REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niedostateczna kapitalizacja 2012/2013 – co się zmieni?

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Niedostateczna kapitalizacja 2012/2013
Niedostateczna kapitalizacja 2012/2013

REKLAMA

REKLAMA

Restrykcjom w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów będą podlegały również odsetki od pożyczek (kredytów) udzielonych polskim podatnikom przez pośrednich udziałowców (akcjonariuszy). Taką zmianę przewiduje opublikowany niedawno projekt Ministerstwa Finansów dotyczący planowanych zmian do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (projekt z 24 sierpnia 2012 roku).

Jak jest, jak będzie?

Przypomnijmy, że dotychczas przepisom o niedostatecznej kapitalizacji podlegały odsetki płacone od pożyczek (kredytów) udzielonych wyłącznie przez:

Autopromocja
  • udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) w spółce będącej pożyczkobiorcą;
  • udziałowców (akcjonariuszy) posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) w spółce będącej pożyczkobiorcą;
  • spółkę, jeżeli w tej spółce i w spółce biorącej pożyczkę ten sam udziałowiec (akcjonariusz) posiada nie mniej niż 25% udziałów (akcji).

Po nowelizacji, o ile przepisy w projektowanym brzmieniu zostaną uchwalone i wejdą w życie, powyższy katalog zostanie rozszerzony o:

  • podmiot posiadający pośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) pożyczkobiorcy;
  • podmioty posiadające łącznie pośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) pożyczkobiorcy;
  • spółkę, jeżeli w tej spółce i w spółce biorącej pożyczkę ten sam podmiot posiada pośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji).

Wskaźnik procentowy posiadanych udziałów (akcji), tak jak do tej pory, określać się będzie na podstawie liczby praw głosu, jakie w związku z posiadanymi udziałami lub akcjami przysługują danemu podmiotowi.

Przy czym nowością jest, iż w przypadku komplementariuszy spółek komandytowo-akcyjnych powyższy wskaźnik pozostanie spełniony bez względu na wielkość ich udziału w spółce.

Dla określenia udziału pośredniego zastosowanie znajdą natomiast dotychczasowe przepisy ustawy o CIT w zakresie cen transferowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z nimi, określając wielkość udziału pośredniego, jaki podmiot posiada w kapitale innego podmiotu, przyjmuje się zasadę, że jeżeli jeden podmiot posiada w kapitale drugiego podmiotu określony udział, a ten drugi posiada taki sam udział w kapitale innego podmiotu, to pierwszy podmiot posiada udział pośredni w kapitale tego innego podmiotu w tej samej wysokości; jeżeli te wartości są różne, za wysokość udziału pośredniego przyjmuje się wartość niższą.

Doprecyzowanie „wartości zadłużenia” i modyfikacja w liczeniu proporcji

Zmieni się również samo brzmienie przepisów o niedostatecznej kapitalizacji, które w przeszłości budziło wiele wątpliwości. W szczególności, doprecyzowane zostanie pojęcie „wartości zadłużenia” pożyczkobiorcy poprzez dodanie, iż wartość ta uwzględnia również zadłużenie z pożyczek (kredytów) udzielonych przez te kwalifikowane podmioty.

Jak zostało wskazane w uzasadnieniu Ministerstwa Finansów do projektu, celem tego doprecyzowania jest wyeliminowanie istniejących w orzecznictwie wątpliwości interpretacyjnych.

Nowa treść przepisu ma przesądzać, iż zakres użytego w nich określenia „zadłużenie” nie jest ograniczony wyłącznie do zadłużenia podatnika z tytułu pożyczek.

Ponadto, zmieniona zostanie całkowicie ta część przepisu, która dotyczy liczenia proporcji, w jakiej odsetki od pożyczek udzielonych przez kwalifikowane podmioty nie będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pożyczkobiorcy.

W nowym brzmieniu przepisów, „niepodatkowe” będą odsetki w proporcji, w jakiej wartość zadłużenia (dotychczas przepis posługiwał się w tym miejscu pojęciem „pożyczka”) przekraczająca trzykrotność kapitału zakładowego spółki pozostaje do całkowitej kwoty tego zadłużenia wobec wyżej wskazanych podmiotów.

Podatki dochodowe 2013 - eksperci o projekcie nowelizacji

Jak należy ocenić zmiany?

Na pewno należy pochwalić zmianę brzmienia przepisów o niedostatecznej kapitalizacji w zakresie sposobu liczenia proporcji.

Do tej pory ich interpretacja budziła spore wątpliwości, a liczenie „niepodatkowych” odsetek w oparciu o literalne brzmienie dotychczas obowiązujących przepisów wypaczało ich sens.

Na chwilę obecną wydaje się, że zmiana ta ma charakter wyłącznie redakcyjny i sposób liczenia proporcji, w jakiej odsetki od kwalifikowanych pożyczek będą pozostawały nieodliczalne pozostanie taki, jaki – bazując na interpretacjach sądów administracyjnych – w większości był dotychczas stosowany przez podatników.

Proponowana przez Ministerstwo Finansów zmiana co do rozszerzenia zakresu podmiotów powiązanych, od których udzielane podatnikowi pożyczki podlegają regulacji o niedostatecznej kapitalizacji, w dobie powiększającego się deficytu budżetowego nie dziwi, zwłaszcza, że nieoficjalnie już od jakiegoś czasu mówiło się, iż MF pracuje nad wprowadzeniem jej do ustawy o CIT.

Niewątpliwie zmiana ta spowoduje, że restrykcjami zostanie objęta znacznie większa cześć pożyczek zaciąganych przez polskich podatników niż dotychczas. Tym samym, część podatników zostanie zmuszona do prześledzenia swoich dotychczasowych źródeł (struktur) finansowania i być może ich zamiany na takie, które okażą się bardziej efektywne podatkowo (np. cash pooling).

Czy przepisy dotyczące niedostatecznej kapitalizacji stosuje się przy umowie cash pooling-u?

Nowe przepisy miałyby mieć zastosowanie do odsetek od pożyczek (kredytów), których kwota została faktycznie przekazana podatnikowi po dniu wejścia w życie ustawy nowelizacyjnej. W pozostałych przypadkach, zastosowanie znajdą przepisy o niedostatecznej kapitalizacji w dotychczasowym brzmieniu.

Katarzyna Bober, doradca podatkowy, starszy konsultant w PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA