| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Dopłata do środka trwałego – rozliczenia w CIT

Dopłata do środka trwałego – rozliczenia w CIT

Jeżeli podatnik otrzymuje dopłatę już po przyjęciu środka trwałego i rozpoczęciu amortyzacji, nie ma obowiązku korygowania kosztów wstecz, powinien natomiast dokonać jednorazowego zmniejszenia kosztów w okresie rozliczeniowym, w którym otrzymał dopłatę. Kwotę dopłaty w dniu jej otrzymania należy przeliczyć wg kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania dopłaty. W wyniku otrzymania przedmiotowej dopłaty nie powstaną podatkowe różnice kursowe, o których mowa w art. 15a ust. 1 w zw. z art. 15a ust. 2 i 3 ustawy o CIT.

Dyrektor Izby Skarbowej nie zgodził się z tym stanowiskiem.

Według organu podatkowego, w sytuacji otrzymania przez spółkę dopłaty do środka trwałego już po przyjęciu go do użytkowania i rozpoczęciu amortyzacji, korekta kosztów uzyskania przychodu winna nastąpić wstecz, tzn. w miesiącach (okresach), w których odpisy amortyzacyjne zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Kwotę dopłaty w dniu jej otrzymania należy przeliczyć wg kursu średniego Narodowego Banku Polskiego z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania dopłaty. Ponadto, w wyniku otrzymania przedmiotowej dopłaty nie powstaną podatkowe różnice kursowe, o których mowa w art. 15a ust. 1 w zw. z art. 15a ust. 2 i 3 ustawy o CIT.

Po wyczerpaniu toku instancyjnego spółka wniosła skargę do WSA we Wrocławiu, który częściowo przyznał jej rację. 

Sąd stwierdził, że spółka miała rację twierdząc, iż w sytuacji, gdy otrzymuje ona dopłatę już po przyjęciu środka trwałego i rozpoczęciu amortyzacji, nie ma obowiązku korygowania kosztów wstecz, powinna natomiast dokonać jednorazowego zmniejszenia kosztów w okresie rozliczeniowym, w którym otrzymała dopłatę.

Natomiast kolejne odpisy amortyzacyjne spółka powinna rozliczać po uwzględnieniu podziału na część dofinansowaną i część zakupioną  wytworzoną z własnych środków nie zaliczając tej pierwszej do kosztów uzyskania przychodu i nie dokonując zmiany wartości początkowej środka trwałego.

Odnośnie różnic kursowych sąd podzielił stanowisko organu podatkowego.  

Zobacz: Zwolnienia z CIT

Nie trzeba korygować kosztów wstecz

Główna kontrowersja w sprawie rozstrzygniętej omawianym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) we Wrocławiu dotyczyła przede wszystkim tego, czy związku z otrzymaniem  zwrotu wydatków na nabycie (wytworzenie) środków trwałych, od których dokonano już odpisów amortyzacyjnych, podatnik powinien skorygować koszty uzyskania przychodów wstecz, czy też może zrobić to „na bieżąco”, w momencie otrzymania zwrotu.

Na szczęście dla podatnika sąd zajął stanowisko odmienne niż Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w zaskarżonej interpretacji (interpretacja z 21 października 2011 r., sygn. ILPB4/423-255/11-2/ŁM).

Przychylając się do podejścia spółki, WSA potwierdził, że podatnik nie ma obowiązku korygować kosztów podatkowych (odpisów amortyzacyjnych) rozpoznanych we wcześniejszych okresach. 

Warto zaznaczyć, że podobne stanowisko zajął już WSA w Bydgoszczy. W wyroku z 1 marca 2011 r. (sygn. I SA/Bd 968/10), sąd ten stwierdził, że art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o CIT: „obliguje do wyłączenia począwszy od momentu otrzymania dotacji z kosztów uzyskania przychodów tej części odpisów amortyzacyjnych, która odpowiada wartości otrzymanego dofinansowania. Przy czym korekty tej należy dokonać w miesiącu otrzymania tych środków poprzez zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów.

Podejście WSA w sprawie ujmowania dopłat do środków trwałych otrzymanych już po rozpoczęciu amortyzacji jest rozwiązaniem dogodnym dla podatników. Pozwala ono uniknąć konieczności dokonywania pracochłonnych wyliczeń i korygowania zamkniętych już okresów rozliczeniowych. Takie korekty są dla podatników zdecydowanie niekorzystne, ponieważ mogą doprowadzić do powstania zaległości podatkowych i odsetek od tych zaległości.

Stanowisko zajęte przez WSA jest także warte odnotowania  w świetle zauważalnej ostatnio linii orzeczniczej, zgodnie z którą korekty kosztów podatkowych powinny być generalnie dokonywane wstecz, tj. w okresach kiedy koszty te były pierwotnie rozpoznane.

Zobacz: CIT za 2011 rok

Maria Gajewska, konsultant w dziale prawno-podatkowym PwC

Opis ustnego uzasadnienia przygotowała Monika Szuster, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK