REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieodpłatne świadczenie pracy przez prezesa – skutki podatkowe

Nieodpłatne świadczenie pracy przez prezesa – skutki podatkowe
Nieodpłatne świadczenie pracy przez prezesa – skutki podatkowe
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z przepisami ustawy o CIT opodatkowaniu podlega dochód przedsiębiorcy, który wylicza się poprzez odjecie od przychodów ponoszonych przez firmę kosztów. Do przychodów zaś zalicza się wszelkie świadczenia, w tym również te nieodpłatne. Ale – jak się okazuje – nie każde nieodpłatne świadczenie stanowi przychód. Przychodem w określonej sytuacji nie jest bezpłatna praca prezesa spółki.

Autopromocja

Nowy serwis: Biura rachunkowe

Prezesowi płaci spółka-matka

Tak wynika z interpretacji wydanej na prośbę spółki, której prezes nie otrzymuje wynagrodzenia za swoją pracę. Przedstawiciele wnioskującej firmy zwrócili jednak uwagę, że według dotychczasowych wykładni „nieodpłatne świadczenia to te wszystkie zdarzenia prawne lub gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu przysporzenie w majątku podatnika, mające konkretny wymiar finansowy. Powstanie przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń należy rozważyć zawsze wtedy, gdy podatnik otrzymuje bez obowiązku świadczenia wzajemnego rzeczy lub prawa, bądź inne świadczenia lub też możliwość korzystania z rzeczy lub praw”.

Polisa OC członków zarządu a przychód z nieodpłatnych świadczeń

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak nieco inaczej sytuacja wygląda, kiedy funkcję prezesa czy członka zarządu pełni nieodpłatnie wspólnik, gdyż może on w przyszłości uzyskać określone świadczenie ze spółki – choćby dywidendę.

Tymczasem, jak wynika z wniosku, pełniący nieodpłatnie swoją funkcję prezes jest pracownikiem innej spółki, będącej właścicielem 100% udziałów w firmie ubiegającej się o interpretacje. Dlatego przedstawiciele tej spółki stwierdzili, że w tym wypadku nie powinno być mowy o przychodzie z nieodpłatnych świadczeń.

Właściciel w końcu zarobi

Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 14 sierpnia 2015 r.(sygnatura IBPB-1-3/4510-91/15/APO) przyznała rację wnioskującym. Urzędnicy zwrócili uwagę, że Kodeks Spółek Handlowych nie łączy pełnienia funkcji w zarządzie z wynagrodzeniem, więc wykonywanie obowiązków prezesa bez wynagrodzenia jest dopuszczalne przez prawo.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Przypomnieli także opinie, wg których o nieodpłatnym świadczeniu można mówić tylko wówczas, gdy jedna strona zwiększa uzyskuje przychód bez konieczności ponoszenia kosztów lub bez innej formy ekwiwalentu przysporzenia majątkowego dla strony drugiej. Innymi słowy – o bezpłatnym świadczeniu można mówić tylko wtedy, kiedy ofiarujący świadczenie nic w zamian nie otrzymuje ani też nie jest związany z obdarowanym żadnymi innymi relacjami.


Ale skoro prezes jest pracownikiem spółki-matki, to mówimy tutaj o relacji pomiędzy udziałowcem spółki a spółką. W takim wypadku zaś udziałowiec, który wykonuje lub zleca wykonanie pracy na rzecz swojej firmy, zwiększa jej wartość, co może odzyskać np. w dywidendzie. Czyli faktycznie świadczenie takie nie jest nieopłatne, bo w przyszłości pojawi się coś w rodzaju wynagrodzenia za pracę prezesa. I dlatego – zdaniem urzędników – w tym przypadku nie można mówić o nieodpłatnym świadczeniu.

Nieodpłatne udostępnienie mieszkania służbowego pracownikom – skutki w PIT

Wykładnia przydatna na starcie i w trakcie restrukturyzacji

Takie stanowisko fiskusa wynika i z wcześniejszych interpretacji, i z orzeczeń sądowych. Ma ono spore znaczenie dla przedsiębiorców, którzy np. decydują się na pełnienie funkcji w zarządzie lub organach nadzorczych założonych przez siebie spółek czy to na początku ich działalności, czy też w trudnych momentach, np. podczas restrukturyzacji firmy. Wtedy bowiem największe znaczenie ma możliwość zaoszczędzenia na pensjach członka zarządu czy rady nadzorczej.

Marek Siudaj, Tax Care

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

REKLAMA