| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > CCCTB coraz bliżej? Komisja Europejska chce zmian w opodatkowaniu firm

CCCTB coraz bliżej? Komisja Europejska chce zmian w opodatkowaniu firm

Kolegium komisarzy Komisji Europejskiej przeprowadziło 27 maja 2015 r. debatę orientacyjną na temat środków mających na celu zmianę systemu opodatkowania przedsiębiorstw na bardziej sprawiedliwy, przejrzysty i sprzyjający wzrostowi gospodarczemu. Uzgodniono, że konieczne jest opracowanie nowego unijnego podejścia w zakresie opodatkowania przedsiębiorstw, tak aby skutecznie przeciwdziałać nadużyciom podatkowym, zagwarantować trwałe dochody i stworzyć lepsze otoczenie biznesowe w ramach rynku wewnętrznego.

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Komisja przystąpiła niezwłocznie do realizacji zobowiązań ustalonych w programie prac, dotyczących zwalczania oszustw podatkowych, uchylania się od opodatkowania oraz zagwarantowania, że przedsiębiorstwa będą płacić podatki w miejscu generowania zysków.

W dniu 18 marca 2015 r. Komisja zaproponowała pakiet dotyczący przejrzystości podatkowej w celu zwiększenia otwartości i pobudzenia współpracy pomiędzy państwami członkowskimi w zakresie opodatkowania przedsiębiorstw. Kluczowym elementem tego pakietu był wniosek w sprawie automatycznej wymiany informacji o interpretacji prawa podatkowego. Wniosek ten uzyskał jednomyślne poparcie polityczne ze strony ministrów finansów na nieformalnym posiedzeniu Rady ECOFIN, które odbyło się w kwietniu w Rydze. Państwa członkowskie omawiają obecnie szczegóły techniczne tego rozwiązania w celu wypracowania porozumienia przed końcem roku.

W pakiecie dotyczącym przejrzystości podatkowej Komisja zapowiedziała, iż przestawi przed nadejściem lata „szczegółowy plan działania w sprawie opodatkowania przedsiębiorstw, w którym Komisja określi swe stanowisko w sprawie sprawiedliwego i wydajnego systemu opodatkowania przedsiębiorstw w UE oraz zaproponuje szereg inicjatyw dotyczących sposobów osiągnięcia tego celu.”

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »