| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Windykacja > Sposoby ukrywania majątku przez dłużników

Sposoby ukrywania majątku przez dłużników

W ostatnich latach dowiadujemy się o coraz bardziej oryginalnych i, co warto zaznaczyć, coraz bardziej skutecznych, sposobach ukrywania majątku przez dłużników. Wszystkie zaś, w znacznym stopniu utrudniają działania wierzyciela, który chce odzyskać należne mu pieniądze. Jakie są najdziwniejsze sposoby ukrywania majątku?

Transferowanie za granicę

Dość często spotyka się też transferowanie majątku za granicę, bądź w inny region kraju. W takiej sytuacji, Windykatorowi jest znacznie trudniej „namierzyć” np. wartościową nieruchomość lub samochód.

Wystarczy krótka rozmowa z komornikami lub osobami zajmującymi się odzyskiwaniem wierzytelności, by się przekonać, że dłużnicy są coraz bardziej kreatywni, jeśli chodzi o ukrywanie majątku. Do kanonu wpisało się chowanie spisu środków trwałych należących do firmy dłużnika czy zamienianie etykiet z nazwą producenta danego urządzenia po to, by dane w spisie nie zgadzały się ze stanem faktycznym, a przez to uniemożliwiały zajęcie np. maszyny dłużnika.

Są i tacy dłużnicy, którzy ukrywają nie tylko majątek, ale i samych siebie. Każdy, kto ma choć niewielkie doświadczenie w windykacji zna sytuację, gdy dłużnik chował się w szafie lub w łazience. Wśród windykatorów znana jest historia dłużnika, który pod podłogą zorganizował sobie skrytkę, w której chował się przed komornikiem. Gdy drzwi mieszkania urzędnikowi otwierała mama dłużnika, trudno było uwierzyć w fakt, że faktycznie nie ma go w domu. „Namierzenie” uciekiniera zajęło sporo czasu. Ponadto, zdarza się, że dłużnik wypiera się swojej tożsamości, twierdząc, że jest kimś innym.

Zajęcie wierzytelności zwykłych

Wielu dłużników jest także przygotowanych na wizytę komornika. Pomocna staje się tu rodzina. Gdy ta rozmawia z windykatorem, chcąc dowiedzieć się o co chodzi, dłużnik ma czas, by schować wartościowe rzeczy. Nie raz zdarzało się, że telewizor lub drogi zestaw audio lądowały w szufladzie, pod kanapą albo w lodówce, bo kto zaglądałby w to miejsce szukając sprzętu elektronicznego.

Wśród dłużników zdarzają się też tacy, którzy w obliczu spotkania z windykatorem niszczą swoje mienie tak, by znacznie obniżyć jego wartość.

Niezależnie jednak od tego, jak szybko dłużnicy zniszczą mienie, które mógłby zająć windykator i tak prędzej czy później przyjdzie im się zmierzyć z koniecznością uregulowania zobowiązania, albo przymusem  znalezienia kolejnych, bardziej oryginalnych sposobów ukrywania majątku.

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy Skarbiec sp. z o.o.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK