| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Jak optymalizować podatki poprzez prawo maltańskie?

Jak optymalizować podatki poprzez prawo maltańskie?

W sytuacji, w której konkretna jurysdykcja narzuca działającym na jej terenie przedsiębiorcom zbyt wysokie zobowiązania podatkowe, zaczynają one szukać takiej rezydencji podatkowej, która zaoferuje im dogodniejsze warunki umożliwiające osiąganie większych zysków, kosztem niższych danin opłacanych na rzecz państwa. Krótko mówiąc, podejmują działania zwane optymalizacją podatkową. Skuteczną metodę takiej optymalizacji oferuje spółka na Malcie, a dokładnie spółka komandytowa, której komplementariuszem jest spółka maltańska.

Jeżeli działająca na terenie Polski spółka osobowa generuje dochód, musi zapłacić od niego podatek CIT w wysokości 19% (15% od 2017 roku). Chcąc uniknąć tego przykrego obowiązku, wspólnicy owej spółki mogą wykorzystać prawo maltańskie. W tym celu, zakładają na Malcie spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której stają się Dyrektorami Zarządzającymi. Następnie przekształcają obie spółki (tj. polską osobową i maltańską z o. o.) w nowa strukturę, czyli polską spółkę komandytową z maltańskim komplementariuszem.

Ponieważ spółka maltańska jest częścią większej całości, której początek dała firma polska, jest ona rezydentem podatkowym Polski, a więc musi mieć numer NIP, wpłacać zaliczki na podatek dochodowy oraz składać tutaj deklaracje CIT-8.

Jak zatem optymalizować? Bardzo prosto. Należy podzielić wypracowany przez spółkę komandytową zysk w proporcji jak najkorzystniejszej dla jej maltańskiego elementu (nawet 99% : 1% na korzyść spółki z Malty). Następnie ów zysk należy zrównoważyć przez koszt, czyli wynagrodzenie dla Dyrektorów Zarządzających (Zysk minus wysokość wynagrodzeń Dyrektorów powinien wynosić zero).

W takiej sytuacji, kiedy podstawa opodatkowania została zredukowana do poziomu 0 złotych, spółka maltańska nie płaci podatku dochodowego, ponieważ nie ma z czego. Natomiast Dyrektorzy Zarządzający, pomimo iż są polskimi rezydentami podatkowymi, nie płacą tutaj podatku od wynagrodzenia pobranego z tytułu pracy w spółce maltańskiej, ponieważ stanowi tak umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta pomiędzy Polską a Maltą. Nie płacą też podatku na Malcie, ponieważ stanowi tak miejscowe prawo. A zatem, jedyna danina jaką trzeba opłacić, to 19% (15%) podatku CIT od 1% zysku wydzielonego spółce polskiej.

Polecamy: Komplet żółtych książek – Podatki 2017

Jednak decydując się na optymalizację podatkową poprzez firmę na Malcie, należy pamiętać o kilku czynnikach:

  • po pierwsze, aby optymalizacja była najskuteczniejsza, zysk spółki nie powinien przekraczać 2,5 mln zł/rok,
  • po drugie, wynagrodzenie Dyrektora Zarządzającego nie powinno przekroczyć 500,000 złotych rocznie. Dlaczego? Ponieważ wtedy korzyść podatkowa uzyskana przy zastosowaniu polskiej spółki komandytowej z maltańskim komplementariuszem nie przekroczy 100,000 złotych, co w świetle przepisów klauzuli o obejściu prawa podatkowego zabezpieczy go przed kontrolą ze strony urzędów podatkowych,
  • po trzecie, dla uniknięcia nieprzyjemności związanych z ewentualną pomyłką wynikająca np. z błędnej interpretacji przepisów, dobrze jest złożyć wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji Ministra Finansów zgodnie z przepisami polskiego prawa podatkowego w zakresie opodatkowania wynagrodzenia z tytułu stanowiska Dyrektora Zarządzającego w spółce maltańskiej,
  • po czwarte, skuteczna optymalizacja podatkowa będzie pewniejsza i łatwiejsza z pomocą profesjonalnej firmy doradczej.

Autor: B.Fuchs

www.admiral.tax

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »