REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Informacja CIT-ST – kto i kiedy musi ją złożyć

Agnieszka Sakowska
Ekspert podatkowy
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Informacja CIT-ST – kto i kiedy musi ją złożyć ; CIT 2012
Informacja CIT-ST – kto i kiedy musi ją złożyć ; CIT 2012

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązek sporządzenia informacji CIT-ST wraz z załącznikiem CIT-ST/A spoczywa na podatnikach podatku dochodowego od osób prawnych, w sytuacji gdy siedziba podmiotu i zakład pracy pracownika znajdują się na obszarze różnych gmin. Gdy siedziba podmiotu i zakład pracy znajdują się na obszarze tej samej gminy, podatnik nie jest obowiązany do sporządzenia tej informacji.

Podstawa prawna

W myśl art. 28 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT), podatnicy posiadający zakłady (oddziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa dla ich siedziby są obowiązani składać do urzędu skarbowego w terminie wpłat zaliczek miesięcznych lub kwartalnych oraz załączać do zeznania o wysokości dochodu (straty) informacje, sporządzone zgodnie z odrębnymi przepisami, w celu ustalenia dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych.

Autopromocja

Obowiązek złożenia informacji CIT-ST wraz z załącznikiem CIT-ST/A powstaje również w terminie wpłaty zaliczki dotyczącej miesiąca, w którym nastąpiły zmiany stanu zatrudnienia w trakcie roku podatkowego wpływające na zmianę procentowego udziału liczby zatrudnionych w zakładach (oddziałach) położonych na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego w liczbie zatrudnionych ogółem.

O istnieniu zakładu (oddziału) w rozumieniu art. 28 ust. 1 ustawy o CIT, a w konsekwencji o konieczności składania informacji CIT-ST wraz z załącznikiem CIT-ST/A, w celu ustalenia dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych, decyduje określone w umowie o pracę miejsce świadczenia pracy pracownika.

Definicja zakładu (oddziału) dla potrzeb rozliczeń udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego została zawarta w art. 10 ust. 3 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Zgodnie z tym uregulowaniem zakładem (oddziałem) jest określone w umowie o pracę miejsce wykonywania pracy, położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż jednostka samorządu terytorialnego właściwa dla siedziby podatnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tym samym określenie przez podatnika miejsca świadczenia pracy przez konkretnego pracownika przesądza o tym, która gmina, powiat i województwo uzyska odpowiedni, procentowo określony, udział w podatku dochodowym od osób prawnych, zapłaconym przez podatnika.

Z uwagi na fakt, iż najmniejszą jednostką administracyjną podziału kraju jest gmina, kluczowym dla ustalenia obowiązku sporządzenia sprawozdania CIT-ST oraz CIT-ST/A jest ustalenie, czy gmina, na obszarze której znajduje się siedziba podatnika jest tożsama z gminą, na obszarze której znajduje się zakład pracy danego pracownika.

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - limity zwrotu

Polecamy: Czy nieściągalne należności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów


Oddziały na terenie wielu gmin

Określenie w umowie o pracę z pracownikiem miejsca pracy jako placówki handlowej czy biura w danym mieście prowadzi w świetle powyższych przepisów do powstania zakładu podatnika na terenie tego miasta.

Podatnik ma obowiązek uwzględnić wszystkie placówki handlowe/ biura, w których zatrudnieni są pracownicy w informacji CIT-ST. W  informacji CIT-ST/A stanowiącej załącznik do formularza CIT-ST, podatnik powinien wykazać adresy lokalizacji wszystkich posiadanych zakładów (oddziałów) oraz ich numery REGON i NIP, jeżeli zakłady te posiadają nadane własne numery.

Miejsce pracy pracownika zdefiniowane jako obszar geograficzny

Praktyczne problemy pojawiają się, gdy pracownicy wykonują czynności na terenie kilku jednostek samorządu terytorialnego (gmin, powiatów, województw). Określenie miejsca pracy jako danego obszaru kraju (przykładowo: województwo, teren kilku gmin), powoduje, iż to miejsce pracy nie może być uznane za organizacyjnie wyodrębniony zakład ani jego zorganizowaną część.

Również działalność prowadzona na tym obszarze nie spełnia wymogów definicji oddziału wynikającej z art. 5 pkt 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z której wynika, że „oddział” to wyodrębniona organizacyjnie i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności.

Takich okoliczności dotyczy wyjaśnienie Departamentu Finansów Samorządu Terytorialnego publikowane w Biuletynie Skarbowym nr 1/2009.

Zgodnie ze stanowiskiem zawartym w tym piśmie, jeżeli z umowy o pracę zawartej z przedstawicielem handlowym wynika, że miejscem wykonywania pracy jest określone województwo, bez wskazania konkretnego adresu, co za tym idzie, bez wskazania poszczególnych powiatów i gmin wykonywania pracy i w związku z tym nie jest możliwe określenie powiatów i gmin, w których wykonuje pracę przedstawiciel, dochody z tytułu udziałów w CIT należy przekazać do jednostek samorządu terytorialnego właściwych dla siedziby pracodawcy.

