REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy trzeba mieć certyfikat rezydencji?

Michał Antoniak
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Certyfikat rezydencji a podatek CIT
Certyfikat rezydencji a podatek CIT

REKLAMA

REKLAMA

Płatnik w dniu dokonania wypłaty nie jest zobowiązany do posiadania aktualnego certyfikatu rezydencji. Płatnik może zastosować zwolnienie z opodatkowania, biorąc pod uwagę np. wcześniej uzyskany certyfikat rezydencji. Nie zwalnia go to jednak z obowiązku udokumentowania prawidłowości niepobrania podatku aktualnym certyfikatem rezydencji.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 października 2010 r. (IBPBI/2/423-882/10/BG)

Autopromocja

Stan faktyczny

Sprawa dotyczyła spółki, w której Walne Zgromadzenie Wspólników podjęło uchwałę o wypłacie dywidendy za 2008 r. w dwóch transzach. Pierwszą z nich wypłacono zgodnie z założeniem, druga zaś – ze względu na trudności finansowe spółki - została wypłacona w terminie późniejszym niż pierwotnie zakładano. Fakt ten został usankcjonowany stosowną uchwałą Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Wspólników.

Spółka wypłaciła drugą ratę dywidendy w tym terminie (30 marca 2010 r.) Spółka, jako płatnik, zastosowała przepisy art. 22 ust. 4 i 4a w związku z 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT).

Otrzymała przy tym certyfikaty rezydencji udziałowców w terminie wypłaty I transzy dywidendy, natomiast w terminie wypłaty II transzy otrzymała certyfikaty z datą 29 marca 2009 r. Na mocy uchwały Walnego Zgromadzenia, termin wypłaty dywidendy za 2009 r. ustalono na dzień 30 września 2010 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy jest ważny certyfikat wydany bez określenia daty jego obowiązywania?

W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy jeśli termin wypłaty dywidendy ustalono na dzień 30 września 2010 r., dla celów zastosowania zwolnienia z CIT, będzie miał moc prawną certyfikat rezydencji wydany w marcu 2010 r. Zdaniem spółki, certyfikaty rezydencji udziałowców, które nie zawierają informacji o okresie ich obowiązywania zachowują swoją aktualność do czasu, gdy stan faktyczny w nich poświadczony nie ulegnie zmianie.

Organ uznał to stanowisko za nieprawidłowe, argumentując, że warunkiem zastosowania zwolnienia z CIT jest m.in. uzyskanie przez płatnika certyfikatu rezydencji udziałowców spółki, potwierdzających ich miejsce zamieszkania lub siedzibę.

Organ wyjaśnił, że płatnik w dniu dokonania wypłaty nie jest zobowiązany do posiadania aktualnego certyfikatu rezydencji. Płatnik może zastosować zwolnienie z opodatkowania, biorąc pod uwagę np. wcześniej uzyskany certyfikat rezydencji.

Nie zwalnia go to jednak z obowiązku udokumentowania prawidłowości niepobrania podatku aktualnym certyfikatem rezydencji.

Polskie przepisy nie określają precyzyjnie kwestii aktualności certyfikatu rezydencji

Wydaje się, iż interpretacja wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach jest prawidłowa.

Certyfikat rezydencji podatkowej, tak jak każdy dokument urzędowy, zgodnie z art. 194 § 1 Ordynacji podatkowej, stanowi bowiem dowód jedynie tego, co zostało w nim urzędowo stwierdzone.

Zatem, jeśli w przedmiotowej sprawie, spółka uzyskała certyfikaty rezydencji zaświadczające na dzień 29 marca 2009 r., że udziałowiec spółki od dnia 1 stycznia 2004 r. jest zarejestrowany dla celów podatku dochodowego od osób prawnych w urzędzie skarbowym i posiada adres siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – to certyfikat taki nie powinien być uznany za dowód jego rezydencji podatkowej w Polsce w roku 2010.

W przedmiotowej sprawie osobną kwestią jest natomiast to, czy polskie organy podatkowe mogłyby uznać udziałowca jako rezydenta innego kraju niż Polska. Udziałowiec, jako spółka zarejestrowana w Polsce, posiadał bowiem siedzibę w Polsce.

Spełniał zatem jeden z rozłącznych warunków wynikających z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT do jego uznania za rezydenta podatkowego Polski. Wydaje się zatem, że dla potrzeb wszelkich transakcji wewnątrzkrajowych powinien być traktowany jako polski rezydent podatkowy.

Polskie organy podatkowe mogłyby potraktować Udziałowca jako rezydenta podatkowego państwa innego niż Polska tylko, jeśli:
a) inne państwo weszłoby w spór z Polską, co do rezydencji podatkowej Udziałowca i
b) wygrało ten spór (np. poprzez odwołanie się do kryterium miejsca faktycznego zarządzania Udziałowca - zawartego w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polska i tym drugim państwem).

Nie jest jednak jasne i pewne, czy wygranie takiego sporu w kontekście konkretnej sytuacji (transakcji) transgranicznej i uznanie Udziałowca jako rezydenta innego państwa (np. państwa X) w świetle danej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania powinno automatycznie i trwale zmienić rezydencję podatkową Udziałowca dla potrzeb ustalenia skutków podatkowych innych transakcji (krajowych lub dotyczących państw innych niż państwo X).

W przypadku odpowiedzi pozytywnej, wymóg uzyskania certyfikatu rezydencji Udziałowca (dla zastosowania zwolnienia z podatku dywidendy uzyskanej przez Udziałowca, tj. polską spółkę, od innej polskiej spółki) wydaje się zasadny.

Jeśli natomiast wynik takiego sporu nie może trwale determinować rezydencji podatkowej polskiej spółki, wówczas wprowadzenie takiego wymogu jest bezcelowe (ponieważ Udziałowiec, jako spółka z siedzibą w Polsce, powinien być zawsze traktowany jako polski rezydent podatkowy).

Tak jak zaznaczyłem powyżej, w świetle polskich regulacji, nie jest jednak jasne, czy wynik sporu, co do rezydencji polskiej spółki, rozstrzygnięty na podstawie konkretnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania może trwale zmienić jej rezydencje.

Kwestia zasadności wymogu uzyskania certyfikatu rezydencji podatkowej Udziałowca (dla potrzeb zwolnienia z podatku dywidendy uzyskanej od polskiej spółki) pozostaje zatem otwarta.

Polecamy: serwis CIT

Polecamy: serwis Urząd Skarbowy

Organ wyjaśnił, że płatnik w dniu dokonania wypłaty nie jest zobowiązany do posiadania aktualnego certyfikatu rezydencji. Płatnik może zastosować zwolnienie z opodatkowania, biorąc pod uwagę np. wcześniej uzyskany certyfikat rezydencji.

Nie zwalnia go to jednak z obowiązku udokumentowania prawidłowości niepobrania podatku aktualnym certyfikatem rezydencji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA