REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga B+R dla Podatkowej Grupy Kapitałowej nawet gdy spółki mają straty

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Ulga B+R dla Podatkowej Grupy Kapitałowej nawet gdy spółki mają straty
Ulga B+R dla Podatkowej Grupy Kapitałowej nawet gdy spółki mają straty

REKLAMA

REKLAMA

Podatkowa Grupa Kapitałowa (PGK) jest uprawniona do dokonania odpisu z tytułu ulgi z tytułu działalności badawczo-rozwojowej (ulga B+R) nawet w sytuacji, gdy pojedyncze spółki tworzące PGK odnotowują jednostkową stratę lub mają niewystarczający dochód. Takie korzystne dla podatnika stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 28 stycznia 2020 r. WSA jednocześnie stwierdził, że stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, zaprezentowane w interpretacji podatkowej z 15 maja 2019 r. jest w całości sprzeczne z wykładnią językową, systemową i celowościową przepisów w zakresie PGK i ulgi B+R. Jest to bardzo korzystny wyrok dla podatników, zgodny z przepisami, doktryną i celem wprowadzenia ulgi B+R.

Niekorzystna interpretacja dot. ulgi B+R

Podatnik będący PGK wniósł do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o potwierdzenie prawidłowości stanowiska, że PGK będzie uprawniona do odliczenia z tytułu ulgi B+R kosztów kwalifikowanych ponoszonych w ramach działalności B+R realizowanej przez spółki tworzące PGK, zarówno w sytuacji, gdy spółki prowadzą działalność B+R na swoje własne potrzeby, jak też na rzecz innych spółek tworzących PGK. W szczególności PGK chciała uzyskać potwierdzenie prawa do dokonania odpisu z tytułu ulgi B+R w sytuacji, gdy niektóre ze spółek, które prowadzą działalność B+R i ponoszą koszty kwalifikowane do ulgi B+R, zanotują ujemny wynik jednostkowy lub wynik jednostkowy niższy od kwoty kosztów kwalifikowanych poniesionych przez daną spółkę.

Zdaniem wnioskodawcy, jeśli suma dochodów oraz strat wszystkich podmiotów wchodzących w skład PGK przewyższa wartość potencjalnego odpisu z tytułu ulgi B+R, uwzględniającego koszty kwalifikowane poniesione przez spółki, które zanotowały jednostkową stratę lub niewystarczający dochód, PGK ma prawo skorzystać z odliczenia z tytułu ulgi B+R na poziomie rozliczenia podatkowego całej grupy.

Autopromocja

Organ interpretacyjny uznał stanowisko PGK za nieprawidłowe, twierdząc, że spółki tworzące PGK, jako odrębni podatnicy są zobowiązani do ustalenia przychodów i kosztów podatkowych, według zasad podatkowych dotyczących wszystkich podatników. W związku z powyższym, organ interpretacyjny uznał, że PGK jest uprawniona do dokonania odliczenia z tytułu ulgi B+R kosztów kwalifikowanych działalności B+R ponoszonych przez spółki, ale tylko w kwocie, w jakiej przysługuje odliczenie dla danej spółki z PGK. W sytuacji, gdy dana spółka poniosła za rok podatkowy stratę albo wielkość jej dochodu jest niższa od kwoty przysługujących jej odliczeń, to tym samym PGK nie ma prawa do skorzystania z odliczenia kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R, gdyż spółka odnotowująca stratę nie może skorzystać z Ulgi B+R.

Dyrektor KIS uznał także, że rozliczenia pomiędzy spółkami PGK w związku z realizacją prac B+R na zlecenie innych spółek z PGK stanowią zwrot kosztów kwalifikowanych. Tym samym Dyrektor KIS stanął na stanowisku, że PGK nie jest uprawniona do dokonania odliczenia z tytułu ulgi B+R uwzględniającego kosztów sfinansowanych we wzajemnych rozliczeniach spółek.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PGK ma prawo do ulgi B+R nawet, gdy spółki mają straty - wyrok WSA w Warszawie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną interpretację i w całości zgodził się z podejściem strony skarżącej. Stwierdził, że Dyrektor KIS dokonał błędnej wykładni przepisów ustawy o CIT regulujących zasady korzystania z ulgi B+R i funkcjonowania PGK.

WSA wskazał, że stanowisko przyjęte przez Dyrektora KIS pomija odrębność prawnopodatkową podatkowej grupy kapitałowej w podatku dochodowym od osób prawnych. Poszczególna spółka z PGK, z uwagi na brak statusu podatnika, nie może na własne potrzeby wyliczyć „własnej” podstawy opodatkowania, od której dokonywałaby odliczenia w ramach ulgi B+R. Z uwagi na fakt, że to PGK przysługuje prawo do rozliczenia ulgi B+R (czego nie zakwestionował Dyrektor KIS), to należy uznać, że zsumowane koszty kwalifikowane działalności B+R ponoszone przez poszczególne spółki należy uwzględnić w kalkulacji dopiero po ustaleniu podstawy opodatkowania podatnika, a więc na poziomie rozliczeń podatkowych prowadzonych przez PGK.

WSA stanowczo potwierdził, że jeśli suma dochodów oraz strat wszystkich podmiotów wchodzących w skład PGK (dochód PGK) przewyższa sumę kosztów kwalifikowanych do ulgi B+R, z uwzględnieniem kosztów poniesionych przez spółki, które zanotowały jednostkową stratę lub wynik jednostkowy niższy od kwoty kosztów kwalifikowanych poniesionych przez daną spółkę, to PGK ma prawo do skorzystania z ulgi B+R, w której uwzględni także wydatki poniesione przez podmioty wykazujące jednostkową stratę lub wynik jednostkowy niższy od kwoty kosztów kwalifikowanych poniesionych przez daną spółkę.

Jednocześnie WSA uznał, że wzajemne rozliczenia pomiędzy spółkami PGK nie mogą zostać uznane za zwrot / refundację kosztów działalności B+R, która wyklucza takie koszty z kalkulacji odpisu z tytułu ulgi B+R. Tym samym WSA potwierdził prawo PGK do uwzględnienia takich kosztów w kalkulacji odpisu z tytułu ulgi B+R.

Komentarz PwC:

Interpretacja przepisów o uldze B+R i PGK zaprezentowana przez Dyrektora KIS nie wynika zarówno z ich literalnej, systemowej, jak i celowościowej wykładni. Ponadto, jest ona sprzeczna z dotychczas stosowaną przez organy interpretacyjne wykładnią przepisów dot. ulgi na nowe technologie, a zatem ulgi konstrukcyjnie zbliżonej do Ulgi B+R.

Dlatego też, rozstrzygnięcie WSA jest niezwykle ważne dla podatników będących PGK. Kwestionuje daleko idące i nieznajdujące podparcia w przepisach wnioski organu podatkowego, jasno klarując sytuację podatkową PGK. Odmienna interpretacja powołanych regulacji ustawy o CIT prowadziłaby do nieuzasadnionej dyskryminacji podatników, jakimi są podatkowe grupy kapitałowe. Nie mogłyby one w pełni skorzystać z Ulgi B+R, gdyż byłyby zobowiązane do ograniczania odliczeń w zależności wyników jednostkowych podmiotów je tworzących. Jednocześnie takie podejście pozbawiłoby zasadności funkcjonowania instytucji podatkowych grup kapitałowych na gruncie ustawy o CIT.
- To pierwsze rozstrzygnięcie sądowe potwierdzające prawo PGK do korzystania z ulgi na prace badawczo-rozwojowe w sytuacji, gdy spółki tworzące PGK i prowadzące prace B+R odnotowują stratę lub mają niewystarczający dochód do dokonania odpisu z tytułu ulgi B+R - stwierdził Jan Tokarski, Partner, PwC.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 28 stycznia 2020 r. (sygn. III SA/Wa 1638/19)

Agnieszka Szymczyk, Senior Associate, PwC

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA