Czy można odliczyć zapłacony za granicą podatek od dochodu zagranicznej spółki kontrolowanej od podatku płaconego w Polsce

REKLAMA
Tak, jest to możliwe. Podstawę do takiego odliczenia stanowi art. 24a ust. 12 updop. Z przepisu tego wynika, że od podatku dochodowego obliczonego od dochodu zagranicznej spółki kontrolowanej odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu przez zagraniczną spółkę kontrolowaną w proporcji, w jakiej pozostaje dochód stanowiący podstawę opodatkowania, ustalony zgodnie z art. 24a ust. 4 updop do całkowitego dochodu spółki zagranicznej, ustalonego zgodnie z art. 24a ust. 6 updop.
Należy podkreślić, że jeśli podatek w spółce zagranicznej nie wystąpi, to podatek płacony w Polsce nie zostanie pomniejszony. Przepisy nie przewidują bowiem możliwości dokonania jakiegokolwiek fikcyjnego odliczenia podatku.
Dodatkowym warunkiem, który musi zostać spełniony, żeby odliczenie było możliwe, jest istnienie podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innej ratyfikowanej umowy międzynarodowej, której stroną jest Rzeczpospolita Polska, lub innej umowy międzynarodowej, której stroną jest Unia Europejska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego innego państwa, w którym dochód został uzyskany.
Monitor Księgowego – prenumerata
KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur
Kup książkę:
KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
Jeśli więc zagraniczna spółka kontrolowana, której dochód będzie u Państwa spółki podlegać opodatkowaniu, zapłaciła podatek w państwie swojej siedziby, to Państwa spółka ma prawo odliczyć ten podatek od podatku polskiego, stosując wskazaną wyżej proporcję.
Warto zwrócić uwagę, że analogiczne uprawnienie dla polskiego podatnika przewidują przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 30f ust. 13 i 14.
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 22b, art. 24a ust. 4, 6, 12 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
- art. 30f ust. 5, 7, 13 i 14 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
- art. 1 pkt 22, art. 2 pkt 24, art. 9 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)
- art. 1 ustawy z 21 października 2014 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1478)
Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy
KSEF: wystawianie faktur ustrukturyzowanych
Kto i kiedy musi wystawić fakturę ustrukturyzowaną? Co należy mieć, aby móc wystawić fakturę ustrukturyzowaną? Kary za naruszenie obowiązków w zakresie wystawiania faktur ustrukturyzowanych. Te oraz inne zagadnienia poruszone zostaną podczas tego webinarium.
Webinarium: KSEF: wystawianie faktur ustrukturyzowanych + certyfikat gwarantowanyREKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: