| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Szkolenie osoby współpracującej w kosztach podatkowych firmy - porada

Szkolenie osoby współpracującej w kosztach podatkowych firmy - porada

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych krajowych i międzynarodowych. Mój mąż pomaga mi w prowadzeniu firmy. Mąż planuje ukończyć kurs na prawo jazdy uprawniający do prowadzenia samochodów ciężarowych i specjalistyczne szkolenie wymagane od zawodowych kierowców. Dzięki temu będzie mógł wykonywać pracę kierowcy w zakresie krajowego i międzynarodowego przewozu towarów. Czy wydatki poniesione na szkolenia mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

W przypadku, gdy kursy i szkolenia osoby współpracującej będą miały związek z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, wydatki związane z dokształcaniem stanowią koszty uzyskania przychodów. W przeciwnym razie wydatki te nie będą spełniać kryterium celowości i nie będą mogły być kosztem podatkowym.

Zasadne jest więc stwierdzenie, że wydatki na szkolenie męża będą przydatne w prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ jako współpracownik będzie on wykonywał czynności kierowcy, a więc czynności, które są ściśle związane z rodzajem prowadzonej działalności gospodarczej transportem drogowym.

Należy jednak wskazać, że organy skarbowe dość często kwestionują możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych firmy wydatków na finansowania kursów i szkoleń współpracowników (zob. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 1 marca 2011 r., nr ITPB1/415-1121a/10/DP, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Urzędu Skarbowego w Kutnie z 19 kwietnia 2007r. nr I-415/17/07, informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Pierwszy Urząd Skarbowy w Koszalinie, 2004.11.18, nr PDF II/415-33/2004).

Podstawa prawna:

- art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK