| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Usługi towarzyszące ze stawką jak usługa główna

Usługi towarzyszące ze stawką jak usługa główna

Podatnik świadczący usługi hotelowe, w ramach których udostępnia gry typu bilard, opodatkuje je jedną stawką VAT.

W sytuacji gdy udostępnianie użytkownikom urządzeń do gry wiąże się z dokonaniem opłaty - w celu uruchomienia przedmiotowych urządzeń - a opłata ta nie jest tożsama z opłatą w zakresie wstępu, wówczas świadczone przez wnioskodawcę usługi udostępniania wskazanych gier nie będą stanowiły usług, o których mowa w załączniku nr 3 do ustawy o VAT, i tym samym będą podlegały opodatkowaniu według podstawowej stawki VAT - 22 proc.

Gdy usługa polegająca na udostępnianiu użytkownikom gier wliczona zostanie w cenę usługi hotelowej i będzie stanowiła integralną część tej usługi, wówczas przedmiot świadczenia będzie stanowiła jedna usługa, na którą składają się poszczególne czynności (usługa hotelowa + usługa towarzysząca), a zatem realizowana czynność będzie objęta grupowaniem usługi głównej. Należy bowiem zauważyć, że grupowanie PKWiU 55 Usługi hoteli i restauracji obejmuje m.in. zakwaterowanie oraz usługi towarzyszące świadczone łącznie z zakwaterowaniem i wliczone w cenę zakwaterowania w hotelu. Tym samym opodatkowaniu VAT według stawki 7-proc. - w przypadku gdy w cenę usługi hotelowej zostanie wliczona usługa udostępniania klientom gier typu bilard, bowling, lotki - będzie podlegała usługa kompleksowa, obejmująca swoim zakresem również dodatkowe czynności (świadczone bez dodatkowej odpłatności).

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Poznaniu ośrodek zamiejscowy w Pile z 31 grudnia 2007 r. (nr P1-P-443/54/07).

EWA MATYSZEWSKA

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Majewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »