| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Stawka VAT zależy od lokalizacji robót

Stawka VAT zależy od lokalizacji robót

Roboty budowlane wykonywane w lokalach mieszkalnych opodatkowane są stawką VAT w wysokości 7 proc. Natomiast roboty budowlane wykonywane w lokalach użytkowych opodatkowane są stawką 22-proc.

• w zakresie, w jakim wymienione roboty i remonty, obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy o VAT.

Obiekt budowlany w omawianym przypadku, tj. budynek wielomieszkaniowy, mieści się w ramach grupowania PKOB 112. Według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych grupowanie PKOB 112 obejmuje budynki o dwóch mieszkaniach i wielorodzinne.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług w dziale 45 mieszczą się roboty budowlane. W konsekwencji zastosowanie w przedstawionym stanie faktycznym prawidłowej stawki podatku uzależnione jest od postanowień umowy na wykonanie usług budowlanych.

Jeżeli bowiem przedmiotem umowy będą, odnoszące się do budynku (o PKOB 112) jako całości, usługi budowlane takie jak: wykonywanie fundamentów, murowanie ścian, wykonanie elewacji, dachu, instalacji, których nie da się przypisać wyłącznie do lokali użytkowych i infrastruktury towarzyszącej, zastosowanie ma 7-proc. stawka podatku VAT. Jeżeli jednak w umowie zostanie wskazane, że usługi budowlane dotyczyć będą poszczególnych części budynku, wówczas roboty budowlane wykonywane wyłącznie w lokalach mieszkalnych opodatkowane są stawką 7-proc.; roboty budowlane wykonywane wyłącznie w lokalach użytkowych opodatkowane są stawką 22-proc.; roboty budowlane wykonywane na obiektach infrastruktury towarzyszącej opodatkowane są stawką 22-proc. VAT.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 12 maja 2008 r. (nr IBPP2/443-116/08/UH/KAN-1420/02/08)

Opracowała EWA MATYSZEWSKA

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK