REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w SENT oraz w podatku akcyzowym dotyczące obrotu paliwami opałowymi

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Zmiany w SENT oraz w podatku akcyzowym dotyczące obrotu paliwami opałowymi
Zmiany w SENT oraz w podatku akcyzowym dotyczące obrotu paliwami opałowymi
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Trwają prace legislacyjne dotyczące nowelizacji ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów, która zmieni również m.in. ustawę o podatku akcyzowym. Projekt omawiają eksperci z ECDP TAX Mazur i Wspólnicy sp. k.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowany został projekt ustawy zmieniającej ustawę o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz niektórych innych ustaw (dalej jako projekt). Zgodnie z założeniami projektu, ma on zmienić przepisy Ustawy z 9.03.2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2332 z późn. zm., dalej jako ustawa o SENT), poprzez zwiększenie zakresu monitorowania obrotu paliwami opałowymi. Jednocześnie na gruncie przepisów ustawy o podatku akcyzowym, projekt określa, iż dotychczasowe oświadczenia o przeznaczeniu paliw opałowych składane w formie papierowej mają być zlikwidowane i zastąpione oświadczeniami składanymi elektronicznie za pomocą systemu SENT.

Autopromocja

Monitorowanie „obrotu” paliwami opałowymi

W pierwszej kolejności należy wskazać, że po wejściu w życiu projektowanych przepisów monitorowaniu będzie podlegać obrót paliwami opałowymi, przez które rozumieć należy towary nieobjęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, o których mowa w art. 89 ust. 1 pkt 9, 10 i 15 lit. a ustawy o podatku akcyzowym. System monitorowania obejmować będzie zatem przewóz paliw opałowych, bez względu na ich ilość znajdującą się w przesyłce. Od tej reguły wprowadzono ważny wyjątek. Otóż systemowi monitorowania przewozu i obrotu nie będzie podlegać przewóz (sprzedaż) paliw opałowych w opakowaniach jednostkowych o masie brutto nieprzekraczającej 30 kg lub o objętości nieprzekraczającej 30 litrów, w łącznej ilości nieprzekraczającej odpowiednio 100 kg lub objętości 100 litrów dla jednego podmiotu odbierającego.

Pośredniczący podmiot olejowy

Podmioty zajmujące się obrotem paliwami opałowymi objętymi obniżoną stawką akcyzy obowiązane będą do rejestracji jako pośredniczący podmiot olejowy. W tym celu konieczne będzie złożenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego.

Zużywający podmiot olejowy

Planowane zmiany będą nakładać nie tylko obowiązki na podmiot dokonujący sprzedaży paliw opałowych. Pewne wymogi ciążyć będą także na nabywcy tych wyrobów (również gdy nie prowadzą oni działalności gospodarczej), którzy będą zazwyczaj obowiązani do rejestracji jako zużywający podmiot olejowy.

Dla uzyskania statusu zużywającego podmiotu olejowego konieczne będzie złożenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego. Dokonanie zgłoszenia będzie konieczne przed dniem wykonania pierwszej czynności z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych nieobjętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, określonych w art. 89 ust. 1 pkt 9,10 i 15 lit. a ustawy o podatku akcyzowym. Obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego nie będzie obejmować podmiotów nabywających paliwa opałowe w opakowaniach jednostkowych o masie brutto nieprzekraczającej 30 kg lub o objętości nieprzekraczającej 30 litrów, w łącznej ilości nieprzekraczającej jednorazowo odpowiednio 100 kg lub objętości 100 litrów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podmioty obowiązane do dokonania zgłoszenia

Wszelkie zgłoszenia dotyczące obrotu paliwami opałowymi dokonywane będą na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo – Celnych (PUESC). Zasadniczo podmiotem obowiązanym do dokonania zgłoszenia przewozu paliwa opałowego będzie jego dostawca. Jednakże zużywający podmiot olejowy lub pośredniczący podmiot olejowy nabywający paliwa opałowe co do zasady obowiązany będzie do uzupełnienia przedmiotowego zgłoszenia o:

  • informację o ilości odebranego towaru,
  • informację, że działa jako zużywający podmiot olejowy lub pośredniczący podmiot olejowy,
  • oświadczenie, że nabywane wyroby są przeznaczone do celów opałowych lub będą sprzedane z przeznaczeniem do celów opałowych.

Uzupełnienie zgłoszenia przez nabywcę powinno być dokonane co do zasady z chwilą przeniesienia posiadania lub własności towaru.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Elektroniczne oświadczenie o przeznaczeniu paliwa na cele opałowe

Opisywane zmiany wprowadzają zatem nowy sposób składania oświadczeń o przeznaczeniu wyrobów do celów opałowych uprawniających do zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego. Zużywający podmiot olejowy lub pośredniczący podmiot olejowy obowiązany będzie co do zasady składać takie oświadczenie za pośrednictwem portalu PUESC, w chwili uzupełnienia zgłoszenia, w związku z przeniesieniem na niego posiadania lub własności towaru.

Termin wejścia w życie projektowanych przepisów

Projekt ma wejść w życie 1 września 2019 r., przy czym możliwość składania zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego w celu rejestracji jako pośredniczący podmiot olejowy lub zużywający podmiot olejowy istnieć będzie od 1 czerwca 2019 r. Projektowane przepisy przewidują dodatkowo opcjonalną możliwość sprzedaży paliw opałowych w oparciu o papierowe oświadczenia w okresie do 31 grudnia 2019 r.

Kamil Kowalski, Konsultant podatkowy w ECDP TAX Mazur i Wspólnicy sp. k.

Piotr Paszek, doradca podatkowy, Z-ca Dyrektora Dep. Podatku Akcyzowego w ECDP TAX Mazur i Wspólnicy sp. k.

www.ecdpgroup.com

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    Oszczędności Polaków 2024. Na rachunkach bankowych jest 1 223,46 mld zł

    Gospodarstwa domowe w Polsce w końcu lutego 2024 roku dysponowały na rachunkach bankowych środkami w wysokości 1 223,46 mld zł. Były one o 15,20 mld i 1,26% wyższe niż miesiąc wcześniej i o 120,54 mld zł tj. 10,9% większe niż przed rokiem (w styczniu roczna dynamika tych depozytów wynosiła 11,3%).

    REKLAMA