| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Jak rozliczać w CIT nabywanie usług za granicą?

Jak rozliczać w CIT nabywanie usług za granicą?

Spółka prowadzi działalność w Polsce i zagranicą. W ramach działalności zagranicznej, w związku z realizowanymi za granicą inwestycjami spółka korzysta z usług profesjonalnych doradców (usług doradczych i badania rynku) posiadających siedzibę w krajach prowadzonej działalności. Usługi wykonywane są za granicą, a przedstawiciele zagranicznych firm doradczych nie spotykają się na terenie Polski z przedstawicielami spółki. Wynagrodzenie z tytułu wykonywanych za granicą usług jest przekazywane z polskiego rachunku bankowego spółki na rachunek podmiotów świadczących usługi w bankach zagranicznych. Czy spółka powinna pobierać od wyżej wskazanych wynagrodzeń zryczałtowany podatek dochodowy?

Okoliczność, że zamawiającym usługi jest spółka mająca siedzibę w Polsce, która dokonuje zapłaty za te usługi - nie jest wystarczająca do przyjęcia, że kontrahenci zagraniczni uzyskują przychody na terytorium Polski.

Skoro zagraniczni kontrahenci spółki nie podlegają w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu to Spółka, z tytułu wypłaty należności za usługi wykonane poza granicami Polski, nie ma możliwości i prawa wykonania obowiązków płatnika i pobierać od kontrahentów ryczałtowego podatku dochodowego.

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sąd Administracyjny z dnia 5 listopada 2009 r., sygn. akt II FSK 2194/08, przepis art. 3 ust. 2  ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie warunkuje opodatkowania od miejsca osiągnięcia dochodu przez zlecającego wykonanie świadczenia, ani od tego, że zlecenie wykonania usług nierezydentowi dokonał polski przedsiębiorca i wypłata wynagrodzenia za wykonanie zlecenia dokonana została z majątku polskiego przedsiębiorcy, ani wreszcie od tego, że efekt usługi wykonanej przez nierezydenta będzie się odnosił do kontrahenta polskiego, jak uważa organ w zaskarżonej interpretacji.

W wyroku z dnia 27 maja 2011 r., sygn. akt I SA/Kr 607/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny  w Krakowie stwierdził, że  jeśli polska spółka nabywa od kontrahentów usługi wykonywane i wykorzystywane wyłącznie poza granicami Polski, spółka ta nie jest płatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis ten określa wysokość zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu uzyskanych przychodów na terytorium RP. W omawianej sprawie natomiast wszelkie zdarzenia, których skutkiem jest osiągnięcie przychodów mają miejsce poza terytorium Polski.

Podstawa prawna:

- art. 3 ust. 1 i ust. 2, art. 26 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 2a) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK