| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Od 2016 r. podmioty powiązane nie unikną podatku od dywidend

Od 2016 r. podmioty powiązane nie unikną podatku od dywidend

Będą ograniczenia w zakresie zwolnień dla wypłat dywidend między podmiotami powiązanymi. Od 2016 r. dywidendy wypłacane przez powiązane spółki kapitałowe nie będą mogły być zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym, jeżeli są transferowane w związku z transakcjami, które zostały przeprowadzone głównie z zamiarem osiągnięcia korzyści podatkowej.

Po nowelizacji

Realizacją tych założeń ma być nowy art. 22c ustawy o CIT. Z projektu nowelizacji ustawy wynika, że zwolnienie dla przychodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych nie będzie miało zastosowania, jeżeli głównym lub jednym z głównych celów umowy lub transakcji było uzyskanie korzyści płynących ze zwolnienia dywidendowego, natomiast nie odzwierciedlają one rzeczywistości gospodarczej.

Przepis ten otwiera organom podatkowym możliwość uznania, że dywidendy wypłacone przez spółki powiązane mają związek z przeprowadzeniem nieautentycznych transakcji handlowych, które nie zostały dokonane z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a tylko w celu uzyskania korzyści płynących ze zwolnienia dywidendowego. Prowadzi to do stwierdzenia, że dywidendy wypłacane między podmiotami powiązanymi we wskazanej sytuacji nie mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania CIT.

Skutki dla podatników

Chcą skorzystać ze zwolnienia, podatnik będący polską lub zagraniczną spółką kapitałową z siedzibą w UE lub EOG, będzie musiał przedłożyć płatnikowi (polskiej spółce kapitałowej) pisemne oświadczenie, że w stosunku do wypłacanych należności nie znajduje zastosowania art. 22c ustawy o CIT. Innymi słowy podatnik w oświadczeniu musi stwierdzić, że wypłacana dywidenda nie ma związku z transakcjami, które miały na celu uzyskanie korzyści podatkowej.

Jeżeli podatnik nie przedłoży płatnikowi takiego oświadczenia, to płatnik będzie musiał pobrać CIT według stawki 19 proc. lub niższej – jeżeli do wypłaty będą miały zastosowanie postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Jeżeli natomiast oświadczenie nie będzie zgodne z prawdą, to odpowiedzialność podatkowa będzie spoczywać na podatniku, a nie na płatniku.

Teresa Nowicka

aplikant radcowski w Kancelarii Ożóg Tomczykowski

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »