REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady korekty kosztów i przychodów w CIT i PIT od 2016 roku – przepisy przejściowe

 Polish Advisory Group
Doradztwo podatkowe
Przemysław Dybała
Doradca podatkowy nr 11590
Nowe zasady korekty kosztów i przychodów w CIT i PIT od 2016 roku – przepisy przejściowe
Nowe zasady korekty kosztów i przychodów w CIT i PIT od 2016 roku – przepisy przejściowe

REKLAMA

REKLAMA

Z dniem 1 stycznia 2016 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) wprowadzone zostały nowe przepisy, które wskazują, w którym okresie rozliczeniowym podatnik zobowiązany jest uwzględnić skutki wystawianych lub otrzymywanych faktur korygujących.

W ustawie wprowadzającej powyższe regulacje, ustawodawca przewidział jednak interesujący przepis przejściowy. Otóż, zgodnie z tym przepisem, nowe regulacje stosuje się do korekty przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów, uzyskanych lub poniesionych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

Autopromocja

I w tym miejscu pojawia się zasadnicza wątpliwość:

- czy nowe regulacje stosujemy do „starych” przychodów i kosztów pod warunkiem, że zdarzenie będące powodem korekty wystąpiło po dniu 1.1.2016 r.,

- czy też nowe regulacje stosujemy do „starych” przychodów, jeżeli podatnik wystawił fakturę korygującą po 1.1.2016 r., oraz do „starych” kosztów, jeżeli podatnik otrzymał fakturę korygującą po dniu 1.1.2016 r.  

Aby unaocznić istotę problemu wyobraźmy sobie sytuację, w której dostawca przyznaje swojemu kontrahentowi rabat w grudniu 2015 r. za zrealizowanie określonego poziomu obrotów w okresie listopad 2015. Kalkulacja poziomu obrotów i wysokości należnego nabywcy rabatu została przeprowadzona w dniu 21.12.2015 r., natomiast faktura korygująca została wystawiona 4.1.2016 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy w przedstawionej sytuacji znajdą zastosowanie nowe przepisy o korektach? 

Niestety, niejasny przepis przejściowy stwarza liczne problemy podatnikom, o czym świadczą indywidualne interpretacje podatkowe, wyjaśniające zakres czasowy obowiązywania nowych uregulowań.

Ciekawy stan faktyczny był przedmiotem analizy w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 15.2.2016 r. (sygn. ITPB3/4510-699/10/PW). Otóż, podatnikowi-nabywcy przyznane zostały rabaty za poziom zrealizowanych obrotów w roku 2015, przy czym, faktury korygujące (zarówno te wystawione jeszcze w 2015 jak i już w 2016) wpłynęły do podatnika już w roku 2016.

Zdaniem podatnika, w odniesieniu do tych faktur nie powinny mieć zastosowania nowe przepisy o korektach kosztów. Organ podatkowy był jednak innego zdania. W interpretacji wskazano m.in., że „nowe regulacje mają zastosowanie również do korekty kosztów uzyskania przychodów poniesionych przed 1 stycznia 2016 r., jeżeli zdarzenie powodujące korektę wystąpi po tym dniu”.

W dalszej części interpretacji podkreślono jednak, że: „Interpretując treść art. 11 ustawy nowelizującej należy mieć na uwadze ww. przepis art. 15 ust. 4i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który wiąże moment korekty kosztów uzyskania przychodów z otrzymaniem faktury korygującej lub, w przypadku jej braku, innego dokumentu potwierdzającego przyczyny korekty. Tym samym przepisy o korekcie kosztów uzyskania przychodów, w brzmieniu nadanym ustawą nowelizującą, stosuje się również do korekty kosztów uzyskania przychodów poniesionych przed 1 stycznia 2016 r., gdy podatnik otrzymał fakturę korygującą lub inny dokument potwierdzający przyczyny korekty niespowodowanej błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką po 31 grudnia 2015 r.”

Moim zdaniem, stanowisko organu nie jest prawidłowe, również zawarte w interpretacji uzasadnienie nie jest spójne i przekonywujące. Otóż, z jednej strony organ zaakcentował, że okolicznością, od której uzależnione jest zastosowanie nowych przepisów jest to, czy zdarzenie powodujące korektę wystąpiło przed czy po 1.1.2016. Z drugiej jednak strony, organ interpretacyjny wcale nie pokusił się o wskazanie, kiedy w rozpatrywanym stanie faktycznym miało miejsce to zdarzenie.


Zamiast tego, organ orzekł o konieczności zastosowania nowych przepisów w oparciu o art. 15 ust. 4i ustawy o CIT. Innymi słowy, organ rozstrzygając o dopuszczalności zastosowania w sprawie podatnika przepisu art. 15 ust. 4i ustawy o CIT, odwołał się do treści...a jakże, art. 15 ust. 4i ustawy o CIT. Moim zdaniem, taki sposób wykładni przepisów nie jest prawidłowy, ponieważ rolą przepisu prawa materialnego nie jest wcale określanie zakresu czasowego obowiązywania tego przepisu. Ponadto, uważam że o zastosowaniu nowych przepisów do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów powstałych lub poniesionych przed 1.1.2016 powinny decydować okoliczności obiektywne, a nie zależne od woli podatników. Można sobie bowiem wyobrazić, że zdarzenie powodujące konieczność skorygowania przychodów wystąpiło jeszcze w 2015 r., niemniej z uwagi na opieszałość podatnika, faktura korygująca została wystawiona już po 1.1.2016. Zastosowanie w takiej sytuacji nowych regulacji nie wydaje się być uzasadnione.

Moim zdaniem, okolicznością decydującą o zastosowaniu nowych regulacji powinna być data wystąpienia zdarzenia, będącego powodem korekty. Jeżeli zdarzenie to miało miejsce przed 1.1.2016, nowe regulacje nie powinny znaleźć zastosowania. Na konieczność uwzględniania daty zdarzenia, będącego powodem korekty, wskazywało również w jednym ze swoim komunikatów Ministerstwo Gospodarki, będące autorem nowych regulacji.

Inną sprawą jest natomiast to, że w określonych okolicznościach, jednoznaczne wskazanie zdarzenia będącego powodem korekty może być utrudnione. Przykładowo, powstaje wątpliwość czy w stanie faktycznym będącym przedmiotem powołanej interpretacji, w której rabat przyznany został w związku z poziomem zrealizowanych przez nabywcę obrotów, zdarzeniem będącym powodem korekty było dokonanie zakupów o określonej wartości czy też dokonanie weryfikacji wartości osiągniętych obrotów i ustalenie na tej podstawie prawa do korekty. Gdyby przyjąć, że zdarzeniem tym było dokonanie weryfikacji wartości obrotów warunkujących prawo do rabatu, wówczas stanowisko organu wydającego interpretację należałoby uznać za prawidłowe, choć z całkiem innych powodów aniżeli wskazał to organ podatkowy.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA