REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawa opodatkowania piwa smakowego akcyzą

 Prawo i Logistyka
PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.
Podstawa opodatkowania piwa smakowego akcyzą
Podstawa opodatkowania piwa smakowego akcyzą

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku opodatkowanie piwa smakowego akcyzą, podstawę opodatkowania powinien stanowić ekstrakt rzeczywisty będący elementem składowym piwa smakowego oraz zawartości alkoholu – takie stanowisko zajął NSA w wyroku z 15 grudnia 2015 r.

Według danych z 2015 r. podatek akcyzowy stanowi czwarty co do wielkości wpływ do budżetu państwa. Akcyzą objęte są takie towary jak paliwa, alkohole, papierosy, czy piwo. W przypadku tego ostatniego sposób wyliczania podstawy opodatkowania uregulowano w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 13 lutego 2009 r. w sprawie metod ustalania parametrów służących do określenia podstawy opodatkowania piwa (Dz.U. z 2009 r., Nr 32, poz. 224).

Autopromocja

Definicja piwa

Zgodnie z art. 94 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym piwem są wszelkie wyroby objęte pozycją CN 2203 00 w nomenklaturze scalonej oraz wszelkie wyroby zawierające mieszaninę piwa z napojami bezalkoholowymi, objęte kodem CN 2206 00, jeżeli rzeczywista objętościowa moc alkoholu w tych wyrobach przekracza 0,5% objętości. Podstawą opodatkowania piwa jest liczba hektolitrów gotowego wyrobu na 1 stopień Plato, a stawka akcyzy na piwo wynosi 7,79 zł od 1 hektolitra za każdy stopień Plato gotowego wyrobu.

Obniżona stawka akcyzy dla piw pochodzących z małych browarów

Jakie parametry służą do określenia podstawy opodatkowania piwa?

Przed wskazaniem sposobu wyliczania podstawy opodatkowania piwa akcyzą warto wyjaśnić pojęcie tzw. brzeczki, która występuje w pierwszym etapie produkcji piwa – tj. wytwarzania. Brzeczka stanowi wyciąg z surowców takich jak chmiel, jęczmień zmieszanych w roztworze wodnym, który następnie poddawany jest dalszym procesom technologicznym i przekształcany w piwo.

Zgodnie z § 3 rozporządzenia w sprawie metod ustalania parametrów służących do określenia podstawy opodatkowania piwa do wyliczenia podstawy opodatkowania piwa stosuję się metodę wyznaczania liczby stopni Plato w piwie gotowym. Za 1 stopień Plato uważa się ułamek masowy o wartości 1% m/m ekstraktu brzeczki podstawowej, obliczony na podstawie zawartości alkoholu oraz zawartości ekstraktu rzeczywistego w gotowym wyrobie. Zawartość ekstraktu brzeczki podstawowej oblicza się z dokładnością do 0,1 procenta. Polska Norma PN-A-79093-2:2000 definiuje metody badań stosowane przy oznaczaniu zawartości alkoholu i ekstraktu rzeczywistego w celu ustalenia ekstraktu brzeczki podstawowej. Według jej wytycznych dla ustalenia brzeczki podstawowej należy stosować tzw. wzór Ballinga, gdzie podstawa opodatkowania piwa zależna jest od ekstraktu, jaki brzeczka piwna miała przed poddaniem jej procesowi fermentacji. Aby obliczyć ten ekstrakt, należy posłużyć się parametrami gotowego piwa, jego zawartością alkoholu i ekstraktu rzeczywistego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rejestracja w podatku akcyzowym – nowe wzory od 1 stycznia 2016 r.


Problemy związane z interpretacją przepisów dla piw smakowych

Sytuacja dotycząca sposobu wyliczenia właściwego podatku akcyzowego komplikuje się wraz z wprowadzeniem do obrotu piw smakowych. Przy wytwarzaniu takich alkoholi producenci obok brzeczki podstawowej dodają do piwa syropy smakowe, których użycie prowadzi do podwyższenia ekstraktu rzeczywistego w wyrobie gotowym. Co zatem należy brać do podstawy opodatkowania piwa smakowego? Interpretacje są różne, ale jedna z nich stanowi, że podwyższona wartość ekstraktu rzeczywistego powinna być brana pod uwagę przy wyliczaniu podstawy opodatkowania podatkiem akcyzowym. Ta interpretacja została podtrzymana przez organy podatkowe oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w sprawie o sygn. III SA/Gl 343/14. Inna mówi nam, że należy wziąć pod uwagę ekstrakt rzeczywisty, a więc brzeczkę piwną przed poddaniem jej procesowi fermentacji jak i sprzed dodania do niej syropu smakowego.

Uproszczenia w podatku akcyzowym od 1 stycznia 2016 r.

Orzeczenie NSA a opodatkowanie piwa smakowego akcyzą

W związku z problematycznym i często odmiennym sposobem interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie sposobu wyliczania podstawy opodatkowania akcyzą piw smakowych sprawa taka wpłynęła do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W dniu 15 grudnia 2015 wydał on wyrok o sygn. I GSK 1303/15, gdzie wskazał, że podstawę opodatkowania powinien stanowić ekstrakt rzeczywisty będący elementem składowym piwa smakowego oraz zawartości alkoholu. Należy uznać zatem za niewłaściwe twierdzenie dotychczasowych organów podatkowych, które nakazały przyjąć za podstawę opodatkowania zawartość ekstraktu ogólnego, tj. takiego, do którego dodano już syrop smakowy i nastąpił proces fermentacji i utrwalania piwa.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2009, Nr 3 poz. 11),

- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 lutego 2009 r. w sprawie metod ustalania parametrów służących do określenia podstawy opodatkowania piwa (DzU z 2009 r., Nr 32, poz. 224),

- Wyrok NSA z dnia 15 grudnia 2015 r. w sprawie o sygn. I GSK 1303/15,

- Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17 listopada 2014 r. w sprawie o sygn. III SA/Gl 343/14.

Autor: Anna Zakrzewska

Źródło: Prawo i Logistyka

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

REKLAMA