Organy podatkowe prezentują stanowisko, iż w przypadku, kiedy pracownicy w umowach o pracę miejsce świadczenia pracy mają zdefiniowane jako obszar województwa, a praca jest wykonywana na obszarze więcej niż jednej gminy, rozstrzygającym jest, gdzie pracownik najczęściej wykonuje pracę.

Jeżeli natomiast wskazanie takiego miejsca nie jest możliwe, pracownicy powinni być zaliczeni do gminy, na terenie której mieści się siedziba Spółki (por. m.in. pisma Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 5.02.2010 r. o nr IPPB5/423-730/09-4/AS, z dnia 13.11.2008 r., sygn. IPPB3/423-1315/08-2/MK; pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 12.05.2009 r., sygn. ITPB3/423-96/09/MK).

Podejście to zostało jednakże podważone przez WSA w Warszawie w wyroku z 29 czerwca 2011 r., sygn. III SA/Wa 3313/10, w którym czytamy: (…) w sytuacji, gdy Spółka nie dysponuje wyodrębnionymi oddziałami i nie jest w stanie określić dokładnego miejsca wykonywania czynności służbowych przez przedstawiciela (koordynatora) w ramach umowy o pracę, nie ma ona obowiązku składania deklaracji CIT-ST. Należy zaznaczyć, że organ całkowicie pominął specyfikę pracy przedstawicieli (koordynatorów) Spółki, których praca sprowadza się najczęściej do pokonywania codziennie bardzo znacznych odległości, wykraczających niejednokrotnie nie tylko poza granicę gminy lub powiatu ale także województwa. W takim przypadku nie jest możliwe dokładne ustalenie miejsca świadczonej pracy. Co więcej, biorąc pod uwagę powyższe uwagi Sądu, nawet dokładne ustalenie miejsca wykonywania pracy na obszarze danej gminy, nie równałoby się z obowiązkiem składania deklaracji CIT-ST w sytuacji, gdy na obszarze tej gminy nie funkcjonowałby zakład (oddział) podatnika, rozumiany jako wyodrębniona organizacyjnie, samodzielna część Spółki.

Zastosowanie podejścia zgodne ze stanowiskiem WSA zaprezentowanego w powyższym wyroku rozwiązuje wiele praktycznych problemów, z jakimi spotykają się podatnicy zatrudniający osoby wykonujące pracę na danym obszarze geograficznym, bez wskazania w umowie u pracę konkretnego adresu miejsca świadczenia pracy. 

W sytuacji, gdy podatnik nie dysponuje wyodrębnionymi oddziałami i nie jest w stanie określić dokładnego miejsca wykonywania czynności służbowych przez pracownika w ramach umowy o pracę, nie będzie istniał obowiązek złożenia deklaracji CIT-ST.

Reasumując, podatnik ma obowiązek złożenia informacji CIT-ST wraz z załącznikiem, o ile zatrudnia pracowników na obszarze innych gmin niż jej siedziba. Zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym w aktualnym wyroku WSA, w sytuacji, gdy podatnik nie dysponuje wyodrębnionymi oddziałami i nie jest w stanie określić dokładnego miejsca wykonywania czynności służbowych przez pracownika w ramach umowy o pracę, nie istnieje obowiązek składania tej deklaracji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zwolnienie z podatku Belki. Nowe zasady oszczędzania i inwestowania

    "Jeżeli ktoś osiągnie zysk z lokaty bankowej oraz z inwestycji w fundusze, to limity, będące rodzajem kwoty wolnej od osiągniętego zysku, będą liczone rozdzielnie" – powiedział w piątek minister finansów, Andrzej Domański. Wprowadzane limity stanowią swoistego rodzaju ochronę przed opodatkowaniem dla osiągniętych zysków.

    Opłaty za jednorazowe opakowania plastikowe do żywności - rozliczenia VAT, CIT i PIT w 2024 roku [wyjaśnienia Ministerstwa Finansów]

    W komunikacie z 28 marca 2024 r. Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień odnośnie zasad rozliczania opłat pobieranych z tytułu sprzedaży opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje lub żywność na gruncie VAT oraz podatków dochodowych. Komunikat ten nie ma formalnego statusu interpretacji podatkowej ani objaśnień podatkowych.

    Tabela kursów średnich NBP z 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

    Dostęp hurtowy do sieci zbudowanej ze środków KPO/FERC

    Rok 2023 upłynął pod znakiem śledzenia działań Centrum Projektów Polska Cyfrowa (dalej jako „CPPC”), planowaniem zasięgów sieci możliwych do zrealizowania w ramach dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej, wzmożoną pracą nad przygotowaniem wniosków o dofinansowanie, cierpliwym oczekiwaniem na ogłoszenie wyników naboru, żeby w końcu – dotrwać do etapu podpisania umowy o dofinansowanie i rozpocząć budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dla wielu operatorów emocje towarzyszące tym wydarzeniom, jak również powodzenie inwestycji nadal spędzają sen z powiek. Natomiast przed operatorami, którzy sami nie stawali w blokach startowych do konkursu o środki na budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej, pojawia się pytanie jak będzie wyglądać wspólne funkcjonowanie obu grup w przyszłości.

    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    REKLAMA