REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w rozliczaniu podatku u źródła od 2017 r. nie obejmą wszystkich należności

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Zmiany w rozliczaniu podatku u źródła od 2017 r. nie obejmą wszystkich należności / Fot. Fotolia
Zmiany w rozliczaniu podatku u źródła od 2017 r. nie obejmą wszystkich należności / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Usług księgowych i przetwarzania danych nie można zaliczyć ani do należności licencyjnych, ani do usług technicznych. Jeśli w grę wchodzi umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, to polska spółka nie musi potrącać podatku w związku z wypłatą wynagrodzenia za nie – uznał WSA w Łodzi. Ma to znaczenie w kontekście nowelizacji ustaw o PIT i o CIT, która od 2017 r. wprowadza zasadniczą zmianę w rozliczaniu podatku u źródła.

Sprawa dotyczyła spółki należącej do międzynarodowej grupy kapitałowej. Zamierzała świadczyć usługi na rzecz podmiotów z grupy. Część z nich chciała podzlecać spółce indyjskiej. Chodziło m.in. o usługi wsparcia w zakresie sprawozdawczości finansowej, raportowanie księgowe oraz usługi przetwarzania danych.

Autopromocja

Indyjski podmiot nie ma w naszym kraju stałego zakładu. Wydał jednak polskiej spółce certyfikat rezydencji.

Spółka uważała, że nie musi potrącać podatku od wypłacanego indyjskiemu kontrahentowi wynagrodzenia, i to z dwóch względów. Po pierwsze, posiada certyfikat rezydencji azjatyckiego kontrahenta. Po drugie, wykonywanych przez niego usług nie można zakwalifikować do należności licencyjnych (w rozumieniu polsko-indyjskiej umowy o unikaniu opodatkowania) ani do usług technicznych, o których mowa w art. 13 ust. 4 tej umowy. Z przepisu tego wynika, że opłaty za usługi techniczne obejmują wynagrodzenie za usługi menedżerskie, techniczne lub doradcze, włącznie z dostarczaniem usług personelu technicznego lub innego personelu.

Opodatkowanie zakupu usług za granicą - zmiany w PIT i CIT w 2017 r.

Dyrektor izby skarbowej stwierdził jednak, że świadczenia indyjskiej spółki są usługami technicznymi. Pomagają bowiem polskiej spółce w procesie zarządzania, mają charakter doradczy oraz pomocniczy, bo dzięki nim polska spółka może kontynuować swoją działalność w przyszłości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Organ nie miał wątpliwości, że można je też zaliczyć do usług doradczych, księgowych oraz przetwarzania danych wymienionych wprost w art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT. Z tych powodów uznał, że spółka powinna potrącić od wypłacanego wynagrodzenia podatek u źródła.

WSA w Łodzi przyznał rację spółce. Zgodził się z nią, że w tym wypadku w grę nie wchodzi art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT. Doszedł też do wniosku, że spornych usług nie można zaliczyć do należności licencyjnych ani do usług technicznych. Wskazał, że ani umowa, ani komentarz do Modelowej Konwencji OECD, ani nawet polska ustawa o CIT nie definiują pojęcia usług technicznych. Przyjęło się uważać, że są to świadczenia o charakterze menedżerskim i doradczym, ale indyjska spółka nie miała takich usług wykonywać.

Sąd zwrócił uwagę na to, że świadczenia azjatyckiego kontrahenta nie miały służyć zarządzaniu działalnością polskiej spółki, a więc nie byłyby to usługi menedżerskie. Ich celem nie byłoby też udzielanie spółce specjalistycznych porad, co jest charakterystyczne dla usług doradczych.

Sąd stwierdził, że istotą świadczeń nie byłoby też udostępnianie wiedzy technicznej pracownikom ani przygotowywanie projektów technicznych (co byłoby właściwe dla usług technicznych). Usługi nie byłyby też związane z maszynami i urządzeniami.

Wyrok jest nieprawomocny. ⒸⓅ

Podatek „u źródła”

Uchwalona już nowelizacja ustaw o PIT i o CIT (z 5 września br.) wprowadza zasadniczą zmianę w rozliczaniu podatku „u źródła”.

Wynika z niej, że od 2017 r., niezależnie od tego, gdzie zostanie zawarta i wykonana umowa z kontrahentem – w kraju czy za granicą – spółka zagraniczna będzie musiała zapłacić daninę w Polsce.

Za dochody osiągane przez podatników zagranicznych (niemających siedziby lub zarządu na terytorium naszego kraju) będą bowiem uważane należności wypłacane przez osoby i spółki z Polski, niezależnie od miejsca zawarcia umowy i wykonania świadczenia.

Polecamy: Jak rozliczyć wypłatę dywidendy - w podatkach i rachunkowości


To oznacza, że Polski podatnik będzie musiał pobrać podatek u źródła, chyba że umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z danym krajem przewiduje brak takiego obowiązku. Warunkiem zastosowania umowy jest jednak posiadanie certyfikatu rezydencji. ⒸⓅ

OPINIA

Umowa z Indiami jest specyficzna

Piotr Liss doradca podatkowy, partner w RSM Poland

Począwszy od 2017 r., trzeba będzie pobrać podatek od usług technicznych, menedżerskich i doradczych, niezależnie od miejsca ich fizycznego wykonania, z   uwzględnieniem stawki wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Sytuacja ze świadczeniem takich usług przez spółki indyjskie jest jednak o tyle specyficzna, że umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z tym krajem (oraz kilkoma innymi, np. Turcją, Rosją, Irlandią) przewiduje możliwość pobrania podatku od usług technicznych wykonywanych w   drugim kraju. Uregulowania te nie występują w umowach Polski z krajami europejskimi i z USA.

W odniesieniu zatem do podatników z takich krajów jak Indie po Nowym Roku nic się nie zmieni, ponieważ zarówno dziś, jak i po 1 stycznia 2017 r. należy pobrać podatek od usług: technicznych, menedżerskich oraz doradczych. Obowiązek ten jednak – jak słusznie zauważył WSA w Łodzi – nie obejmuje wszystkich usług wymienionych w art. 21 ust 1 pkt 2a ustawy o CIT.

Odliczanie kosztów kwalifikowanych ponoszonych na badania i rozwój – zmiany od 1 stycznia 2017 r.

Problem będą mieli natomiast podatnicy, którzy wypłacają należności licencyjne, związane przykładowo z wynajmem maszyn czy urządzeń. Zarówno jeśli chodzi o   usługi techniczne, jak i należności licencyjne, konieczne będzie uzyskanie aktualnego certyfikatu rezydencji od zagranicznego kontrahenta. Brak takiego certyfikatu będzie oznaczał obowiązek poboru podatku u źródła. ⒸⓅ

Łukasz Zalewski

Wyrok WSA w Łodzi z 18 sierpnia 2016 r., sygn. akt I SA/Łd 540/16.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA