| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Podatki i opłaty lokalne w woj. zachodniopomorskim w 2013 r.

Podatki i opłaty lokalne w woj. zachodniopomorskim w 2013 r.

W 2013 r. mieszańcy woj. zachodniopomorskiego mogą się spodziewać wyższych czynszów, podatków od nieruchomości czy opłat za wodę i ścieki.

Ceny wody i ścieków w porównaniu z rokiem 2012 wzrosły w mieście o 14 proc. W ub.r. dostarczenie 1 m sześć. wody i odbiór 1 m sześć. ścieków dla gospodarstwa domowego kosztowało 6,86 zł. W tym roku jest to 7,84 zł.

Mimo podwyżki Koszalin i tak należy do jednego z najtańszych miast w województwie pod względem cen wody i ścieków. W 2012 r. - jak wynika z zestawienia przygotowanego przez spółkę Miejskie Wodociągi i Kanalizacja - na 105 gmin Koszalin zajmował 102. miejsce. Taniej było tylko w Suchaniu, Boleszkowicach i Dolicach.

Podatek od nieruchomości wzrósł w Koszalinie średnio o 6 proc. Podatek od środków transportu o 4 proc.

Również w Kołobrzegu o niemal 4 proc. wzrosły stawki podatku od nieruchomości. Mieszkańcy muszą się też liczyć z wyższą ceną biletów autobusowych. Uchwała w tej sprawie trafi na styczniową sesję rady. Jeśli zostanie przegłosowana od 1 marca br. pełnopłatny bilet zamiast 2,40 zł będzie kosztował 2,80 zł.

Podatek od nieruchomości również podwyższono w Szczecinku. Miasto podniosło także ceny biletów autobusowych. Pełnopłatny przejazd z 2,80 zł, wzrósł do 3 zł. Prawo do bezpłatnych przejazdów w nowej taryfie stracili m.in. mieszkańcy powyżej 70.roku życia. Seniorzy muszą kupować specjalny bilet za 80 gr. Mogą też wykupić za 30 zł miesięczny bilet sieciowy.

Wyższe kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2013 r.

W 2012 roku wpływy do budżetu miasta Świnoujście z tytułu podatków i opłat lokalnych wyniosły ponad 35 mln. W 2013 roku miasto planuje, że będzie to kwota blisko 38 mln zł - poinformował rzecznik prezydenta tego miasta Robert Karelus.

W bieżącym roku nie wzrośnie podatek za posiadanie psa. Od 2010 roku wynosi on 48 zł rocznie. To dużo poniżej maksymalnej kwoty dopuszczonej przez resort finansów, czyli 119 zł. W 2013 roku planowany dochód z tytułu tego podatku to kwota 80 tys. złotych. W ubiegłym roku było to 90 tys. 674 złotych, ale to kwota razem z zaległościami, które udało się ściągnąć w 2012 roku - dodaje rzecznik.

W tym roku o 4 procent wzrasta w Świnoujściu natomiast podatek od nieruchomości. Dla przykładu właściciel wolnostojącego garażu w ubiegłym roku płacił 7,36 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej, teraz będzie to kwota 7,66 złotych. Jednocześnie miasto utrzymało osobną, niższą stawkę podatku za przydomowe pomieszczenia gospodarcze (komórki, różnego typu przydomowe składziki itp.). Ich właściciele zamiast 7,66 zł za każdy metr powierzchni użytkowej płacą tylko 3,83 zł.

W 2012 roku z tytułu podatku od nieruchomości do budżetu miasta wpłynęło 26 mln 806 tys. zł. W tym planuje się, że będzie to kwota 30 mln 550 tys. zł.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria prawna KL Law Polska Sp. z o.o.

Ekspert z zakresu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK