| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Spółka działająca w specjalnej strefie ekonomicznej może być członkiem podatkowej grupy kapitałowej

Spółka działająca w specjalnej strefie ekonomicznej może być członkiem podatkowej grupy kapitałowej

Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie, w którym uznał, że spółka prowadząca działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, może być członkiem podatkowej grupy kapitałowej (PGK). Jest to precedensowy i niezwykle korzystny dla podatników wyrok.

Z treścią interpretacji nie zgodziła się spółka i złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.

Warunki stworzenia podatkowej grupy kapitałowej

Po rozpoznaniu sprawy WSA uznał skargę spółki za zasadną i uchylił interpretację.

W uzasadnieniu sąd przychylił się do argumentacji spółki, iż zwolnienie podatkowe wynika wprost z samej ustawy o CIT, a nie z przepisów odrębnych. Sąd podkreślił, że w konsekwencji podatkowa grupa kapitałowa, w skład której wchodzić będzie spółka korzystająca ze zwolnienia będzie podatnikiem w rozumieniu art. 1a ust. 1. ustawy o CIT.

Z wyrokiem nie zgodził się organ podatkowy i złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sąd oddalił ją.

W uzasadnieniu NSA podkreślił, że w powyższym stanie faktycznym zwolnienie osiąganych dochodów od podatku jest ustanowione w ustawie o CIT, a zatem w tej samej ustawie, która zawiera przepis art. 1 a ust. 2 pkt 3 lit. a – wykluczający udział w podatkowej grupie kapitałowej w przypadku korzystania ze zwolnień przewidzianych w innych ustawach - wobec czego nie korzysta ze zwolnień od podatku dochodowego na podstawie innych ustaw, tylko ze zwolnień od tego podatku na podstawie ustawy.

Korzystny wyrok dla przedsiębiorców strefowych

Wyrok Naczelnego Sadu Administracyjnego z pewnością ucieszy wiele podmiotów działających w specjalnych strefach ekonomicznych.

Ważne

Wobec jednoznacznego i spójnego stanowiska zarówno WSA w Gdańsku jak i NSA, możliwość tworzenia podatkowych grup kapitałowych przez podmioty działające w specjalnych strefach ekonomicznych, kwestionowana dotychczas przez organy podatkowe, wydaje się nie budzić już żadnych wątpliwości.

Ubezpieczenia w specjalnej strefie ekonomicznej - przychód z tytułu odszkodowania

Przeprowadzona przez NSA analiza wzajemnych relacji między przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych jest w pełni przekonująca i rozwiewa wszelkie wątpliwości, co do tego, że w obecnym stanie prawnym zwolnienie podatkowe z tytułu działania w SSE znajduje swoją podstawę właśnie w art. 17 ust. 1 pkt. 34 ustawy podatkowej. Tym samym, jak orzekł Sąd, korzystanie z tego zwolnienia nie jest przeszkodą w funkcjonowaniu PGK.

Warto jednak zwrócić uwagę, że w swoich wywodach NSA odwołuje się do stanu prawnego istniejącego od 1 stycznia 2001 r., kiedy to zwolnienie z tytułu prowadzenia działalności w strefie zostało wprowadzone do ustaw podatkowych.  

W praktyce gospodarczej ciągle funkcjonują jednak liczne podmioty korzystające ze zezwoleń strefowych wydanych jeszcze przed tą datą. Rodzi się zatem pytanie, czy przedsiębiorcy którzy zezwolenia otrzymali jeszcze przed 2001 r. będą traktowani inaczej niż ci, który swoje zezwolenia otrzymali już po tej dacie?

Warunki stworzenia podatkowej grupy kapitałowej

Dodatkowo sytuację komplikuje fakt, że wielu tzw. „starych przedsiębiorców strefowych” dokonało konwersji swoich zezwoleń na mocy ustawy z 2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych.

Komentowany wyrok NSA nie rozwiewa powyższych wątpliwości. Możliwe zatem, że prawo do uczestniczenia w podatkowej grupie kapitałowej podmiotu działającego w SSE ma mocy zezwolenia wydanego przed 2001 r. stanie jeszcze na wokandzie sadów administracyjnych.

Mikołaj Wietrzny, konsultant w Zespole Pomocy Publicznej działu prawno-podatkowego PwC.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK