| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Odpisy aktualizujące a umorzenie, przedawnienie lub odpisanie wierzytelności jako nieściągalnej

Odpisy aktualizujące a umorzenie, przedawnienie lub odpisanie wierzytelności jako nieściągalnej

Podatnicy CIT muszą się liczyć z koniecznością rozpoznania przychodu w momencie umorzenia, przedawnienia lub definitywnego odpisania wierzytelności jako nieściągalnej, w tej części w jakiej odpisy aktualizujące wartość należności zostały uprzednio zaliczone przez nich do kosztów uzyskania przychodów.

b) wartość wierzytelności odpisanej jako nieściągalna w tej części, od której dokonane odpisy aktualizujące zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów -  będzie stanowić przychód Spółki (por. art. 12 ust. 1 pkt 4d ustawy o  CIT).

Skutkiem powyższego będzie jednokrotne ujęcie w kosztach uzyskania przychodów wartości wierzytelności odpisanej jako nieściągalna.

Jeżeli zatem podmiot zaliczy do kosztów uzyskania odpis aktualizujący wartość nieściąganych wierzytelności (z uwagi na uprawdopodobnienie ich nieściągalności) wówczas obowiązek rozpoznania odpowiedniego przychodu do opodatkowania w momencie rozliczenia odpisu (udokumentowania nieściągalności) jest  bezwarunkowy.

Ponadto, jak wynika z art. 12 ust. 1 pkt 4d ustawy o CIT w sytuacji gdy wierzytelność ulegnie przedawnieniu podatnik też będzie obowiązany rozpoznać przychód w tej części wierzytelności, od której dokonane odpisy aktualizujące zostały uprzednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Jeżeli więc zgodnie z przepisami ustawy o CIT na daną wierzytelność podmiot dokona odpisu aktualizującego i zaliczy go do kosztów dla celów podatkowych, a następnie dojdzie do przedawnienia wierzytelności, to o kwotę przedawnionej wierzytelności, w tej części, od której dokonane odpisy aktualizujące stanowiły koszt uzyskania przychodu - podatnik zobowiązany będzie zwiększyć swój przychód dla celów podatkowych. Jednocześnie w takiej sytuacji, wartość wierzytelności odpisanej jako przedawniona nie będzie mogła zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów na mocy art. 16 ust. 1 pkt 20 ustawy o CIT.

Jeżeli natomiast dojdzie do spisania wierzytelności z powodu jej umorzenia – podatnik będzie uprawniony do zaliczenia wartości tak spisanej wierzytelności do kosztów uzyskania przychodu – o ile wierzytelność ta nie uległa przedawnieniu. Wynika to bezpośrednio z brzmienia art. 16 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT, zgodnie z którym nie uznaje się za koszty uzyskania przychodu umorzonych wierzytelności, z wyjątkiem tych, które uprzednio na podstawie art. 12 ust. 3 zostały zarachowane jako przychody należne.

Grzegorz Wachołek

Magdalena Szczepańska

ECDDP Spółka Doradztwa Podatkowego

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Arletta Bolesta

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »