| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Podwyższenie limitu dla małego podatnika od 2020 r.

Podwyższenie limitu dla małego podatnika od 2020 r.

Podwyższenie progu przychodów uprawniającego do uzyskania statusu „małego podatnika” z 1,2 mln euro do 2 mln euro – to jedno z najważniejszych rozwiązań, które zawiera przyjęta przez Sejm ustawa o uproszczeniach w prawie dla przedsiębiorców. Nowy limit, dotyczący podatników PIT i CIT, będzie miała zastosowanie od 2020 r.

Status „małego podatnika” pozwala podatnikom PIT prowadzącym działalność gospodarczą na wybór kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek (art. 44 ust. 3g), umożliwia również dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych do wysokości 50 tys. euro na podstawie art. 22k ust. 7.

Natomiast w przypadku ustawy o CIT zmianie ulega art. 4a pkt 10 ustawy,  i analogicznie jak dla ustawy o PIT, polega na podwyższeniu progu przychodów ze sprzedaży wraz z kwotą należnego podatku VAT uprawniającego do uzyskania statusu „małego podatnika” z obecnego 1,2 mln euro do 2 mln euro. Dzięki temu poszerzeniu ulegnie krąg podatników CIT uprawnionych do wyboru kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek (art. 25 ust. 1b), dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych do wysokości 50 tys. euro oraz zastosowania obniżonej stawki podatku CIT.

Wejście w życie nowego limitu

W przypadku nowego limitu przewidziano w ustawie okres przejściowy (tak dla ustawy o PIT, jak i ustawy o CIT). W związku z tym, wejście w życie zmian, które polegają na podwyższeniu progu przychodów ze sprzedaży, wraz z kwotą należnego podatku VAT uprawniającego do uzyskania statusu „małego podatnika” z obecnego 1,2 mln euro do 2 mln euro, nastąpi 1 stycznia 2020 r.

Zobacz: Podatki 2019

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »