| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Najczęstsze problemy > Czy różnice kursowe powstałe w rozliczaniu VAT są opodatkowane

Czy różnice kursowe powstałe w rozliczaniu VAT są opodatkowane

Różnice kursowe powstałe na skutek rozliczeń podatku VAT wyrażonego na fakturze zarówno w walucie obcej, jak i w złotówkach są neutralne podatkowo. Zarówno przysporzenia, jak i koszty ekonomiczne powstałe w wyniku wyliczenia różnic kursowych nie wpływają na zobowiązania podatnika w podatku dochodowym.

Podatnik wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. WSA po rozpatrzeniu sprawy nie przychylił się jednak do argumentów spółki. W pisemnym uzasadnieniu wyroku sąd przypomniał, że nie każde przysporzenie i wydatek w znaczeniu ekonomicznym może być uznany za przychód bądź za koszt uzyskania przychodu. 

O tym, czy dany wydatek albo przysporzenie ma znaczenie podatkowe decydują przepisy prawa. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o CIT, wedle którego przychodem nie jest należny podatek od towarów i usług. Jednocześnie, celem realizacji zasady neutralności podatku VAT, również za koszt podatkowy nie można uznawać naliczonego podatku VAT. 

Dla potrzeb podatku dochodowego przychodem są jedynie kwoty netto. Skoro zatem podatek od towarów i usług nie stanowi w znaczeniu podatkowym ani przychodu ani kosztu uzyskania przychodu, to do tej samej kategorii nie mogą zostać zaliczone wszelkie należności pochodne, czyli na przykład różnice kursowe powstałe przy rozliczaniu podatku VAT, z którymi mamy do czynienia w niniejszej sprawie.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK