| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Najczęstsze problemy > Jakie są skutki nieważnej umowy dla przychodów i kosztów?

Jakie są skutki nieważnej umowy dla przychodów i kosztów?

Kwestia nieważności umów i jej wpływu na rozliczenia podatkowe jest od lat kontrowersyjna. Organy podatkowe uważają, że nieważne umowy nie mogą powodować powstania przychodów ani kosztów podatkowych. Inaczej argumentują sądy administracyjne i to z ich tezami warto się zapoznać na wypadek sporu z fiskusem.

Jest to kolejny wyrok uznający, że również okoliczności faktyczne mogą powodować powstanie przychodów lub kosztów podatkowych. Nie jest do tego konieczna ważna umowa.

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

Od 1 stycznia 2009 r. poniesione wydatki oraz wartość przekazanych rzeczy, praw lub wykonanych usług, wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy nie stanowią kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 66 ustawy o CIT). Od 2011 r. treść przepisu art. 16 ust. 1 pkt 66 ustawy o CIT uległa pewnej zmianie i obowiązuje w następującym brzmieniu:

„Art. 16.1. Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:
(…) 66) poniesionych wydatków oraz wartości przekazanych rzeczy, praw lub wykonanych usług, wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, w szczególności w związku z popełnieniem przestępstwa określonego w art. 229 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.). Tłustym drukiem wyróżniono nową treść przepisu.

Zmiana precyzuje, że jednym z przestępstw (przykładowo tu wymienionym – o czym świadczy wyrażenie „w szczególności”), które wyklucza zaliczenie wydatku do kosztów podatkowych jest przekupstwo uregulowane w art. 229 kk.

Przestępstwo to polega na udzieleniu albo obietnicy udzielenia korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną (zarówno w instytucji publicznej krajowej jak i zagranicznej, czy międzynarodowej) w związku z pełnieniem tej funkcji.

Omawiana zmiana nie wpływa istotnie na dotychczasową wykładnię tego przepisu. Od 2011 r. nie ma żadnych wątpliwości, że przestępstwo łapownictwa nie może być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, co prawdę mówiąc było już jasne wcześniej.

Warto także pamiętać, że ustawy o CIT nie można stosować do przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy (art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT). Przychody wynikające z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy nie będą, więc przychodem podatkowym podatnika.

Czy jednak „czynność, która nie może być przedmiotem prawnie skutecznej umowy” to to samo, co „umowa nieważna”?

Do czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy należy zaliczyć czynności zabronione przez prawo, przestępcze (np. handel towarami wyłączonymi z obrotu przez prawo – przykładowo handel narkotykami, łapówki czy sutenerstwo), jak również np. zobowiązanie się do świadczenia niemożliwego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK