REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Ustawę o CIT trzeba napisać od nowa /shutterstock.com
Ustawę o CIT trzeba napisać od nowa /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Nie ma możliwości naprawy ustawy o CIT poprzez kolejne nowelizacje, musimy napisać ją od nowa – powiedział Paweł Gruza, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Poinformował także o planach powołania instytucji Rzecznika Praw Podatnika oraz kolejnych zmianach uszczelniających VAT.

W dniach 16-17 kwietnia br. odbył się II Kongres Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan. W czasie dwudniowych obrad omawiane były m.in. kwestie uszczelnienia VAT, nowej ordynacji podatkowej, reformy podatku dochodowego, prawa podatkowego w kontekście innowacyjności firm. Natomiast w ramach warsztatów podatkowych zostały omówione zmiany w CIT i VAT, a także ustawie o wspieraniu nowych inwestycji. W Kongresie uczestniczyli doradcy podatkowi, przedsiębiorcy, prawnicy, przedstawiciele administracji.

Autopromocja

Powołanie Rzecznika Praw Podatnika

Podczas pierwszego dnia Kongresu, Paweł Gruza, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, powiedział, że trwają obecnie prace nad nową ordynacją podatkową, która zostanie zaprezentowana prawdopodobnie pod koniec tego roku. W ramach tych prac resort finansów zaproponował utworzenie instytucji Rzecznika Praw Podatnika.

Uzasadniając pomysł wprowadzenia instytucji Rzecznika Praw Podatnika do nowej ordynacji podatkowej, Gruza wskazał, że „hermetyczność przepisów podatkowych jest tak daleko idąca, że instytucje ogóle takie jak Rzecznik Praw Obywatelskich, czy inne tego typu podmioty nie są w stanie odpowiedzieć na wyzwania bardzo skomplikowanego prawa podatkowego. Uważamy, że Rzecznik Praw Podatnika będzie takim „łożyskiem” pomiędzy wspaniałomyślnym i dobroczynnym sercem Ministra Finansów a bezwzględnością biurokratyczną Szefa Krajowej Administracji Skarbowej”.

„Rzecznik Prawa Podatnika ma realizować również drugie ważne, a może nawet ważniejsze zadanie. Chcemy bowiem wprowadzić pętlę uczenia się systemu, tj. jeżeli na końcu ścieżki decyzyjnej czy wyroku sądu administracyjnego dojdzie do błędu po stronie administracji, to chcemy, żeby Rzecznik przyjmował wszystkie te negatywne wyniki działania administracji i sporządzał odpowiednią ocenę tych właśnie niepożądanych zdarzeń, ścieżek decyzyjnych. Tak, aby móc Ministrowi Finansów przedłożyć raport zawierający zidentyfikowane przyczyny złych decyzji: czy to na poziomie niejasnego przepisu, czy to na poziomie złej interpretacji dobrego przepisu, czy to na poziomie źle zebranego materiału dowodowego, czy np. pomyłki sędziego. Tego typu raport miałby na celu wyłapywanie ognisk problemów, które dają negatywne rezultaty” – wyjaśnił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowa ustawa o CIT

Przechodząc do tematyki związanej z podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) powiedział, że „podatek ten, zwłaszcza od korporacji międzynarodowych, ma bardzo wiele elementów ocennych, wiele subtelności transgranicznych. To wszystko powoduje istotny ciężar położony na warstwę ludzką po stronie administracji. Z kolei wynagrodzenia w administracji często nie odpowiadają kwalifikacjom, które są konieczne, by o tych sprawach, jak równy z równym, urzędnik rozmawiał z korporacją. To powoduje, że niestety jest dosyć duża łatwość w przesuwaniu ciężaru rozpoznawania dochodów z takich jurysdykcji jak Polska, do jurysdykcji o atrakcyjnych systemach podatkowych”.

Polecamy: CIT 2018. Komentarz

„W zakresie nowej legislacji dotyczącej tego podatku, przyznaliśmy wewnętrznie, ale też już publicznie, że nie ma możliwości naprawy ustawy o CIT poprzez kolejne nowelizacje, musimy usiąść i napisać ją od nowa. Jest kilka koncepcji na stole, przyglądamy się różnym rozwiązaniom, jeździmy także po Europie i sprawdzamy, co inne państwa planują w najbliższym czasie, jak podchodzą do spraw w podatku dochodowym. Na pewno będziemy chcieli iść w kierunku uproszczenia, w kierunku jednej księgowości, a nie księgowości rachunkowych i podatkowych. Na pewno będziemy też pracować nad dalszym rozwojem elementu innowacyjności w tym podatku” – zaznaczył.


Dalsze uszczelnienie VAT

Omawiając kwestie dotyczące podatku VAT zaznaczył, że Ministerstwo Finansów pracuje obecnie nad dwoma typami rozwiązań. Powiedział, że „po uszczelnieniu systemu VAT, które raczej się udało, co widać w statystykach, teraz będziemy koncentrować się na punktowych ogniskach zapalnych nieszczelności, czyli nie będą to już rozwiązania systemowe, ale punktowe, nakierowane na likwidowanie niepożądanych zjawisk w różnych dziedzinach. Pozostały bowiem jeszcze dziury, które rozwiązaniami systemowymi trudno zakleić, są to m.in. hurtownie budowlane, części samochodowe, e-commerce. Czyli specyficzne obszary, które będą wymagały takiego trochę ręcznego sterowania”.

„Drugi kierunek to działania nakierowane na uproszczenie, zracjonalizowanie systemu VAT. Chcemy zidentyfikować przepisy, które nie służą ani fiskusowi, ani przedsiębiorcom, ani społeczeństwu, będące biurokratycznym narzutem, które można wyciąć bez żadnej szkody dla systemu. Pierwszym takim generalnym obszarem są stawki VAT. Mamy obecnie zidentyfikowanych 240 kategorii, które mają przywilej stawki obniżonej, co chcemy zredukować czterokrotnie, do mniej więcej 60. Będziemy wprowadzali m.in. lepszy mechanizm potwierdzania stawek VAT” – poinformował Gruza.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA