| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Czy straty spółki przejętej mają wpływ na rozliczenia podatkowe spółki przejmującej

Czy straty spółki przejętej mają wpływ na rozliczenia podatkowe spółki przejmującej

Na podstawie art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się m.in. strat przedsiębiorców przejmowanych. Przepis ten dotyczy również sytuacji, w której spółka kapitałowa przejmuje inną spółkę kapitałową w trybie art. 492 § 1 pkt 1 kodeksu spółek handlowych.

W odpowiedzi na wniosek, dyrektor IS wydał interpretację, w której uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Okazało się zatem, że argumentacja odwołująca się do „dwóch etapów” obliczania podstawy opodatkowania była dla dyrektora nieprzekonująca. Dyrektor uznał więc – zgodnie z utartą praktyką – że art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT uniemożliwia rozliczanie straty wykazanej przez spółkę przejętą. Spółka nie zgodziła się z tym stanowiskiem i wniosła skargę do WSA.

Sąd przyznał rację dyrektorowi IS i skargę oddalił. W pisemnym uzasadnieniu wyroku stwierdził, że dyrektor właściwie zinterpretował art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT jako przepis wykluczający możliwość rozliczania straty spółki, która została przejęta.

WSA stwierdził też, że celem tego przepisu było zablokowanie nadużyć polegających na tworzeniu spółek wykazujących straty, które następnie byłyby odliczane od dochodów następców prawnych.

Źródło: taxonline.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK