| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Podatek u źródła w związku z objęciem udziałów przez zagranicznego wspólnika

Podatek u źródła w związku z objęciem udziałów przez zagranicznego wspólnika

Przychód uzyskany przez zagranicznego podatnika w związku z objęciem udziałów w zamian za wkład niepieniężny nie został wymieniony w katalogu czynności opodatkowanych tzw. podatkiem u źródła. Tym samym wypłacający nie ma obowiązku poboru podatku u źródła.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że planowane jest podwyższenie kapitału zakładowego Spółki poprzez emisję nowych udziałów oraz objęcie wszystkich nowo utworzonych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki przez Y Korea. Na pokrycie wkładów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki zostanie wniesiona przez Y Korea przedmiotowa linia technologiczna do malowania elementów karoserii samochodowych.

Odnosząc przedstawiony powyżej opis do cytowanych przepisów, stwierdzić należy, że objęcie przez Y Korea udziałów w podwyższanym kapitale zakładowym Wnioskodawcy nie będzie skutkowało obowiązkiem poboru przez Wnioskodawcę podatku u źródła, bowiem czynność ta nie mieści się w zakresie art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pdop).

Jednocześnie wskazać należy, że powołane przez Wnioskodawcę przepisy art. 12 ust. 1 pkt 7, art. 12 ust. 1b pkt 2, art. 15 ust. 1j oraz art. 15 ust. 1o ustawy o pdop nie będą miały w niniejszej sprawie zastosowania.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym nie będzie zobowiązany do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodu uzyskanego przez Y Korea w związku z objęciem przez ten podmiot udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Wnioskodawcy w zamian za wkład niepieniężny w formie linii technologicznej, należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja indywidualna z 14 września 2017 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.276.2017.1.PC

Od redakcji:

Interpretacja jest korzystna dla podatników. Obowiązki płatnika podatku u źródła (tj. obowiązek obliczenia, poboru i wpłaty podatku na rachunek właściwego urzędu skarbowego) będą ciążyły na polskim podatniku wyłącznie w odniesieniu do wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1 updop. Przychód z tytułu objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część nie jest objęty regulacjami wymienionych przepisów. Tym samym nie wystąpi tu podatek pobierany u źródła, za którego rozliczanie odpowiadałaby polska spółka, do której wniesiono wkład niepieniężny.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Sławomir Biliński

prawnik, redaktor "MONITORA księgowego", ekspert podatkowy, autor licznych publikacji z prawa podatkowego i gospodarczego

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »