reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne - porada

Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne - porada

Przez nieściągalność wierzytelności rozumie się niemożność zaspokojenia wierzyciela z majątku dłużnika pomimo wyczerpania wszystkich przewidzianych prawem środków, w tym również przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego. Ponadto nieściągalność wierzytelności zachodzi zawsze w przypadku niewypłacalności dłużnika, jeżeli jest oczywiste, że z wszczętej egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych. Wierzytelności nieściągalne, bez względu na przyczynę ich nieściągalności oraz utworzone na ten cel rezerwy, a także odpisy aktualizujące wartość należności - co do zasady - nie są uznawane za koszty uzyskania przychodu. Jakie są zatem wyjątki od tej zasady?

Moment potrącenia wierzytelności w kosztach

Ustawa o CIT nie wskazuje w sposób szczególny, w którym momencie wierzytelności odpisane jako nieściągalne powinny być rozpoznane w kosztach dla celów podatkowych.

Kwestia ta jest problematyczna w szczególności, gdy przychód należny został rozpoznany w jednym roku podatkowym, zaś potwierdzenie o nieściągalności wierzytelności podatnik uzyska w latach kolejnych.

Organy przyjmują aktualnie jednolite stanowisko, zgodnie z którym podatnik nie ma obowiązku korygowania kosztów uzyskania przychodu w roku, w którym powstał przychód należny. Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów nieściągalnych wierzytelności wobec dłużnika jest możliwe w tym roku podatkowym, w którym zostaną łączne spełnione wszystkie wskazane w przepisach przesłanki.

Jak czytamy w piśmie Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 05 .08. 2009r., sygn. ILPB3/423-291/09-6/ŁM: (…) nieściągalne wierzytelności zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów w dacie łącznego spełnienia 2 warunków: wierzytelność powinna być odpisana jako nieściągalna (powinien być dokonany odpowiedni zapis w księgach rachunkowych) oraz nieściągalność wierzytelności powinna być udokumentowana w sposób wskazany w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Gdy warunki te zostaną spełnione w różnych latach podatkowych, zaliczenie wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów będzie możliwe w roku podatkowym, w którym spełniony zostanie drugi z warunków. Jednakże, gdy nieściągalność wierzytelności została udokumentowana wcześniej, niż dokonano jej ewidencyjnego odpisania, to odpisaną wierzytelność zalicza się do kosztów uzyskania przychodów w roku, w którym nastąpił odpis wierzytelności jako nieściągalnej; (analogicznie m.in.: Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w piśmie z dnia 09.09.2019r., sygn. IBPBI/2/423-788/09/AM; Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w piśmie z dnia 24.07.2009r. ,sygn. IPPB3/423-247/09-4/JB).

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Polecamy: Czy nieściągalne należności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Reasumując, uznanie wartości nieściągalnej wierzytelności za koszt uzyskania przychodu jest wyjątkiem od zasady, dlatego też podatnicy dokonując tego potrącenia powinni mieć na uwadze warunki określone przez ustawę o CIT, których dopiero łączne spełnienie pozwoli na rozpoznanie kosztu dla celów podatkowych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama