| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > ABC kosztów > Ewidencja podatkowa dla potrzeb podatników płacących CIT

Ewidencja podatkowa dla potrzeb podatników płacących CIT

Dochodem w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) jest osiągnięta w roku podatkowym nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania. Jeżeli natomiast koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Przewagę zyskał pogląd, zgodnie z którym przepisy o rachunkowości nie mają charakteru „podatkowotwórczego”.

Na powyższe zwrócił uwagę WSA w Warszawie stwierdzając w wyroku z 26 marca 2007 r. (III SA/Wa 2431/2006), że w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego wielokrotnie podkreślono, że przepisy o rachunkowości nie mają charakteru „podatkowotwórczego”.

Oznacza to, że odpowiedzi, czy dany wydatek jest kosztem uzyskania przychodu, należy szukać w ustawach o podatkach dochodowych, a nie w przepisach rachunkowych (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 17 listopada 1998 r. IIISA 1271/97).

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 8 czerwca 1995 r., SA/Po 3730/94. stwierdził, że art. 9 ust. 1 nie decyduje o elementach technicznych podatku, lecz jedynie o sposobie dokumentowania stanów faktycznych. W ocenie Sądu dowodami w postępowaniu zmierzającym do ustalenia podstawy opodatkowania będą dowody księgowe (te wymienione w przepisach rachunkowych).

Nie oznacza to jednak, że podatnik nie może innymi dowodami przewidzianymi przez prawo udowadniać, że poniósł koszt, który stanowi podatkowy koszt uzyskania przychodu,

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Poradnia Kanoniczna

Poradnia została założona przez dwóch absolwentów jedynego w Polsce Wydziału Prawa Kanonicznego znajdującego się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK