| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Różnice kursowe przy wydatkach niestanowiących kosztu

Różnice kursowe przy wydatkach niestanowiących kosztu

W tym roku stosujemy metodę podatkową ustalania różnic kursowych i mamy problem ze stosowaniem kursów walut w świetle prawa podatkowego i bilansowego. Dlatego zamierzamy przejść na rachunkową metodę ustalania różnic kursowych. Czy rozwiązania z rachunkowości w każdym przypadku będą miały skutek podatkowy, tj. np. z tytułu różnic kursowych związanych z wyceną instrumentów pochodnych albo z wydatkami niestanowiącymi kosztów podatkowych?

Ministerstwo Finansów podzieliło pogląd, iż „wskutek wyceny instrumentów pochodnych w walucie obcej, należących do pozycji pozabilansowych, wystąpią różnice kursowe, które powinny być wykazywane w rozliczeniach podatkowych na każdy dzień wyceny” (pismo z 8 listopada 2007 r., znak: DD6/8213/326/MDA/07/1672). Dokonywana w księgach rachunkowych w danym dniu wycena instrumentów pochodnych wyrażonych w walucie obcej powinna być równocześnie rozliczona pod względem podatkowym. W świetle przepisów podatkowych nie można uznać, iż po przyjęciu metody bilansowej skutki podatkowe różnic kursowych wystąpią dopiero w dacie realizacji (zamknięcia) danego instrumentu.

Wszystkie rozwiązania wynikające z rachunkowości określają zatem skutek w podatku dochodowym związany z różnicami kursowymi. Zasada ta nie jest modyfikowana innymi przepisami ustawy podatkowej. Po przyjęciu przez firmę metody ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości kosztem lub przychodem podatkowym będą wszelkie różnice kursowe wynikające z przepisów prawa bilansowego, zarówno zrealizowane, jak i niezrealizowane. Oznacza to również, że jeżeli zgodnie z przepisami rachunkowości są ustalane różnice związane z kosztami nieuznanymi za koszty podatkowe, to powinny być one uwzględniane w rachunku podatkowym. Podobnie będzie z przychodami.

Mirosław Dawidziak

Podstawa prawna:

art. 9b i 15a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Praktyczny leksykon VAT 2018 Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Alan Pajek

wiceprezes Ediko - firmy specjalizującej się w dostarczaniu rozwiązań oraz usług pozwalających usprawnić procesy związane z powstawaniem oraz zarządzaniem dokumentami i informacją w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK