REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podmioty powiązane - organy kontroli skarbowej sprawdzają profile funkcjonalne

Podmioty powiązane - organy kontroli skarbowej sprawdzają profile funkcjonalne/ Fotolia
Podmioty powiązane - organy kontroli skarbowej sprawdzają profile funkcjonalne/ Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Organy kontroli skarbowej coraz częściej weryfikują profile funkcjonalne podmiotów powiązanych. Mogą również niezależnie badać zasadność ponoszenia kosztów i posiadane dowody na współmierność kosztów z przychodami prowadzonej działalności.

Autopromocja

Przykładem może być Wyrok WSA w Łodzi z dnia 2 lutego 2017 r. (sygn. akt. I Sa/Łd 1060/16). Przedmiotowe orzeczenie jest szczególnie ciekawe, gdyż w opisanym stanie faktycznym organy skarbowe zakwestionowały sposób rozliczeń między pomiotami powiązanymi, który w kolejnych latach został objęty porozumieniem cenowym (APA).

Stan faktyczny

Przedmiotowe orzeczenie dotyczyło umowy operacyjnej pomiędzy podmiotami powiązanymi (A i B) działającymi w branży opakowań dla wyrobów tytoniowych.

Zgodnie z postanowieniami umowy operacyjnej spółka A była podmiotem o ograniczonym ryzyku, działającym wyłącznie w określonych ramach i w oparciu o stałe wynagrodzenie na poziomie 2% sprzedaży powiększone o 12% majątku spółki A. Z tego tytułu B wystawiała na rzecz A faktury, aby skorygować zyskowność A. Ponadto w badanym okresie pomiędzy A i B obowiązywały także dwie inne umowy: umowa agencyjna oraz umowa administracyjna.

Organ kontrolny dokonał analizy funkcji, aktywów i ryzyk ponoszonych przez spółki A i B w badanym okresie wskazując, iż:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Spółka A ponosiła ograniczone ryzyko rynkowe i gospodarcze dotyczące spadku popytu i produkcji. Niemniej Spółka A ponosiła ryzyko kursowe oraz ryzyko spadku jakości produkcji;
  • Spółka B natomiast ponosiła długoterminowe ryzyko rynkowe, ryzyko negocjacyjne, ryzyko związane z jakością oferowanych produktów na poziomie globalnym, ryzyko kursowe, ryzyko związane z zaopatrzeniem i umowami długoterminowymi z klientami.

Co ciekawe, taki model biznesowy został potwierdzony jednostronnym porozumieniem APA, jednak obowiązującym w kolejnych latach podatkowych niż rok podatkowy objęty kontrolą.

W toku kontroli okazało się, iż Spółka A otrzymała w badanym okresie trzy faktury od B, których podstawą była umowa operacyjna. Spółka A najpierw nie zaliczyła za rok podatkowy objęty kontrolą kosztów umowy operacyjnej jako KUP, następnie dokonała, już po uzyskaniu APA na kolejne okresy, korekty deklaracji za badany rok.

Dlatego też organ zweryfikował każdą z płatności pod kątem posiadania przez spółkę A dowodów, które w sposób jednoznaczny potwierdzą jakie wsparcie spółka A otrzymywała od B w ramach umowy operacyjnej. W tym zakresie wartość dwóch z trzech faktur organ uznał za niestanowiące KUP zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy CIT. Organ stwierdził, iż spółka A nie była w stanie udowodnić, iż w badanym okresie usługodawca ponosił zwiększone ryzyko gospodarcze pozwalające na korektę rentowności operacyjnej spółki A. Innym argumentem wskazanym przez organ był fakt, iż w badanym okresie nie były wprowadzane ustalenia umowne pozwalające na korektę wynagrodzenia A w taki sposób, w jaki zrealizowały to podmioty powiązane.

W skardze podatnik sugerował m. in., iż organ powinien zweryfikować czy profil funkcjonalny A i B w kolejnych latach podatkowych, objętych już APA, różnił się od tego, jaki oba podmioty miały w badanym okresie i dopiero na tej podstawie dokonywać ewentualnych korekt.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Stanowisko WSA

WSA przychylił się do stanowiska organów kontrolnych, iż skarga nie jest zasadna. WSA podkreślił fakt, iż porozumienie APA dotyczy wyłącznie zdarzeń przyszłych, tak więc porównanie postulowane przez podatnika nie może być głównym czynnikiem decydującym o prawidłowości dokonanych rozliczeń. Sąd podkreślił, iż „(…) niewątpliwie takie porównanie pozwala na pełniejsze ustalenie mechanizmów gospodarczych i fiskalnych, w ramach których odbywa się współpraca między podmiotami powiązanymi, lecz nie może być jedynie miarodajne i wystarczające w rozpoznawanej sprawie, dotyczącej poniesienia kosztów uzyskania przychodu przez krajowy podmiot powiązany”.


WSA określił powyższym brakiem miarodajności przede wszystkim brak jasnych podziałów zakresów umów operacyjnej, agencyjnej i administracyjnej, które uznał za nakładające się wzajemnie zakresami, jak również brak współmierności dowodów przedkładanych przez podatnika (przede wszystkim poprzez brak współmierności czasowej danych usług z okresem obowiązywania umowy operacyjnej). WSA potwierdził ustalenia organów skarbowych, iż „(…) spółka skarżąca nie wykazała, aby B wykonywała na rzecz spółki skarżącej jakiekolwiek usługi niematerialne na podstawie umowy operacyjnej, których zakres wykraczałby poza granice umowy o usługi administracyjne i umowy agencyjnej”.

Podsumowując, WSA stwierdził, iż wystawienie dwóch zakwestionowanych faktur miało na celu skorygowanie poziomu rentowności aktywów i sprzedaży spółki A w oparciu o założenia wynikające z umowy (i suplementu do niej) w momencie, gdy rentowność A była już znana. To założenie, w praktyce, zdaniem Sądu oznacza, iż nie można mówić o zwiększonym ryzyku spółki B, uprawniającym do uzyskania dodatkowego wynagrodzenia.

Podsumowanie

Analizowany wyrok WSA to ciekawy przykład spojrzenia na kwestie ekonomicznego podziału funkcji, aktywów ryzyk w sposób niezależny od uznania poszczególnych przepływów za koszt uzyskania przychodów. Po raz kolejny brak praktycznego zakwestionowania profili funkcjonalnych i zyskowności podmiotów powiązanych nie ma wpływu na kwestię istotności odpowiedniego uzasadnienia / posiadania odpowiednich dowodów współmierności ponoszonych kosztów z przychodami z prowadzonej działalności.

Z przedstawionego wyroku nie sposób zweryfikować, czy podatnik w sposób wystarczający uzasadnił poniesione koszty, niemniej kwestia ta w przedmiotowym stanie faktycznym była znacznie istotniejsza dla organu skarbowego aniżeli podział funkcji, aktywów i ryzyk w Grupie. Warto pamiętać zatem zarówno o dokumentowaniu ponoszonych kosztów, jak i o zabezpieczaniu profilu funkcjonalnego podmiotów powiązanych.

Autor: Krzysztof Liszka, Manager w Zespole Cen Transferowych Accreo Sp. z o.o.

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA