Jaki jest zakres pojęcia „odsetki" na potrzeby stosowania przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W znowelizowanych przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zdefiniowano pojęcie „odsetek", które będzie stosowane nie tylko na potrzeby tzw. cienkiej kapitalizacji, ale również w przypadku dokonania przez podatnika wyboru alternatywnych zasad ustalania wysokości odsetek podlegających zaliczeniu do kosztów podatkowych na podstawie dodanego do ustawy art. 15c updop.
Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)
Definicję tę zawiera art. 15c ust. 8 updop. Zgodnie z jego treścią, przez odsetki od pożyczki, o których mowa w niniejszym artykule oraz w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61, rozumie się wszelkie poniesione na rzecz pożyczkodawcy koszty związane z uzyskaniem i korzystaniem z pożyczki, o której mowa art. 16 ust. 7b (odsetki, opłaty, prowizje, premie), a także opłaty z tytułu opóźnionej zapłaty zobowiązań.
Wyliczając zatem kwotę podlegającą wyłączeniu z kosztów podatkowych powinni Państwo uwzględnić nie tylko same odsetki od pożyczki, określone w umowie, ale także wszystkie dodatkowe koszty związane z tą umową (w tym wszelkie opłaty poniesione w związku z umową pożyczki, a także odsetki karne za nieterminową spłatę zadłużenia).
Zawiadomienie o wyborze alternatywnych zasad zaliczania do kosztów podatkowych odsetek od pożyczek
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 15c ust. 8 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
- art. 1 pkt 12 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA