu udziału, np. wydatki związane z zawarciem umowy w formie aktu notarialnego.

Takie stanowisko poparł również Urząd Skarbowy w Płocku w piśmie z 16 grudnia 2005 r., sygn. 1419/UPO-415-166/05/AS:

(...) podatnik, który jest wspólnikiem spółki jawnej, przenosząc odpłatnie na osobę trzecią prawa i obowiązki wynikające z posiadanych w tej spółce udziałów, osiąga przychód z praw majątkowych. Przychód ten powinien zostać pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, zgodnie z zasadami określonymi w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W szczególności za koszt uzyskania przychodu w przedmiotowym przypadku należy uznać wartość wkładu wniesionego do spółki przez wspólnika zbywającego udział. Zatem opodatkowaniu będzie podlegała kwota ewentualnej nadwyżki wypłaconego udziału kapitałowego ponad wartość wniesionego wkładu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ustalony dochód należy rozliczyć w zeznaniu rocznym. Należy go ująć jako „Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy” i opodatkować z innymi dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej. Taki sposób rozliczenia potwierdza w piśmie z 26 lutego 2007 r. (sygn. 1424/2140/4111/415/76/1/06/07/JS) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu:

(...) przychód ze sprzedaży osobom trzecim przez wspólnika spółki jawnej udziału w spółce stanowi dla niego przychód z praw majątkowych. Dochodem z tego tytułu będzie różnica pomiędzy przychodem osiągniętym z tytułu odpłatnego zbycia udziału w spółce a kosztami uzyskania przychodów ustalonymi zgodnie z ww. przepisami (art. 22 updof - przyp. red.). Dochód uzyskany z tego źródła podlega kumulacji z dochodami z innych źródeł, uzyskanymi w ciągu roku podatkowego, opodatkowanych wg skali podatkowej. Podatek winien zostać uregulowany w ramach rocznego rozliczenia podatku dochodowego, tj. w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym uzyskano dochód z praw majątkowych (...)

• art. 18, art. 21 ust. 1 pkt 50, art. 24 ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1673

• art. 10, art. 51, art. 65 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Rafał Styczyński

doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

REKLAMA