REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe podejście do dokumentacji i kontroli cen transferowych

Krajowa Izba Doradców Podatkowych
Samorząd zawodowy doradców podatkowych
Nowe podejście do dokumentacji i kontroli cen transferowych /Fot. Fotolia
Nowe podejście do dokumentacji i kontroli cen transferowych /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wytyczne OECD w zakresie cen transferowych a Projekt BEPS (Base Erosion and Profit Shifting – erozja podstawy opodatkowania i przesuwanie zysku). Czy straty zostaną uznane? Jak podejść do nowej dokumentacji? Jakie będą kontrole?

Uprawnienie do szacowania dochodu

Autopromocja

W dniach 22-23 listopada 2016 r. odbyła się w Warszawie konferencja organizowana przez Stowarzyszenie Centrum Cen Transferowych (CCT). Tematem głównym pierwszego dnia konferencji były straty i pytanie czy fiskus powinien uznawać straty deklarowane przez podatnika? Drugiego dnia mówiono o nowych wymogach dokumentacyjnych oraz nowym podejściu do kontroli cen transferowych.

Zagadnienia te były poruszane w kontekście najnowszych Wytycznych OECD1 w zakresie cen transferowych uwzględniających już rezultaty prac wynikające z Projektu BEPS (Base Erosion and Profit Shifting – erozja podstawy opodatkowania i przesuwanie zysku).

Głównym celem projektu BEPS było doprowadzenie do tego, aby zysk był opodatkowany tam gdzie powstaje – zanim zostanie przesunięty do innego kraju.

Przepisy o cenach transferowych dają administracjom podatkowym poszczególnych państw prawo do szacowania dochodu pomiędzy podmiotami powiązanymi. Fiskus dąży do tego, aby podstawą opodatkowania był dochód wyliczony zgodnie z zasadą rynku, tj. taki, jaki ustaliłyby między sobą podmioty, gdyby były niezależne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uprawnienie takie jest konieczne w obecnych realiach gospodarczych, gdzie gospodarka oparta jest na globalnych przedsiębiorstwach działających ponad granicami państw i ponad strukturami prawnymi swoich spółek.

Straty wg eksperta z Francji

Fiskus dążąc do określenia dochodu na poziomie rynkowym, bada poziom sprzedaży i poziom kosztów wykazanych przez podatnika. Bo dochód jest wynikiem matematycznego równania: przychód minus koszty. Rezultat może być dodatni lub ujemny. W warunkach rynkowych straty, podobnie jak zyski są wynikiem prowadzonej działalności gospodarczej. Straty, tak jak zyski - stanowią materializację ryzyka. Ryzyko może się ziścić na dwojaki sposób: może spowodować duże straty, ale też może przynieść nadzwyczajne zyski. Dochód podatnika ponoszącego duże ryzyko stanowi sumę tych strat i zysków. Właśnie ten aspekt rynkowości strat podkreślał na konferencji dr Emmanuel Llinares z Francji, Przewodniczący Światowej praktyki TP, NERA Economic Consulting, członek EU JTPF. Podkreślał również, że dużą zasługą OECD było uwypuklenie pozytywnego potencjału przyjęcia ryzyka - zostało to ujęte m.in. w Rozdziale I Wytycznych OECD, wersja po BEPS.

Konsekwencje re-alokacji ryzyka przez fiskusa

Bardzo ciekawe podejście brytyjskiego fiskusa prezentował doradca podatkowy Rafał Gołaj, Dyrektor w Zespole Cen Transferowych Deloitte w Londynie. Brytyjskie władze są gotowe akceptować straty, ale nie dłużej niż 3 lata. W omawianym przykładzie spółka dystrybucyjna w Wielkiej Brytanii ponosiła straty. Kontrola podatkowa polegała na przeprowadzeniu wielu rozmów z wieloma osobami z różnych działów - poczynając od inżynierów produkcji kończąc na pracownikach działu marketingu. Okazało się, że straty były wynikiem m.in. błędnych decyzji dotyczących wyboru produktu, wyboru kanału dystrybucji, itp. Ponadto okazało się, że wszystkie decyzje w tym względzie pochodziły od zagranicznej centrali, a lokalna spółka dystrybucyjna tylko powielała strategie centrali i ściśle wykonywała jej polecenia. Władze brytyjskie stwierdziły, że lokalna spółka nie kontroluje ryzyka i odmówiły uznania u tej spółki strat wynikających z materializacji tego ryzyka. Następnie władze na nowo określiły spółce dochód, który tym razem wyszedł pozytywny.

O kwestii uznawania bądź nieuznawania ryzyka dużo zostało napisane m.in. w Rozdziale I i IX Wytycznych OECD. Dla przykładu pkt 1.98 Wytycznych wskazuje: jeśli zostanie ustalone, że powiązany podmiot, który wziął ryzyko na siebie, ale w rzeczywistości nie sprawuje kontroli nad tym ryzykiem, ani nie ma finansowej zdolności do pokrycia tego ryzyka, to powinno zostać uznane, że ryzyko to ponosi przedsiębiorstwo sprawujące kontrolę i mające zdolność finansową do pokrycia tego ryzyka. 

