REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Formularz CIT-ST – kto, kiedy i jak musi raportować o swoich zakładach (oddziałach)?

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting
Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość
Piotr Wyrwa
Doradca podatkowy nr 12653
Formularz CIT-ST – kto, kiedy i jak musi raportować o swoich zakładach (oddziałach)?
Formularz CIT-ST – kto, kiedy i jak musi raportować o swoich zakładach (oddziałach)?
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy ustaw podatkowych nakazują podatnikom przekazywać właściwym organom nie tylko dane mające bezpośredni wpływ na wysokość zobowiązania podatkowego. Zobowiązują one także do udostępniania innych informacji, po części o znaczeniu statystycznym. Jeden z takich obowiązków realizowany jest poprzez składanie informacji CIT-ST.

Dane zawarte w tym formularzu mają na celu uzyskanie przez organy informacji niezbędnych do ustalenia dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego (JST) we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych. Obwiązujące przepisy określają bowiem, że wpływy z tytułu niektórych podatków (w tym z CIT) są dystrybuowane w pewnej proporcji pomiędzy poszczególnymi jednostkami samorządu terytorialnego. Zasady podziału tych kwot wskazane zostały w ustawie z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Autopromocja

Podmioty zobowiązane do złożenia informacji CIT-ST

Zgodnie z art. 28 ustawy o CIT podatnicy posiadający zakłady (oddziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa dla ich siedziby, są obowiązani składać do urzędu skarbowego w terminie wpłat zaliczek miesięcznych lub kwartalnych oraz załączać do zeznania rocznego CIT-8 informacje, sporządzone zgodnie z odrębnymi przepisami (formularz CIT-ST).

Ze wskazanego przepisu wynika zatem, że informację CIT-ST składają podatnicy, którzy posiadają zakład (oddział). Co więcej, taki zakład (oddział) musi być zlokalizowany na terenie innej JST niż właściwa dla siedziby podatnika (w praktyce w innej gminie).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatem, dla ustalenia podmiotów zobowiązanych do złożenia CIT-ST zasadnicze znaczenie ma zdefiniowanie pojęcia zakład (oddział). Kwestia ta pozostaje problematyczna, bowiem ustawa o CIT nie wyjaśnia znaczenia tego pojęcia (brak jest podstaw aby w tym zakresie powoływać się na definicję „zagranicznego zakładu”, wskazaną w art. 4a pkt 11 ustawy o CIT).

W praktyce przyjmuje się, że podatnicy są uprawnieni do posłużenia się w tym zakresie definicją zawartą w ustawie o dochodach JST.

W art. 10 ust. 3 ustawy o dochodach JST określono, że zakładem (oddziałem) w rozumieniu ustawy jest określone w umowie o pracę zawartej z pracownikiem, miejsce wykonywania pracy, położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż jednostka samorządu terytorialnego właściwa dla siedziby podatnika.

Odwołanie się do definicji określonej w ustawie niepodatkowej może budzić wątpliwości, szczególnie zważywszy na wyraźne zastrzeżenie, że definicja ta odnosi się do zakładu (oddziału) w rozumieniu ustawy o dochodach JST. Nie zmienia to jednak faktu, że opieranie się na przywołanej definicji jest powszechnie akceptowane w praktyce, przy czym, pomimo zgody w tym zakresie istnieją rozbieżności, co do praktycznych skutków jakie wynikają z stosowania tej definicji.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Pierwszy pogląd uznaje, że zakładem (oddziałem) jest określone w umowie o pracę z konkretnym pracownikiem miejsce świadczenia przez niego pracy. Nie ma zatem znaczenia, czy podatnik CIT dokonał formalnego wydzielenia ze swoich struktur wyodrębnionej i samodzielnej organizacyjnie części działalności gospodarczej. Innymi słowy, nie chodzi w takim przypadku o oddział zdefiniowany w ustawie o swobodzie działalności gospodarcze, lecz o miejsce świadczenia pracy zapisane w umowach o pracę (lub miejsce faktycznego jej świadczenia).

Powyższe stanowisko jest dość powszechnie prezentowane przez organy podatkowe, a wyraził je m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 5 lutego 2010 r. (sygn. IPPB5/423-730/09-4/AS) i z 19 listopada 2009 r. (sygn. IPPB5/423-546/09-2/AS) oraz WSA w Szczecinie w wyroku z 26 lutego 2015 r. (sygn. I SA/Sz 1178/14).

Istnieje także stanowisko odmienne. Zgodnie z nim, zakładem (oddziałem) jest wyodrębniona organizacyjnie część struktury podatnika będącego osobą prawną, w którym może znaleźć zatrudnienie określona liczba pracowników. Pogląd ten bazuje na całościowej analizie przepisów ustawy o dochodach JST, które w art. 10 ust. 4 wskazują, że podatnicy są obowiązani do sporządzania i przekazywania informacji CIT-ST, zawierających wykaz zakładów (oddziałów) oraz liczbę zatrudnionych w poszczególnych zakładach (oddziałach). Tym samym, skoro ustawa używa pojęcia „zatrudnienia w zakładzie (oddziale)" to należy przyjąć, że tym zakładem (oddziałem) powinna być wyodrębniona organizacyjnie część struktury podatnika będącego osobą prawną, w którym może znaleźć zatrudnienie określona liczba pracowników. Zdaniem autora, również analiza samego formularza CIT-ST skłania do takiego wniosku – w formularzu należy bowiem podać NIP / REGON zakładu oraz liczbę osób w nim zatrudnionych.

Takie stanowisko zaprezentował np. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 21 sierpnia 2008 r. (sygn. ILPB3/423-313/08-6/MM) oraz WSA w Warszawie w wyroku z 30 kwietnia 2015 r. (sygn. III SA/Wa 1795/14).

Podsumowując, identyfikacja obowiązku składania informacji CIT-ST może budzić wątpliwość, z uwagi na dwa wykluczające się podejścia do zdefiniowania pojęcia zakładu (oddziału). Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest przyjęcie poglądu dominującego wśród organów, iż zakładem (oddziałem) jest określone w umowie miejsce świadczenia pracy. Z drugiej strony, szereg argumentów przemawiających za drugim stanowiskiem – z których tylko część została wskazana powyżej – powoduje, iż wejście w spór z organami w tym przedmiocie może zakończyć się pozytywnie dla podatnika na etapie postępowania sądowego.

Końcowo należy zauważyć, że pomimo, iż informacja CIT-ST służy dystrybucji podatku płaconego przez podatnika CIT, to brak osiągnięcia dochodów do opodatkowania i podatku do zapłaty (a w konsekwencji brak dochodów do rozdziału pomiędzy rożnymi JST) nie zwalnia z obowiązku złożenia przez podatnika tejże informacji.

Termin składania informacji CIT-ST

Tryb składania informacji CIT-ST określają przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z 4 grudnia 2007 roku w sprawie rozliczeń dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych.

W rozporządzeniu wskazano, że informacja CIT-ST jest przekazywana naczelnikowi urzędu skarbowego:

  1. w terminie wpłaty zaliczki na podatek – za pierwszy miesiąc roku podatkowego;
  2. każdorazowo w terminie wpłaty zaliczki na podatek – jeżeli w trakcie roku podatkowego wystąpią zmiany stanu zatrudnienia, wpływające na zmianę procentowego udziału liczby zatrudnionych w zakładach, położonych na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego;
  3. łącznie z rocznym zeznaniem podatkowym – za ostatni miesiąc roku podatkowego.

Tym samym, podatnicy są zobowiązani do złożenia w ciągu roku od 2 do 12 informacji CIT-ST. I tak, jeżeli w trakcie roku podatkowego nie nastąpi zmiana stanu zatrudnienia, to podatnik ma obowiązek przekazania informacji CIT-ST dwukrotnie, tj. w terminie wpłaty zaliczki na podatek (za pierwszy miesiąc roku podatkowego) oraz łącznie z zeznaniem CIT-8 (za ostatni miesiąc roku podatkowego). Z kolei każdorazowa zmiana stanu zatrudnienia w trakcie roku będzie rodzić obowiązek przedłożenia nowej informacji CIT-ST.

Forma składania informacji CIT-ST

Regulacje ustawy o CIT, co do zasady, przewidują obowiązek składania rocznego zeznania CIT-8 drogą elektroniczną – taki wymóg wynika z art. 27 ust. 1c ustawy o CIT. W konsekwencji, wszystkie załączniki do deklaracji CIT-8, w tym również informację CIT-ST, należy przesłać do właściwego urzędu drogą elektroniczną, gdyż załączniki stanowią integralny element zeznania rocznego.

Z drugiej strony, nie każda informacja CIT-ST musi być przesłana elektronicznie. Dotyczy to przypadków, w których podatnik przedkłada ją odrębnie od zeznania rocznego, w terminie wpłaty zaliczek (tj. w sytuacji gdy w trakcie roku podatkowego wystąpią zmiany poziomu zatrudnienia).


Dane konieczne do sporządzenia informacji CIT-ST

Istnieje oficjalny wzór informacji CIT-ST (aktualnie obowiązuje wersja 7) wraz z załącznikiem CIT-ST/A (aktualnie obowiązuje wersja 5).

We wskazanym formularzu należy podać:

  • wykaz zakładów wraz ze wskazaniem JST w których są położone;
  • dane identyfikujące zakłady podatnika (tj. ich NIP / REGON);
  • liczbę zatrudnionych świadczących pracę w poszczególnych zakładach (dotyczy wyłącznie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę);
  • okres jakiego dotyczy informacja CIT-ST oraz
  • dane identyfikujące podmiot przygotowujący informację.

Stan liczby zatrudnionych określa się na ostatni dzień miesiąca, za który przypada zaliczka na podatek lub na ostatni dzień roku podatkowego – w przypadku gdy CIT-ST składany jest wraz z zeznaniem rocznym.

Sankcja za niezłożenie informacji CIT-ST

Niezłożenie informacji CIT-ST może wiązać się z pociągnięciem do odpowiedzialności karnoskarbowej osób odpowiedzialnych za rozliczenia podatnika.

Taki czyn stanowi bowiem wykroczenie skarbowe określone w art. 56 § 4 ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy. Zgodnie z tym przepisem, karze określonej w art. 56 § 3 (tj. karze grzywny za wykroczenie skarbowe) podlega podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia lub wbrew obowiązkowi nie składa ich za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Piotr Wyrwa, Doradca podatkowy 12653, Tax Consultant, RSM Poland

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

Jak przenieść aktywa telekomunikacyjne? [3 modele] Aspekty prawne i podatkowe

Jednoosobowa działalność gospodarcza pozostaje jedną z najpowszechniejszych form prowadzenia biznesu, a branża przedsiębiorców telekomunikacyjnych nie jest w tym zakresie wyjątkiem. Z czasem ten model może okazać się niewystarczający ze względów biznesowych lub nieefektywny z organizacyjnego, prawnego i podatkowego punktu widzenia. Wielu przedsiębiorców na pewnym etapie zaczyna dostrzegać potrzebę reorganizacji swojego biznesu, dywersyfikacji ryzyka, uporządkowania struktur i realizacji długofalowej polityki zarządzania firmą oraz majątkiem.

Z perspektywy operatorów kluczowym aktywem jest posiadana przez nich sieć. Szczególne znaczenie dla optymalizacji biznesu powinna mieć więc kwestia prawidłowego jej ulokowania. Realia gospodarcze pokazują niesłabnącą popularność spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta forma prawna może okazać się korzystnym rozwiązaniem dla identyfikowanych powyżej potrzeb, dlatego niniejsze opracowanie skupi się na analizie wybranych metod wprowadzenia sieci telekomunikacyjnej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

REKLAMA