REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny transferowe - jak ocenić, czy pożyczka jest objęta obowiązkiem sporządzenia dokumentacji?

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Ceny transferowe; pożyczka; dokumentacja; podmioty powiązane
Ceny transferowe; pożyczka; dokumentacja; podmioty powiązane
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Udzielenie bądź otrzymanie od podmiotu powiązanego pożyczki jest jedną z najczęstszych transakcji finansowych, zawieranych w ramach grup kapitałowych. Finansowanie w taki sposób działalności gospodarczej lub inwestycyjnej dość często jest jednak przedmiotem sporów pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi, w zakresie wysokości ustalonych odsetek oraz prowizji. Dodatkowo pojawia się szereg wątpliwości, dotyczących konieczności sporządzenia dokumentacji podatkowej.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 roku Nr 7, poz. 397 ze zmianami - dalej ustawa o CIT) obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej obejmuje transakcję lub transakcje między podmiotami powiązanymi, w których łączna kwota lub jej równowartość wynikająca z umowy bądź rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w roku podatkowym świadczeń przekracza równowartość:

Autopromocja

100.000 EURO - jeżeli wartość transakcji nie przekracza 20% kapitału zakładowego,

30.000 EURO - w przypadku świadczenia usług, sprzedaży lub udostępnienia wartości niematerialnych i prawnych,

50.000 EURO - w pozostałych przypadkach.

Umowę pożyczki należy zaliczyć do usług finansowych, stąd też obowiązuje przewidziany dla usług próg 30 000 EURO w roku podatkowym. Problemy powstają jednak wówczas, gdy zastanowimy się, jakie wartości powodują przekroczenie danego progu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy obowiązek dokumentacyjny powstaje z chwilą gdy kwota główna udzielonej pożyczki jest wyższa niż wskazany próg, czy należy wziąć pod uwagę wyłącznie samo oprocentowanie, a być może ich łączną wartość podczas spłaty?

Analizując literalne brzmienie art. 9a ust. 2  ustawy o CIT należałoby uznać, że obowiązek opracowania dokumentacji podatkowej wystąpi w sytuacji, gdy kwota główna pożyczki wraz z należnymi odsetkami łącznie przekraczają 30.000 EUR.

Przemawia za tym fakt, iż zobowiązanie pożyczkobiorcy obejmuje  nie tylko odsetki, ale także kwotę główną.

Ceny transferowe - jak określać limity transakcji między podmiotami powiązanymi

Jednocześnie warto mieć na uwadze opinie odmawiające znaczenia kwocie głównej i wskazujące na fakt,  iż np.: przy umowach dzierżawy (najmu) nie uwzględnia się wartości przekazanego do korzystania majątku, a wyłącznie czynsz, stąd też w przypadku umowy pożyczki  winno się brać pod uwagę  jedynie wysokość ustalonych odsetek.

Ponadto, zasadnym jest podkreślenie faktu, iż otrzymanie pożyczki lub kredytu przez podatnika pozostaje neutralne podatkowo. Kwota przenoszona na podatnika w wykonaniu umowy pożyczki czy też kredytu nie stanowi dla niego definitywnego przysporzenia majątkowego.

Podlega ona bowiem zwrotowi, dlatego też nie można jej uznać za przychód podatkowy. W związku z tym, wynagrodzeniem należnym pożyczkodawcy z tytułu udzielonej pożyczki są wyłącznie odsetki.

Ceny transferowe - kto powinien obawiać się kontroli?

Z przepisów Kodeksu Cywilnego wynika jednak, że oprocentowanie pożyczki ma charakter fakultatywny, stąd też umowa nie musi przewidywać oprocentowania pożyczki. Mimo wszystko warto pamiętać o tym, iż udzielenie spółce pożyczki nieoprocentowanej lub oprocentowanej, ale na zasadach odbiegających od warunków rynkowych, spowoduje określone implikacje podatkowe dla stron transakcji.


Istnieje bowiem ryzyko oszacowania dochodu oraz ryzyko rozpoznania przychodu z nieodpłatnych świadczeń po stronie pożyczkobiorcy. Powyższe potwierdza m.in. WSA  w Poznaniu w wyroku z 13 grudnia 2007 r. (sygn. I SA/Po 988/07), który wskazał, że w odniesieniu do  transakcji pożyczek realizowanych między podmiotami powiązanymi, organy podatkowe mają obowiązek określić szacunkowo niewykazany przychód podmiotu.

Z drugiej strony wzięcie pod uwagę do łącznego obrotu tylko oprocentowania pożyczki, mogłoby powodować sytuację, w której podatnicy ustalaliby wysokość  odsetek na poziomie, który wykluczałby możliwość przekroczenia równowartości 30 000 EURO, dzięki czemu dochodziłoby do obchodzenia przepisów o dokumentacji podatkowej.

W świetle powyższego, najbezpieczniejszy z punktu widzenia podatnika jest pogląd, nakazujący uwzględnić również kwotę główną pożyczki. Jednakże w tym przypadku powstają dalsze wątpliwości dotyczące momentu, w którym należy udokumentować transakcję.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, w interpretacji indywidualnej z 22 stycznia 2009 r. (nr ITPB3/423-615/08/MK) stwierdził, iż dokumentacje tworzymy w momencie przeprowadzania transakcji, a nie np.: w chwili dokonania zapłaty odsetek czy też w sytuacji, gdy z żądaniem jej okazania wystąpią organy podatkowe.

Jak wskazano powyżej, w przypadku transakcji pożyczek istnieje wiele wątpliwości dotyczących obowiązku dokumentacyjnego. Z uwagi na nieprecyzyjne przepisy podatkowe, nie zawierające szczegółowych wytycznych w zakresie określania wartości transakcji, należy zachować szczególną ostrożność przy opracowywaniu dokumentacji podatkowych, gdyż istnieje ryzyko odmiennej interpretacji przez organy podatkowe.

Michał Serafin

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA