REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny transferowe 2017 – jak przygotować się do zmian

Ceny transferowe 2017 – jak przygotować się do zmian
Ceny transferowe 2017 – jak przygotować się do zmian

REKLAMA

REKLAMA

Od 2017 roku wejdą w życie nowe bardzo istotne dla wszystkich przedsiębiorców zmiany w przepisach dotyczących dokumentowania transakcji z podmiotami powiązanymi. Do tej reformy przedsiębiorcy powinni przygotować się już dziś.

O co w ogóle chodzi z tymi cenami transferowymi?

Być może część z Państwa zadaje sobie pytanie: „o co w ogóle chodzi z tymi cenami transferowymi”? Dlaczego jest to istotny temat z punktu widzenia Ministra Finansów?

Autopromocja

Najogólniej rzecz ujmując, ceny transferowe to ceny stosowane w rozliczeniach między podmiotami powiązanymi. Jeśli przedsiębiorca prowadzi działalność w ramach kilku spółek (np. spółka polska produkująca produkty w Polsce i spółka niemiecka sprzedająca te same produkty na rynku niemieckim), to najprawdopodobniej będzie miał do czynienia z cenami transferowymi. Oczywiście przypadków, w których pojawia się zagadnienie cen transferowych jest znacznie więcej, ale w najbardziej fundamentalnym znaczeniu ceny transferowe występują w obrocie gospodarczym wtedy, kiedy dwa podmioty powiązane, rozliczają się ze sobą.

Dlaczego ceny transferowe są przedmiotem zainteresowania organów podatkowych nie tylko w Polsce, ale w zasadzie na całym świecie? Zasada jest relatywnie prosta. Wyobraźmy sobie dwie spółki powiązane działające w krajach o różnej stawce podatkowej. Istnieje oczywista pokusa, aby cena między nimi ukształtowana była tak, aby obniżyć dochód w kraju o wysokim podatku, a podwyższyć w kraju o niskim podatku.

Oczywiście, tak robić nie wolno. Powszechnie akceptowana zasada ceny rynkowej (ang. arm’s length principle) zakłada, że ceny między podmiotami powiązanymi nie powinny odbiegać od cen, które zastosowaliby między sobą na rynku niezależnie działający od siebie przedsiębiorcy.

Na marginesie, nie można zapominać, że szeroko rozumiane pojęcie cen transferowych to nie tylko podatek dochodowy, ale także VAT. Organy podatkowe będą w określonej konstelacji, powiązanej istotnie z prawem do odliczenia podatku naliczonego, uprawnione oszacować podstawę opodatkowania, jeśli nierynkowość transakcji prowadzi do zaniżenia wpływów VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlaczego dokumentacja cen transferowych w dotychczasowym kształcie nie jest dostateczna?

Problem tkwi między innymi w tym, że podstawowym, a najczęściej po prostu jedynym narzędziem weryfikacji prawidłowości stosowania zasady ceny rynkowej, jest dokumentacja cen transferowych. Do przygotowania takiej dokumentacji zobowiązanych jest na gruncie CIT i PIT szereg podmiotów.

Co jednak istotne, narzędzie takie (dokumentacja cen transferowych przygotowana według obowiązujących do tej pory wzorów), pozostaje relatywnie mało efektywne. W szczególności, na podstawie dokumentacji cen transferowych w jej dotychczasowym kształcie, władzom skarbowym niejednokrotnie trudno było sięgnąć do ekonomicznej istoty transakcji, która przecież jest podstawą stosowania zasady ceny rynkowej. Co więcej, nawet jeśli ekonomiczna istota transakcji była odzwierciedlona w dokumentacji cen transferowych, to władze skarbowe na podstawie takiej dokumentacji miały bardzo ograniczone możliwości odniesienia transakcji do rynku (bez obowiązku ani ugruntowanej praktyki tworzenia tzw. analiz porównawczych, które objaśniałyby, czy ceny stosowane między podmiotami powiązanymi znajdują odzwierciedlenie na rynku). 

Nie tylko polskie władze skarbowe były świadome powyższych słabości dokumentacji cen transferowych (przy czym w wielu krajach wysoko rozwiniętych obowiązki dotyczące cen transferowych są już teraz znacznie bardziej rozbudowane niż w Polsce). W kontekście powyższego, nie jest zaskakującym, że ministrowie finansów krajów wysoko rozwiniętych, prowadzący szereg inicjatyw mających na celu uszczelnianie systemów podatkowych (tzw. projekt BEPS, Base Erosion & Profit Shifting, tj. projekt mający na celu zapobieganie unikaniu opodatkowania), skoncentrowali się, między innymi, na obszarze cen transferowych.

Warto też wskazać, że Projekt BEPS zdefiniował 15 działań, które władze skarbowe różnych krajów powinny podjąć dla ograniczenia unikania opodatkowania. Z tychże 15 działań, kilka dotyczy cen transferowych: tj. działania (8-10). Zapewnienie, by rezultaty stosowania cen transferowych były zgodne z tworzeniem wartości – obszary kolejno: dóbr niematerialnych, ryzyka i kapitału, innych transakcji o wysokim poziomie ryzyka oraz (13). Weryfikacja zasad dotyczących dokumentacji cen transferowych.

Polecamy: Monitor Księgowego

Zmiany w Polsce

Polskie Ministerstwo Finansów, wpisując się w ogólnoeuropejską tendencję, chce uszczelnić system kontroli transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi. 9 października 2015 roku Sejm RP zdecydował o wprowadzeniu daleko idących zmian dotyczących dokumentacji podatkowej w zakresie transakcji zawieranych między podmiotami powiązanymi. Nowelizacja w zasadniczych ramach stanowi wdrożenie działania 13 BEPS.

Zmiany do przepisów wchodzą w dwóch terminach:

  • Od 1 stycznia 2016 r. objęły jedynie największych podatników (firmy i grupy kapitałowe o skonsolidowanych obrotach przekraczających 750 mln euro).
  • Od 1 stycznia 2017 roku wejdą w życie dla wszystkich innych przedsiębiorstw i będą dotyczyły transakcji występujących po tym terminie.

Zmieni się wiele, od nowej definicji podmiotu powiązanego począwszy – to akurat zmiana korzystna dla podatników – na zakresie dokumentacji podatkowej kończąc. Dlatego uwagę powinny zwrócić nie tylko podmioty, które do tej pory zobowiązane były do sporządzania dokumentacji, ale także pozostali przedsiębiorcy, aby upewnić się, iż taki obowiązek ich nie dotknie.

To tylko fragment raportu CENY TRANSFEROWE PO NOWEMU.

  • Czego formalnie mają dotyczyć zmiany przepisów wchodzące w styczniu 2017 r.?
  • Jak nadchodzące zmiany interpretują wieloletni praktycy i jaki wpływ będą one miały na prowadzoną przez Państwa działalność?
  • Kto zostanie objęty obowiązkiem posiadania cen transferowych?

Wszystkie informacje znajdą Państwo w najnowszym raporcie CENY TRANSFEROWE PO NOWEMU, który jest bezpłatnie do pobrania pod adresem: www.ibs.cenytransferowe2017.impel.pl

Raport przygotował IMPEL Business Solutions Sp. z o.o. INFOR jest partnerem medialnym Raportu.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    Oszczędności Polaków 2024. Na rachunkach bankowych jest 1 223,46 mld zł

    Gospodarstwa domowe w Polsce w końcu lutego 2024 roku dysponowały na rachunkach bankowych środkami w wysokości 1 223,46 mld zł. Były one o 15,20 mld i 1,26% wyższe niż miesiąc wcześniej i o 120,54 mld zł tj. 10,9% większe niż przed rokiem (w styczniu roczna dynamika tych depozytów wynosiła 11,3%).

    Podmiot uprawniony do zatwierdzania czynności zarządu fundacji rodzinnej w organizacji. Co wynika z przepisów ustawy?

    Podmiot zatwierdzający czynności zarządu jest nową instytucją, która po raz pierwszy pojawiła się w polskim systemie prawnym w Ustawie o fundacji rodzinnej. Uprawnienie do zatwierdzania czynności obejmuje okres, gdy fundacja rodzinna posiada status fundacji rodzinnej w organizacji, to jest okres od momentu zawiązania fundacji rodzinnej (odpowiednio: złożenia oświadczenia o ustanowieniu fundacji rodzinnej stanowiącego akt założycielski fundacji, albo otwarcia spadku po spadkodawcy, który ustanowił fundację rodzinną w treści testamentu). Poniższy artykuł ma na celu przybliżenie sposobu funkcjonowania tego podmiotu.

    Wynajmujesz magazyn lub halę produkcyjną? Czy wiesz, że możesz uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego?

    Przedsiębiorca nie musi być właścicielem nieruchomości, żeby skorzystać ze wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Znaczna część działalności prowadzonej w wynajmowanych halach produkcyjnych i magazynowych kwalifikuje się do zwolnień od podatku. Jak to więc możliwe, że wielu najemców nie korzysta z ulg podatkowych, chociaż mogliby?

    Składka zdrowotna może wzrosnąć po przekroczeniu limitów. „Przedsiębiorcy znowu się będą zastanawiać, jaką formę wybrać, a jak źle wybiorą, to zapłacą wyższy podatek niż powinni”

    Poznaliśmy propozycje zmian w składce zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Składka od stycznia 2025 roku ma wynosić w podstawowej wysokości 9 proc. liczonych od 75 proc. płacy minimalnej. W przypadku przedsiębiorców rozliczających się podatkiem linowym lub ryczałtem składka może wzrosnąć po przekroczeniu limitów, których wysokość jest uzależniona od średniego wynagrodzenia. Zmiany w składce zdrowotnej komentuje doradca podatkowy Adam Mariański.

    REKLAMA