___________________

1 Wytyczne w sprawie cen transferowych dla przedsiębiorstw wielonarodowych oraz administracji podatkowych, OECD Transfer Pricing Guidelines for Multinational Enterprises and Tax Administrations

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik


Badania i rozwój – koszty czy zyski?

Kolejny prelegent na konferencji CCT - Pani Isabel Verlinden, Światowy Lider TP firmy PwC, członek EU JTPF – przedstawiła równie ciekawe zagadnienia. Dla przykładu: postawiła pytanie, kiedy jednostka badawczo-rozwojowa stanowi ośrodek kosztów, a kiedy ośrodek zysków? Ten pierwszy zazwyczaj osiąga dochód na poziomie kosztów plus rozsądny narzut, a ten drugi na poziomie nadzwyczajnych zysków albo nadzwyczajnych strat. Odpowiedź na to pytanie jest prosta: zależy czy ta jednostka w rzeczywistości sama podejmuje decyzje, co do kierunków i nakładów na badania i czy sama jest w stanie pokryć ryzyko wynikające z tych decyzji? Jeśli tak, to może mieć nadzwyczajne zyski i nadzwyczajne straty. 

Która marka mocniejsza i kto się do tego przyczynił?

Następny przypadek, o którym wspominała Pani Isabel Verlinden dotyczył samochodów w Indiach. Otóż, japońska firma Suzuki, współwłaściciel indyjskiej spółki Maruti dokonała rebrandingu, w wyniku, czego zaczęto używać nazwy Maruti-Suzuki. Japońska spółka wprowadziła opłaty licencyjne za używanie nazwy Suzuki. Jednak władze indyjskie stwierdziły, że ludzie kupują samochody z powodu tego, że są to samochody Maruti, a nie Suzuki. W ten sposób stanęło pytanie czy opłaty licencyjne są zasadne? A jeśli tak, czy ponoszenie wysokich kosztów marketingowych przez spółkę indyjską jest zasadne, skoro płaci już opłaty licencyjne do Suzuki? Isabel Verlinden przestrzegła, że na skutek zbyt wysokich kosztów marketingowych ponoszonych przez lokalną spółkę-córkę może dojść do powstania aktywów marketingowych przynależnych tej lokalnej spółce. 

Dokumentacje cen transferowych po nowemu

Drugi dzień konferencji był poświęcony raportowaniu, dokumentacji i kontrolom. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów, którzy byli obecni na konferencji, dowiedzieli się, jakie problemy mają podatnicy przy wypełnianiu niektórych dokumentów. Pani Anna Krzemińska z firmy ABB pytała w czy w informacji o grupie (master file) konieczna jest analiza wartości łańcucha? Czy w raporcie wg krajów (CbC) podaje się sumę przychodów czy przychód skonsolidowany? Czy w dokumentacji transakcji (local file) trzeba podać, komu podlega lokalny zarząd wg nazwiska tej osoby czy wg funkcji?

Przedstawiciel Krajowej Izby Doradców Podatkowych omawiała z przedstawicielami Ministerstwa Finansów możliwości uproszczenia obowiązków dokumentacyjnych dla podmiotów, których obroty przekroczyły 10 mln Euro, a znajdują się poniżej 50 mln Euro. Dla tej grupy podatników koszty sporządzenia dokumentacji są nieproporcjonalnie wysokie do obrotów. W odpowiedzi, przedstawiciele Ministerstwa Finansów wykazali, że nowe progi, powyżej których powstaje obowiązek dokumentacji wynikają z analizy zachowań podatników – ponieważ na skutek obciążeń za różne usługi wypływa z kraju ok. 16 mld zł. Fakt ten potwierdza raport NIK oraz Banku Światowego.

Konkludując, wymiana poglądów w tej kwestii będzie pomagała w przyszłości tworzyć lepsze prawo – taka właśnie jest misja Stowarzyszenia CCT: pomagać w tworzeniu lepszego prawa i jego stosowania. Dlatego Stowarzyszenie CCT uczestniczy w Polsce w konsultacjach aktów prawnych dot. cen transferowych, a także jest członkiem EU JTPF – Wspólnego Forum nt. Cen Transferowych działającego przy Komisji Europejskiej. Stowarzyszenie CCT w ten sposób konsultuje dokumenty powstające na poziomie Unii Europejskiej będące zgodnie z celami Forum interpretacją Wytycznych OECD.

Autorzy:

Hanna Janina Szarpak

doradca podatkowy

Mazowiecki Oddział  Krajowej Izby Doradców Podatkowych

Sylwia Rzymkowska

Prezes Zarządu

Stowarzyszenie Centrum Cen Transferowych

Źródło: Na podstawie materiałów Stowarzyszenia Centrum Cen Transferowych (CCT)

Hanna Janina Szarpak doradca podatkowy Mazowiecki Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych
Sylwia Rzymkowska Prezes Zarządu Stowarzyszenie Centrum Cen Transferowych
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA