| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Cienka kapitalizacja – podwyższenie kapitału zakładowego

Cienka kapitalizacja – podwyższenie kapitału zakładowego

Jednym z czynników decydujących o konieczności zastosowania restrykcji niedostatecznej kapitalizacji jest wartość kapitału zakładowego podatnika spłacającego pożyczkę, która powinna być brana pod uwagę w kalkulacji wartości odsetek podlegających wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodu.

Treść niniejszego przepisu wprowadza bowiem podział wkładów na pieniężne i niepieniężne, co implikuje stwierdzenie, że za wkład niepieniężny należy uznać wszystko, co nie jest pieniądzem, ale co jednocześnie wyraża wartość ekonomiczną. W związku z tym należy stwierdzić, że potrącenie nie stanowi faktycznej zapłaty wzajemnych zobowiązań, a jedynie transakcję analogiczną i o zbliżonym do fizycznej zapłaty charakterze ekonomicznym.

Sądy administracyjne podnoszą również, że w wyniku konwersji wierzytelności dochodzi do zaliczenia jednej wierzytelności na poczet drugiej, a nie do gotówkowego podwyższenia kapitału zakładowego. Ponadto zdaniem sądów administracyjnych interpretacja art. 16 ust. 7 ustawy o CIT powinna być dokonywana w sposób ścisły.

Celem takiego podejścia jest zapobieżenie konsekwencjom pokrycia kapitału wierzytelnościami z tytułu pożyczek udzielonych przez udziałowca, np. uniknięcie sytuacji, w której Spółka nie wykazuje zysku podlegającego opodatkowaniu CIT, gdyż jest on przeznaczony na spłatę zobowiązań z tytułu odsetek od pożyczki. Takie i inne kontrargumenty względem stanowiska organów podatkowych zostały przedstawione m.in. w wyroku WSA w Szczecinie z 22 maja 2013 roku (sygn. I SA/Sz 905/12).

Podsumowując można stwierdzić, że stanowisko organów podatkowych w zakresie określania wartości kapitału zakładowego dla potrzeb niedostatecznej kapitalizacji jest w chwili obecnej korzystne dla podatników w porównaniu do bardziej rygorystycznego podejścia sądów administracyjnych. Zatem dopóki podejście organów podatkowych sprzyja podatnikom, warto rozważyć ubieganie się o interpretację indywidualną potwierdzającą sposób kalkulacji wartości kapitału zakładowego dla potrzeb niedostatecznej kapitalizacji.

Niemniej każda zmiana któregokolwiek z czynników decydujących o zastosowaniu i skali restrykcji niedostatecznej kapitalizacji powinna podlegać wszechstronnej analizie podatkowej również w kontekście nadchodzących zmian ustawy o CIT, na mocy których planuje się m.in. rozszerzenie definicji podmiotów kwalifikowanych zdefiniowanych w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61.

Justyna Nowicka, konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »