| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Cienka kapitalizacja – podwyższenie kapitału zakładowego

Cienka kapitalizacja – podwyższenie kapitału zakładowego

Jednym z czynników decydujących o konieczności zastosowania restrykcji niedostatecznej kapitalizacji jest wartość kapitału zakładowego podatnika spłacającego pożyczkę, która powinna być brana pod uwagę w kalkulacji wartości odsetek podlegających wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodu.

Treść niniejszego przepisu wprowadza bowiem podział wkładów na pieniężne i niepieniężne, co implikuje stwierdzenie, że za wkład niepieniężny należy uznać wszystko, co nie jest pieniądzem, ale co jednocześnie wyraża wartość ekonomiczną. W związku z tym należy stwierdzić, że potrącenie nie stanowi faktycznej zapłaty wzajemnych zobowiązań, a jedynie transakcję analogiczną i o zbliżonym do fizycznej zapłaty charakterze ekonomicznym.

Sądy administracyjne podnoszą również, że w wyniku konwersji wierzytelności dochodzi do zaliczenia jednej wierzytelności na poczet drugiej, a nie do gotówkowego podwyższenia kapitału zakładowego. Ponadto zdaniem sądów administracyjnych interpretacja art. 16 ust. 7 ustawy o CIT powinna być dokonywana w sposób ścisły.

Celem takiego podejścia jest zapobieżenie konsekwencjom pokrycia kapitału wierzytelnościami z tytułu pożyczek udzielonych przez udziałowca, np. uniknięcie sytuacji, w której Spółka nie wykazuje zysku podlegającego opodatkowaniu CIT, gdyż jest on przeznaczony na spłatę zobowiązań z tytułu odsetek od pożyczki. Takie i inne kontrargumenty względem stanowiska organów podatkowych zostały przedstawione m.in. w wyroku WSA w Szczecinie z 22 maja 2013 roku (sygn. I SA/Sz 905/12).

Podsumowując można stwierdzić, że stanowisko organów podatkowych w zakresie określania wartości kapitału zakładowego dla potrzeb niedostatecznej kapitalizacji jest w chwili obecnej korzystne dla podatników w porównaniu do bardziej rygorystycznego podejścia sądów administracyjnych. Zatem dopóki podejście organów podatkowych sprzyja podatnikom, warto rozważyć ubieganie się o interpretację indywidualną potwierdzającą sposób kalkulacji wartości kapitału zakładowego dla potrzeb niedostatecznej kapitalizacji.

Niemniej każda zmiana któregokolwiek z czynników decydujących o zastosowaniu i skali restrykcji niedostatecznej kapitalizacji powinna podlegać wszechstronnej analizie podatkowej również w kontekście nadchodzących zmian ustawy o CIT, na mocy których planuje się m.in. rozszerzenie definicji podmiotów kwalifikowanych zdefiniowanych w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61.

Justyna Nowicka, konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kowalczyk

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK