REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w akcyzie od 2015 roku

Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Zmiany w akcyzie od 2015 roku
Zmiany w akcyzie od 2015 roku
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

22 lipca 2014 r. na posiedzeniu Sejmu odbyło się pierwsze czytanie tzw. IV ustawy deregulacyjnej, czyli kolejnej ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Ustawa ta zawiera nowelizację szeregu aktów prawnych, które mają na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce – m.in. ustawy o podatku akcyzowym. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze zmiany w zakresie akcyzy objęte tym projektem.

24 listopada 2014 r. Prezydent  RP podpisał ustawę o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, która wprowadza omawiane zmiany w podatku akcyzowym. Treść ustawy.

Autopromocja

Wiążąca Informacja Akcyzowa

Wśród projektowanych przepisów dotyczących podatku akcyzowego, na pierwszy plan wysuwa się propozycja dotycząca wprowadzenia instytucji Wiążącej Informacji Akcyzowej (dalej: „WIA”). Wprowadzenie WIA ma służyć m.in. ograniczeniu wątpliwości co do prawidłowej klasyfikacji danych wyrobów do właściwego kodu Nomenklatury Scalonej (kodu CN). Dokonanie prawidłowej klasyfikacji wyrobów ma kluczowe znaczenie, gdyż przekłada się na właściwe zidentyfikowanie wyrobów podlegających akcyzie i określenie szczegółowych zasad i wymogów mających zastosowanie w danym przypadku.

Zgodnie z przedstawionym projektem, WIA:

- będzie mogła dotyczyć wyrobu akcyzowego lub samochodu osobowego;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- wydawana będzie na wniosek podmiotów zainteresowanych przez dyrektorów izb celnych w formie decyzji;

- będzie wiążąca jedynie dla podmiotu na rzecz którego została wydana;

- będzie ważna przez 3 lata od daty wydania.

Klasyfikacja wyrobów akcyzowych do właściwego kodu CN stanowi podstawę dla prawidłowego traktowania danego wyrobu dla celów akcyzy w związku z tym wprowadzenie WIA jest bardzo korzystne dla podatników, gdyż będzie stanowić narzędzie służące wyjaśnianiu wielu wątpliwości w tym zakresie.

Rezygnacja z obowiązku informowania o formie ewidencji

Inną istotną zmianą zaproponowaną w projekcie jest zniesienie obowiązku informowania naczelnika urzędu celnego o wybranej formie prowadzenia ewidencji. Wymóg ten w chwili obecnej ma zastosowanie do szeregu ewidencji, których obowiązek prowadzenia nakładają przepisy ustawy o podatku akcyzowym (przykładowo ewidencja wyrobów zwolnionych od akcyzy, czy też ewidencja składu podatkowego).

Na gruncie obecnego stanu prawnego, niedochowanie wymogu poinformowania o formie ewidencji może mieć szereg negatywnych następstw – m.in. może wiązać się z ryzykiem nałożenia na osoby odpowiedzialne za rozliczenia akcyzowe sankcji karno-skarbowych.

Proponowana rezygnacja z informowania o wybranej formie ewidencji stanowi pozytywny krok na drodze do zmniejszania formalności związanych z rozliczaniem podatku akcyzowego.

Oświadczenia o przeznaczeniu oleju opałowego

Kolejna proponowana zmiana, którą również należy ocenić pozytywnie, dotyczy nowelizacji przepisów regulujących oświadczenia o przeznaczeniu wyrobu energetycznego na cele opałowe.

Obecne przepisy ustawy o podatku akcyzowym przewidują zamknięty katalog podmiotów, z którymi oświadczenie o przeznaczeniu danego wyrobu na cele opałowe, może zostać ujęte w umowie okresowej dotyczącej dostawy tego wyrobu (umieszczenie oświadczenia w umowie zwalnia z obowiązku uzyskiwania każdorazowo ww. oświadczenia). Według proponowanej nowelizacji, takie oświadczenie będzie mogło zostać umieszczone w umowie z jakimkolwiek podmiotem (rozszerzenie katalogu).

Istotną zmianą będzie również ograniczenie informacji, które powinny znaleźć się na oświadczeniu. W porównaniu do wymogów wynikających z obecnie obowiązujących przepisów, usunięty zostanie m.in. wymóg zamieszczania informacji o ilości urządzeń grzewczych posiadanych przez dany podmiot, jak również informacji o lokalizacji owych urządzeń.

Za najbardziej doniosłą zmianę dotyczącą kwestii oświadczeń o przeznaczeniu wyrobu na cele opałowe należy jednakże uznać zaproponowaną zmianę dotyczącą sankcji za nieprzekazanie w stosownym terminie miesięcznego zestawienia oświadczeń. W chwili obecnej nieprzekazanie owego zestawienia wiążę się z zastosowaniem sankcji polegającej na konieczności uiszczenia akcyzy według podwyższonej stawki.

Zgodnie z założeniami przedstawionego projektu ustawy nowelizującej, niezłożenie bądź złożenie nieterminowe zestawienia oświadczeń nie będzie skutkowało zwiększeniem stawki. Niemniej, biorąc pod uwagę projekt z 17 lipca 2014 r. ustawy zmieniającej Ordynację podatkową będzie to skutkowało sankcjami przewidzianymi dla niezłożenia, czy nieterminowego złożenia deklaracji. Zgodnie, bowiem z tym projektem zestawienie oświadczeń będzie uznawane za deklarację, czego konsekwencją będzie również m.in. możliwość dokonywania ich korekty.

Kalkulatory

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Pozostałe propozycje zmian

Dodatkowo, zasygnalizować należy pozostałe zmiany przewidziane w projekcie IV ustawy deregulacyjnej:

  • doprecyzowanie regulacji dotyczącej zwrotu podatku akcyzowego w związku z dostawą wewnątrzwspólnotową lub eksportem samochodu osobowego, niezarejestrowanego wcześniej w kraju;
  • zmiany w zakresie oznaczania znakami akcyzy win wyprodukowanych przez rolnika będącego „małym” producentem win (produkującego w ciągu roku mniej niż 100 hektolitrów wina, wyłącznie z własnych upraw);
  • rozszerzenie możliwości stosowania na gruncie akcyzy Wiążącej Informacji Taryfowej
    w odniesieniu do samochodów osobowych.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Deregulacja zawodów księgowych i finansowych w 2014r. - PDF


Na chwilę obecną trudno przewidzieć, które z projektowanych zmian wejdą w życie, jak również jaki będzie ich ostateczny kształt. Niemniej jednak już teraz warto śledzić prace legislacyjne w tym zakresie m.in. w celu dokonania oceny jaki wpływ na prowadzoną działalność gospodarczą mogą mieć projektowane zmiany.

Zgodnie z projektem omawiane zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

Rządowy projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej – przebieg procedury legislacyjnej

Zapraszamy do rejestracji na webcast: Jakie nowe regulacje i zmiany niesie za sobą nowelizacja ordynacji podatkowej?

Kontakt:
Anna Wibig
Deloitte
Menedżer, Dział doradztwa podatkowego
+ 48 (22) 511 07 20
awibig@deloitteCE.com

Łukasz Janiga
Deloitte
Menedżer, Dział doradztwa podatkowego
+48 (12) 394 43 23
ljaniga@deloittece.com

Agnieszka Radzikowska
Deloitte
Menedżer, Dział doradztwa podatkowego
+48 (22) 511 07 69
aradzikowska@deloitteCE.com

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Deloitte

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA