| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Zaliczki na podatek dochodowy od firm uważnie sprawdzane przez fiskusa

Zaliczki na podatek dochodowy od firm uważnie sprawdzane przez fiskusa

Podatnicy nie muszą od 2007 roku składać comiesięcznych deklaracji podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Jednak nadal trzeba płacić zaliczki na te podatki. Organy podatkowe sprawdzają uważnie, czy podatnicy dobrze obliczają te zaliczki. Jest to jeden z priorytetowych obszarów kontroli podatkowej.

Niewielkie wymogi sprawozdawcze ciążące na podatniku  z tytułu podatków dochodowych (jedynie deklaracje roczne) skutkują tym, że najczęściej dopiero w następnym roku podatkowym urząd skarbowy dysponuje informacjami o rozmiarze prowadzonej przez podatnika działalności.

Dlatego też prowadzona jest szczegółowa analiza i kontrola wpłat zaliczek na podatki dochodowe. Zadanie to wykonywane jest w ścisłej współpracy komórek wymiarowych i księgowości w urzędach skarbowych.

W celu dyscyplinowania użytkowników systemu podatkowego, urzędy skarbowe korzystają z możliwości, jakie w tym zakresie daje im również Kodeks karny skarbowy (ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy – Dz. U. Nr 83, poz. 930 ze zm.). Zgodnie z art. 57 § 1 omawianej ustawy podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Tym samym należy przyjąć, że permanentne niewpłacanie należnego miesięcznego ryczałtu spełnia przesłanki, o których mowa w przedmiotowym przepisie.

Podczas kontroli podatkowych, jak również podczas czynności sprawdzających przeprowadzonych w analizowanym obszarze ryzyka, podatnik winien być poinformowany, iż stwierdzone u niego nieprawidłowości są wykroczeniem skarbowym zagrożonym karą grzywny i jednocześnie o tym, iż zapłata ”w całości” należnego podatku (tj. powstałej zaległości podatkowej oraz odsetek) może spowodować odstąpienie od wymierzenia kary (art. 57 § 2 Kodeksu karnego skarbowego).


Źródło: Ministerstwo Finansów

oprac. Paweł Huczko

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK