reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Aktualizacja certyfikatu rezydencji po zmianie siedziby - odpowiedzialność płatnika

Aktualizacja certyfikatu rezydencji po zmianie siedziby - odpowiedzialność płatnika

Jeden z naszych kontrahentów zagranicznych nie poinformował nas o zmianie siedziby firmy i nie dostarczył nam aktualnego certyfikatu rezydencji, więc z tego powodu przy poborze podatku przez pewien czas wciąż stosowaliśmy poprzedni certyfikat. Jednak zanim otrzymaliśmy formalne zawiadomienie o tej zmianie i nowy certyfikat, kontrahent zaczął już zamieszczać zmienione dane adresowe na fakturach. Czy w takim przypadku nasza odpowiedzialność za ewentualne uszczuplenia podatkowe też jest wyłączona?

Znowelizowane przepisy obu ustaw o podatkach dochodowych wyłączają stosowanie przepisów dotyczących ważności certyfikatu oraz odpowiedzialności podatnika, jeżeli z dokumentów posiadanych przez płatnika, w szcze­gólności faktury lub umowy wynika, że miejsce zamieszkania podatnika dla celów podatkowych uległo zmianie.

Zgodnie bowiem z treścią art. 26 ust. 1l updop (i odpowiednio art. 41 ust. 9d updof), jeżeli z dokumentu po­siadanego przez płatnika, w szczególności faktury lub umowy wynika, że miejsce zamieszkania podatnika dla celów podatkowych uległo zmianie w okresie dwunastu miesięcy od dnia wydania certyfikatu, a podatnik po tej zmianie nie dopełnił obowiązku dostarczenia nowego certyfikatu (o którym jest mowa w art. 26a ust. 1j updop i art. 41 ust. 9b updof), to przepisy art. 26 ust. 1i i 1k updop (i art. 41 ust. 9a i 9c updof ) nie mają zastosowania od dnia, w którym płatnik uzyskał ten dokument.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Zatem w Państwa przypadku jesteście odpowiedzialni za ewentualne nieprawidłowości przy pobieraniu po­datku od chwili otrzymania pierwszej faktury z nowym adresem kontrahenta.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 41 ust. 9d ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 26 ust. 1l ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
  • art. 1 pkt 24 lit. b) oraz art. 2 pkt 25 lit. b) ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób praw­nych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Odpowiedzi udzieliła: Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama