| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Moment rozpoznania przychodu przy sprzedaży udziałów

Moment rozpoznania przychodu przy sprzedaży udziałów

Dnia 9 czerwca 2010 r. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok, w którym orzekł, że w przypadku ustalenia przez strony umowy płatności ceny z tytułu sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w dwóch ratach o różnych terminach płatności, przychód ze sprzedaży także powinien być rozpoznany w dwóch ratach – zgodnie z ustalonymi terminami.

Z powyższym stanowiskiem podatnik nie zgodził się i wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (dalej: „WSA”), który przyznał mu rację stwierdzając, iż przychodem należnym, w rozumieniu updof jest przychód, co do którego można stwierdzić, że podatnikowi przysługuje uprawnienie do jego otrzymania (przychód, który jest wymagalny). WSA wskazał ponadto, iż roszczenie staje się wymagalne z chwilą nadejścia terminu, w jakim świadczenie ma być spełnione. Konsekwentnie, w przypadku sprzedawcy, data wymagalności roszczenia co do ceny jest niezależna od daty zawarcia umowy sprzedaży, czy też daty przeniesienia własności (daty wykonania wzajemnego świadczenia sprzedawcy).

Organ podatkowy zaskarżył orzeczenie WSA wnosząc skargę kasacyjną do NSA, jednakże skarga została oddalona, a NSA przyznał rację podatnikowi oraz WSA.

Reasumując, NSA w analizowanym wyroku potwierdził prawidłowość stanowiska podatnika oraz WSA, zgodnie z którym osoba fizyczna dokonując zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w dwóch ratach w półrocznym odstępie, uzyska przychód z tego tytułu odpowiednio w datach wymagalności (z upływem terminu płatności) poszczególnych rat. Wtedy też powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych.

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Czytaj także

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Zdjęcia


Praktyczny leksykon VAT 2018 Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK