| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Szczególna dokumentacja podatkowa – co grozi za jej brak

Szczególna dokumentacja podatkowa – co grozi za jej brak

Podatnicy obowiązani do sporządzania dokumentacji na podstawie art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powinni ją sporządzać na bieżąco. Jej brak może prowadzić do opodatkowania części dochodów wg stawki 50%.

Nie sporządzają dokumentacji podatnicy, którzy dokonali transakcji o wartości nie wyższej niż 50.000 EURO, pod warunkiem, że transakcje te nie dotyczą świadczenia usług, sprzedaży lub udostępnienia wartości niematerialnych i prawnych.

Obowiązek sporządzania dokumentacji dla transakcji dot. świadczenia usług, sprzedaży lub udostępnienia wartości niematerialnych i prawnych powstaje po przekroczeniu kwoty 30.000 EURO. W przypadku tego rodzaju transakcji bez znaczenia pozostaje wysokość kapitału zakładowego podmiotu zawierającego transakcję.

W przypadku transakcji w związku z którymi zapłata należności dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową - limit wynosi 20.000 EURO.

Wartość transakcji ustala się w kwocie brutto, tj. z uwzględnieniem podatku od towarów i usług.

Fakt dokonania transakcji z określonymi podmiotami o wartości przekraczającej ustawowe limity nakłada obowiązek sporządzenia szczególnej dokumentacji podatkowej, co oznacza, iż powinna być sporządzana na bieżąco.

Natomiast jej okazanie następuje na żądanie organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej w terminie 7 dni od dnia doręczenia żądania (art. 9a ust. 4 ustawy o CIT).

Wykazywanie obowiązku sporządzenia dokumentacji

Obowiązek sporządzenia w danym roku podatkowym dokumentacji, o której mowa w art. 9a ust. 1 ustawy o CIT podlega wykazaniu w zeznaniu rocznym CIT-8 w poz. 21.

Skutki niesporządzania dokumentacji i jej nieprzedłużenia

Jeżeli podatnik dokonał transakcji, w związku z którymi powstał obowiązek sporządzenia dokumentacji z podmiotami powiązanymi i nie przedstawił na wezwanie organu podatkowego (organu kontroli skarbowej) wymaganej dokumentacji podatkowej, a w związku z dokonaniem tych transakcji organ podatkowy (organ kontroli skarbowej) określił dochód podatnika w wysokości wyższej (stratę w wysokości niższej) od zadeklarowanej – różnica pomiędzy dochodem zadeklarowanym a określonym przez organy jest opodatkowana stawką wynoszącą 50% (art. 19 ust. 4 ustawy o CIT).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK