reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Najczęstsze problemy > Krótsza lista rajów podatkowych

Krótsza lista rajów podatkowych

Zmieni się lista krajów i terytoriów uznawanych przez Ministerstwo Finansów za stosujące szkodliwą konkurencję podatkową - z dotychczasowych 40 rajów podatkowych, pozostanie 37.

Opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia Ministra Finansów z 2 lutego 2013 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, wprowadza zmiany w dotychczasowym katalogu krajów i terytoriów uznawanych w polskim prawie podatkowym za tzw. raje podatkowe.

Postulowana zmiana podyktowana jest zawarciem przez Rzeczpospolitą Polską umów o wymianie informacji w sprawach podatkowych z Wyspą Man - Terytorium Zależnym Korony Brytyjskiej, Jersey - Terytorium Zależnym Korony Brytyjskiej oraz Baliwatem Guernsey, jak również rozpadem Antyli Niderlandzkich - Terytorium Królestwa Niderlandów (przestały istnieć jako samodzielna jednostka administracyjna).

W treści rozporządzenia uwzględnione zostały dodatkowo postanowienia rekomendacji Komisji Europejskiej z dnia 06.12.2012 r. na temat szkodliwej konkurencji podatkowej „Commission recommendation of 6.12.2012 regarding measures intended to encourage third countries to appply minimum standards of good governance in tax matters (C(2012)8805 final)”.

Tym samym lista 40 rajów podatkowych, wynikających z obowiązującego aktualnie rozporządzenia Ministra Finansów z 16 maja 2005 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, zostałaby ograniczona do 37 krajów i terytoriów, uznawanych za stosujące szkodliwą konkurencję podatkową.

Czego nie wolno robić, chroniąc swoją firmę przed konkurencją.

Kto płaci podatek dochodowy od osób prawnych.

Zmiana ta będzie miała znaczenie dla określania zakresu obowiązku opracowywania dokumentacji podatkowej. Podatnicy, w świetle art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zobligowani są bowiem sporządzać dokumentację cen transferowych dla transakcji, w związku z którą zapłata należności wynikająca z takiej transakcji dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu z raju podatkowego.

Wymóg taki powstaje w przypadku, gdy łączna kwota (lub jej równowartość) wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w roku podatkowym świadczeń przekracza równowartość 20.000 EURO. Wyrażone w tej walucie wielkości przeliczane są na walutę polską po średnim kursie ogłaszanym przez Narodowy Bank  Polski, obowiązującym w ostatnim dniu roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy, w którym została zawarta transakcja objęta tym obowiązkiem.

Analogiczne zmiany przynosi projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych.

Paweł Babicz, Z-ca Dyrektora Departamentu Cen Transferowych ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Burcan

Ekspert Kredytowy, Partner Zarządzający w Trinity House & Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama