| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Zwolnienie dla dywidendy zależy od certyfikatu

Zwolnienie dla dywidendy zależy od certyfikatu

Polska spółka mająca siedzibę na terytorium RP posiada 35 proc. udziałów w kapitale naszej spółki nieprzerwanie przez okres dłuższy niż 2 lata. Czy możemy zastosować zwolnienie od podatku dochodowego dochodów z dywidendy, jeżeli nie posiadamy certyfikatu rezydencji od tej spółki?

Spełnienie tych czterech warunków nie stanowi jeszcze podstawy do zastosowania zwolnienia od podatku dochodowego dochodów z dywidendy. Artykuł 26 ust. 1c u.p.d.o.p. stanowi bowiem, że osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty dywidendy, w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 22 ust. 4, stosują zwolnienia wynikające z tych przepisów wyłącznie pod warunkiem udokumentowania przez spółkę uzyskującą dochody z dywidendy:

1) jej miejsca siedziby dla celów podatkowych, uzyskanym od niej certyfikatem rezydencji, lub

2) istnienia zagranicznego zakładu - zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej państwa, w którym znajduje się jej siedziba lub zarząd, albo przez właściwy organ podatkowy państwa, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.

Jak wynika z powyższego, ustawodawca przy zastosowaniu zwolnienia wprowadził warunek dokumentowania w określony sposób miejsca siedziby dla celów podatkowych spółki otrzymującej dywidendę, także wówczas, gdy jest to spółka mająca siedzibę na terytorium RP.

Kwestię tę jednoznacznie rozstrzyga Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli w postanowieniu z 21 września 2007 r. (nr II/423-6/07): „(...) zgodnie z treścią art. 26 ust. 1c wymienionej na wstępie ustawy osoby prawne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 22 ust. 1, w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 22 ust. 4, stosują zwolnienia wynikające z tych przepisów wyłącznie pod warunkiem udokumentowania przez spółkę, o której mowa w art. 22 ust. 4 pkt 2, jej miejsca siedziby dla celów podatkowych, uzyskanym od niej certyfikatem rezydencji.

Z powyższego przepisu wynika jednoznacznie, że warunkiem zwolnienia jest posiadanie i przedstawienie przez otrzymującego dywidendę certyfikatu rezydencji w Polsce. W myśl art. 4a pkt 12 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych certyfikat rezydencji to zaświadczenie o miejscu siedziby podatnika dla celów podatkowych wydane przez właściwy organ administracji podatkowej”.

Warto dodać, że certyfikatem rezydencji w rozumieniu przepisów podatkowych jest zaświadczenie wydane przez urząd skarbowy na druku CFR-1.

Maria Dolna-Ciemniakowska

doradca podatkowy

Podstawa prawna:

art. 22, art. 26 ust. 1c ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Praktyczny leksykon VAT 2018 Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK