REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydatki kwalifikowane w SSE – wartości niematerialne i prawne związane z transferem technologii

Anna Kiereś
Krzysztof Komorniczak
Doradca podatkowy, prawnik
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Wydatki kwalifikowane w SSE – wartości niematerialne i prawne związane z transferem technologii
Wydatki kwalifikowane w SSE – wartości niematerialne i prawne związane z transferem technologii

REKLAMA

REKLAMA

Do wydatków, które kwalifikują się do objęcia pomocą publiczną, przedsiębiorca może zaliczyć wydatki na wartości niematerialne i prawne związane z transferem technologii przez nabycie praw patentowych, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technicznej. Posłużono się nowym terminem „wartości niematerialne i prawne związane z transferem technologii”, który nie został zdefiniowany przez ustawodawcę.

W praktyce powstają wątpliwości, czy każda wartość niematerialna i prawna może być zaliczona do wydatków kwalifikowanych, a przede wszystkim w odniesieniu do których wartości niematerialnych i prawnych powstaje ryzyko podatkowe.

Autopromocja

Przykładowo czy  oprogramowanie do sterowania procesami produkcyjnymi lub zarządzania zapasem surowców  może być uważane za wydatek kwalifikowany.

Termin „transfer technologii” nie został zdefiniowany w rozporządzeniu strefowym (rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom, którzy nie działają na podstawie zezwolenia  na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych), czy też w ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych.

W związku z tym uzasadnione jest sięgnąć do wykładni językowej. Według Słownika Języka Polskiego „technologia” definiowana jest jako:

1.  metoda przeprowadzania procesu produkcyjnego lub przetwórczego,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. dziedzina techniki zajmująca się opracowywaniem nowych metod produkcji wyrobów lub przetwarzania surowców.

Należy dodać, że pojęciem „transfer technologii” posługuje się rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wyłączenia niektórych rodzajów porozumień dotyczących transferu technologii spod zakazu porozumień ograniczających konkurencję z dnia 30 lipca 2007 r. (Dz.U. Nr 137, poz. 963), wydanym na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów.

Pojęcie „porozumienie o transferze technologii” rozumiane jest jako zawierane między dwoma przedsiębiorcami porozumienie o udzieleniu licencji na korzystanie z prawa własności intelektualnej lub know-how do wytwarzania towarów.

Jednocześnie prawa własności intelektualnej rozumiane są jako:

- patenty na wynalazki,

- dodatkowe prawa ochronne,

- prawa ochronne na wzory użytkowe,

- prawa z rejestracji wzorów przemysłowych,

- prawa z rejestracji topografii układów scalonych,

- prawa do chronionych odmian roślin oraz

- prawa autorskie i pokrewne do oprogramowania, a także

- prawa wynikające ze zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, topografii układu scalonego i wniosków o wpis do księgi ochrony wyłącznego prawa do odmian oraz udzielenie dodatkowego prawa ochronnego.

Know how to nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne lub technologiczne lub zasady organizacji i zarządzania w rozumieniu art. 2 ust. 2 pkt 2 ustawy, które są istotne z punktu widzenia wytwarzania towarów objętych umową i które zostały opisane w sposób pozwalający na weryfikację kryterium niejawności i istotności.

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Należy podnieść, że na podobną interpretację terminu „transfer technologii” zgodził się również Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, w piśmie z dnia 6 lipca 2011r., sygn. ILPB3/423-171/11-2/KS.

Potwierdził poprawność stanowiska podatnika,  że „wydatki na nabycie licencji na korzystanie z programów komputerowych można uznać za wydatki na nabycie wartości niematerialnych i prawnych związanych z transferem technologii w rozumieniu § 6 ust. 1 pkt 4 Rozporządzenia”.

Jednocześnie zaakceptowano stworzoną przez podatnika, na podstawie art. 18b ust. 2 ustawy o PDOP, definicję technologii „pojęcie nowej technologii stanowi zawężenie pojęcia „technologii” poprzez wprowadzenie wymogu nowości i innowacyjności oraz zdefiniowanie kryteriów, na podstawie których możliwa będzie ocena spełnienia przedmiotowych wymogów. Eliminując więc te fragmenty, które dotyczą przymiotu nowości z zacytowanego przepisu można wysnuć wniosek, że termin „technologia” w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oznacza wiedzę technologiczną w postaci wartości niematerialnych i prawnych, w szczególności wyniki badań i prac rozwojowych, która umożliwia wytwarzanie wyrobów lub usług”.

Mając na uwadze przytoczone definicje, pod pojęciem „transferu technologii” rozumie się w szczególności zakup oprogramowania, które stanowi źródło wiedzy technologicznej z zastrzeżeniem, że będzie ono wykorzystywane w procesie produkcji dla potrzeb wytworzenia wyrobów gotowych.

Zatem nowoczesne systemy sterowania procesami produkcyjnymi, specjalnie zaprojektowane na potrzeby podatnika, bez wątpienia mogą być uznane za wartość niematerialną i prawną związaną z transferem technologii, a tym  samym uznane za wydatek kwalifikowany. 

Należy pamiętać, że aby dany wybrany wydatek zaliczyć do wydatków kwalifikowanych, konieczne jest, aby spełnił również pozostałe przesłanki. Pośród nich należy wymienić warunek, że wartości niematerialne i prawne będą:

- wykorzystywane przez przedsiębiorcę, otrzymującego pomoc regionalną wyłącznie w przedsiębiorstwie, na rzecz którego przedsiębiorca otrzymuje pomoc,

- ujęte w aktywach przedsiębiorstwa i pozostawać w nich przez okres co najmniej 5 lat, a w przypadku przedsiębiorcy małego lub średniego – przez okres co najmniej 3 lat,

- nabyte od osoby trzeciej na warunkach nieodbiegających od normalnych praktyk inwestycyjnych,

- podlegać amortyzacji zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym.

Warunki te są obiektywne i w konkretnych przypadkach, nie budzą większych wątpliwości. W praktyce nim przedsiębiorca przystąpi do ich analizy, musi najpierw ustalić, czy zakupiona wartość niematerialna i prawna związana jest z transferem technologii.

Polecamy: Podatki 2011

Anna Kiereś, ekspert podatkowy, Kierownik Zespołu ds. SSE ECDDP Sp. z o.o.

Krzysztof Komorniczak, doradca podatkowy, Prezes Zarządu ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA