| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Kiedy podatnik traci prawo do 9% stawki CIT

Kiedy podatnik traci prawo do 9% stawki CIT

Wprowadzone z początkiem 2019 r. do ustawy o CIT przepisy dotyczące obniżonej stawki podatku CIT (wcześniej 15% a obecnie 9%), zmieniły kryteria korzystania z tej preferencji. Obecnie prawo do korzystania z obniżonej stawki CIT można stracić już w trakcie trwania roku podatkowego.

Przypomnijmy, że wprowadzenie obniżonej stawki podatku CIT w wysokości 9%, począwszy od 2019 r., stanowi realizację rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Szacuje się, że z preferencji tej skorzystać może około 400 tysięcy spośród około 500 tysięcy podatników podatku dochodowego od osób prawnych.

Komu przysługuje 9% stawka CIT?

Przepisy dotyczące stawki podatkowej 9% zawierają art. 19 ust. 1 pkt 2 i ust. 1c-1e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

I tak, zgodnie z przepisem art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, począwszy od 1 stycznia 2019 r., obniżona stawka podatku CIT w wysokości 9% ma zastosowanie tylko do dochodów innych niż dochody z zysków kapitałowych.

Preferencyjna stawka przysługuje tym podatnikom, u których przychody w danym (bieżącym) roku podatkowym nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1,2 mln euro, przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.

A zatem, w 2019 r. podatnicy rozpoczynający działalność oraz mali podatnicy co do zasady mogą obliczać zaliczki przy zastosowaniu stawki w wysokości 9% za miesiące lub kwartały, w których ich przychody osiągnięte od początku roku podatkowego nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej 1,2 mln euro.

Kiedy następuje utrata prawa do obniżonej stawki?

W zakresie stosowania stawki pojawiają się wątpliwości, dotyczące tego, co ma zrobić podatnik stosujący stawkę obniżoną od początku roku podatkowego, gdy w trakcie roku przekroczy limit przychodów? W takim przypadku, zdaniem ekspertów, podatnik utraci prawo do stosowania stawki obniżonej i będzie musiał uzupełnić wartość zapłaconych w trakcie roku zaliczek na poczet podatku wraz z odsetkami.

Polecamy: CIT 2019. Komentarz

Powyższe oznacza, że od 2019 r. prawo do korzystania z niższej 9% stawki podatku CIT (poprzednio 15%) można stracić już w trakcie trwania danego roku podatkowego. W momencie gdy przychody podatnika przekroczą w danym miesiącu roku podatkowego równowartość kwoty 1,2 mln euro wówczas zapłaci on zaliczkę na podatek liczoną od dochodu uzyskanego z całego roku wedle stawki 19%, a nie jak we wcześniejszych miesiącach 9%.

Stanowisko Ministerstwa Finansów

W interpelacji nr 29817 w sprawie „niekorzystnej dla przedsiębiorców interpretacji nowych przepisów o obniżonej stawce CIT” Pani Poseł Bożena Kamińska wskazała, że „istniejące prawo do płacenia mniejszego podatku CIT można stracić już w trakcie trwania danego roku. Odnosi się to zarówno do podmiotów rozpoczynających swoją działalność, jak i małych podatników. Przykładowo, w momencie gdy przychody spółki przekroczą w danym miesiącu roku 1,2 mln euro, wówczas zapłaci ona dużo wyższą zaliczkę liczoną od dochodu uzyskanego z całego roku wedle stawki 19%, a nie jak we wcześniejszych miesiącach - 9%”.

Zdaniem Ministerstwa Finansów, zawartym w odpowiedzi na niniejszą interpelację: „odniesienie kryterium stosowania obniżonej stawki (tj. limitu przychodów) do danego roku podatkowego, przyczynia się do większej adekwatności tego rozwiązania do celu jego wprowadzenia, tj. wspierania podmiotów faktycznie będących mniejszymi podatnikami”.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »