| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Jak rozliczyć leasing od zagranicznego leasingodawcy?

Jak rozliczyć leasing od zagranicznego leasingodawcy?

Firma z siedzibą w Polsce leasinguje maszynę od zagranicznego przedsiębiorcy, którą wykorzystuje w ramach prowadzonej działalności. Czy na korzystającym spoczywają obowiązki płatnika podatku u źródła oraz jak należy ustalić podstawę opodatkowania uwzględniając charakter umowy leasingu?

Odmiennie przedstawia się sytuacja w przypadku umowy leasingu finansowego.

Świadczenie wypłacane finansującemu składa się z dwóch części: części kapitałowej oraz odsetkowej. Cześć kapitałowa, stanowi spłatę wartości początkowej leasingowanej maszyny (art. 7f ust. 1 ustawy o CIT). Nie można uznać jej za świadczenie zrównane z wynagrodzeniem za użytkowanie maszyny.

Polecamy: Jak w sposób uproszczony rozliczać zaliczki na CIT

Wynagrodzeniem tym jest wyłącznie część odsetkowa wynagrodzenia. W konsekwencji obowiązek poboru podatku u źródła powstanie wyłącznie od raty odsetkowej wchodzącej w skład wynagrodzenia za leasing urządzenia przemysłowego. Podobne stanowisko prezentują również organy podatkowe.

W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, z 24 maja 2010 r. (nr IBPBI/2/423-316/10/BG) wskazano, iż: „jako „należności licencyjne” należy traktować wyłącznie należności płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania. /…/ podatek u źródła należy zatem pobrać wyłącznie od części „odsetkowej” utożsamianej z płatnością za używanie urządzenia będącego przedmiotem umowy. Natomiast płatność dotycząca spłaty wartości przedmiotu umowy nie jest opłatą za jego używanie” (podobnie wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 14 lipca 2009 r., - nr ITPB3/423-288/09/DK).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK