| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Czy sposób wypłaty dywidendy ma wpływ na jej opodatkowanie?

Czy sposób wypłaty dywidendy ma wpływ na jej opodatkowanie?

Dywidenda wywołuje przysporzenie tylko po stronie otrzymującej ją spółki, a nie wypłacającej dywidendę, niezależnie czy jest dokonywana w formie pieniężnej czy niepieniężnej. Forma dywidendy nie może bowiem wpływać na jej charakter prawny i tym samym różnicować sytuacji podatnika.

Wypłata dywidendy skutkuje powstaniem przysporzenia majątkowego wyłącznie po stronie otrzymującego, nie zaś wypłacającego. Nie jest zatem dopuszczalne różnicowanie sytuacji podatnika ze względu na formę dywidendy.

Trudno znaleźć w przepisach uzasadnienie dla interpretacji Dyrektora IS. Wydaje się, iż wypłata dywidendy niepieniężnej nie powinna być traktowana jako zwolnienie z zobowiązania, ponieważ zobowiązanie takie nie istniało przed uchwałą o wypłacie dywidendy.

Zgodnie z wydaną interpretacją organu podatkowego, spółka wypłacająca dywidendę z zysku, który został wcześniej opodatkowany, byłaby zobowiązana do opodatkowania wypłacanej wartości po raz kolejny. Następnie, po stronie udziałowca również powstałby obowiązek podatkowy z tytułu otrzymania dywidendy.

Polecamy: Co to jest przychód z działalności gospodarczej

Sama wypłata dywidendy zostałaby zatem opodatkowana podwójnie – zarówno przez wypłacającego, jak i obejmującego. Uwzględniając fakt, iż wypłata dokonywana byłaby z zysku po opodatkowaniu, dochód podatnika zostałby opodatkowany w tej sytuacji aż trzykrotnie przed wypłaceniem go udziałowcowi w formie dywidendy.

WSA we Wrocławiu nie zgodził się jednak z interpretacją organu podatkowego i uchylił ją. Sąd zwrócił uwagę na wielokrotność opodatkowania oraz na fakt, iż interpretacja organu podatkowego prowadziłaby do nieuzasadnionego różnicowania sytuacji podatników dokonujących tej samej czynności prawnej (a więc wypłaty dywidendy), lecz w różnej formie.

Nie powinno zatem budzić wątpliwości, że wypłata dywidendy, niezależnie od tego, w jakiej jest dokonywana formie, nie kreuje zobowiązania podatkowego po stronie wypłacającej spółki. Podobnie wypowiadały się bowiem w analogicznych stanach faktycznych także inne sądy (np. wyrok WSA w Warszawie, sygn. II SA/Wa 374/10).

Piotr Niewiadomski jest doradcą podatkowym, konsultantem w dziale prawno-podatkowym PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK